Sari la conținut
Forum Roportal
Arcadia@

Oamenii de stiinta si credinta in Divinitate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Si oamenii de stiinta se abandoneaza in fata necunoscutului, a misterului si au trairi mistice ca si credinciosii, e un sentiment ce-l poate incerca orice om. Dar de aici pana la a crede ca o fiinta infinita, atotputernica ce e capabila sa creeze universuri ii pasa catusi de putin de una din cele 6 miliarde de fiinte infinitezimale ce-si duc efemera existenta pe o bucata de piatra (chiar daca faina) aproape la fel de infinitezimala pierduta in imensitatea greu imaginabila (numai galaxia noastra are 200 miliarde de sori/stele cu probabil tot atatea sisteme planetare, iar in univers pare ca ar exista 100 de miliarde de galaxii) ale universului mi se pare un orgoliu exacerbat.

Editat de Kyu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ii pasa :roll: fii sigur

 

Mda, se vede ...

 

Ma intreb daca tie iti pasa de bacteriuta e-coli x (una din miliardele) ce-si duce existenta efemera in intestinul tau gros.

Editat de Kyu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mie ca fiinta plina de ego si vanitati nu-mi pasa... dar corpului meu spiritual da

 

Dumnezeu salveaza putini dar buni se pare ... :yahoo: asta e

 

take it :roll: or leave it :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mie ca fiinta plina de ego si vanitati nu-mi pasa... dar corpului meu spiritual da

 

Dumnezeu salveaza putini dar buni se pare ... :yahoo: asta e

 

take it :roll: or leave it :pardon:

 

Sincer raman la fel de stupefiat si intrigat ca un om de stiinta mai sus amintit in fata universului, cand constat extraordinara abilitatea a oamenilor de a se pacali pe ei insisi.

Editat de Kyu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu e pacaleala, e verificat, experimentat si parafat :roll:

 

calea e stramta , deh ...:pardon: stiu ca stii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar de aici pana la a crede ca o fiinta infinita, atotputernica ce e capabila sa creeze universuri ii pasa catusi de putin de una din cele 6 miliarde de fiinte infinitezimale ce-si duc efemera existenta pe o bucata de piatra (chiar daca faina) aproape la fel de infinitezimala pierduta in imensitatea greu imaginabila (numai galaxia noastra are 200 miliarde de sori/stele cu probabil tot atatea sisteme planetare, iar in univers pare ca ar exista 100 de miliarde de galaxii) ale universului mi se pare un orgoliu exacerbat.

Ca tot ai adus discutia de "lumea" infinitezimala, te indrum sa citesti gandurile lui Gottfried Wilhelm Leibniz creatorul ( independent de Newton ) calculului infinitezimal. Se intreaba si el despre provenienta inteligentei care sta la baza legilor matematice ale materiei. Si la ce raspuns credeti ca ajunge ? La raspunsul care pe cei mai multi oameni de stiinta ii convinge insa le e rusine sa recunosca ! :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×