Sari la conținut
Forum Roportal
Stranic

Past Life Therapy

Postări Recomandate

Este intradevar o metoda de terapie noua si cercetarile in legatura cu influentele pe care le are sunt in derulare.

 

Insa da-mi voie sa te intreb:

 

implicatiile la nivel subtil-energetic ale tratamentelor: transplant, nurofen, chimioterapie, dializa, aspirina si exemplele pot continua, sunt cunoscute?

 

De recomandat... ce pot sa zic. Consider ca este dificil ca prin experienta personala sa stim ce este sau nu este potrivit si altora. Repet, prefer sa prezint o informatie si fiecare simte, gandeste si actioneaza pentru el/ea. Accesul la informatie in zilele noastre este relativ facil.

 

Cand spui o astfel de "vindecare" la ce fel de vindecare te referi? Poti te rog sa fii mai explicit?

hai sa-ti explic altfel ... atat medicina traditionala, cat si cea alopata cat si celelalte ramuri ale medicinei , nu scot la suprafata INFORMATII pastrate in nivele energetice timp de zeci, sute sau de ce nu mii de ani .

mintea umana, in forma sa actuala si la nivelul actula de "procesare" s-ar putea sa nu faca fata unui anumit gen de informatie ... nici el-creierul si nici noi nu suntem pregatiti pentru asta .

sunt insa oameni care au acces la genul asta de informatii in mod natural insa, aici pericolul fiind mult mai redus .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hai sa-ti explic altfel ... atat medicina traditionala, cat si cea alopata cat si celelalte ramuri ale medicinei , nu scot la suprafata INFORMATII pastrate in nivele energetice timp de zeci, sute sau de ce nu mii de ani .

mintea umana, in forma sa actuala si la nivelul actula de "procesare" s-ar putea sa nu faca fata unui anumit gen de informatie ... nici el-creierul si nici noi nu suntem pregatiti pentru asta .

sunt insa oameni care au acces la genul asta de informatii in mod natural insa, aici pericolul fiind mult mai redus .

 

Eh vezi ca poti sa fii mai explicit. :unsure:

 

mintea umana, in forma sa actuala si la nivelul actula de "procesare" s-ar putea sa nu faca fata unui anumit gen de informatie ...

 

Sunt foarte de acord ca exista asemenea informatii. De aceea nu incerc sa conving pe nimeni de nimic. Si inainte de a incepe o asemenea sedinta au loc discutii in care pacientul identifica o problema strict legata de el/ea. O problema pe care alege singur sa o rezolve. Aceasta problema se concretizeaza verbal sub forma unei intrebari.

 

Sufletul se si protejeaza fata de informatiile pe care nu doreste sau nu este pregatit sa le dezvaluie in aceasta reincarnare. De aceea avem oameni foarte sceptici, oameni care se impotrivesc si oameni indiferenti. Fiecare suflet alege pentru el ceea ce simte ca este potrivit si gandeste ca il ajuta in problemele pe care le are.

 

sunt insa oameni care au acces la genul asta de informatii in mod natural insa, aici pericolul fiind mult mai redus.

 

Pericolul apare atunci cand oamenii spun: nu vreau sa fac ceva si altcineva ii forteaza, cu alte cuvinte cand nu le respecta liberul arbitru. De asemenea apare pericolul pentru cei care vor sa faca acest lucru din joaca. Ca precautie: daca cineva care vine de buna voie la un astfel de terapeut dar nu poate sa formuleze SINGUR problema pe care o are de rezolvat nu are loc sedinta. Se iau si alte precautii si motive pentru care cu anumiti oameni nu se lucreaza (daca ai rabdare te rog sa citesti mai sus).

 

In legatura cu oamenii care au acces in mod natural cred ca te referi la cei care pot accesa astfel de informatii si sa rezolve astfel de probleme in mod solitar. Intradevar sunt de acord cu tine ca acesti oameni au sanse reduse sa declanseze o problema mai veche fara sa o rezolve INSA avem si acei oameni care cred ca sunt destul de avansati pentru a face lucrurile de unii singuri insa se poate ca aceasta sa fie doar dorinta egoului de a fi cel mai tare (cunoasteti cu totii sentimentul) si de a-si aroga merite/posibilitati pe care nu le are. Aici intervine terapeutul, de aceea este necesara indrumarea.

 

Si mai este un aspect pe care doresc sa il precizez. Din pacate organizarea socio-culturala de acum nu ne educa, indruma si indeamna sa descoperim cine suntem (nu cred ca are rost sa explic aici de ce si cum, subiectul a tot fost dezbatut) si atunci au aparut frustrari la cei care doresc sa se cunoasca si sa isi rezolve anumite probleme insa nu au gasit modalitatea potrivita. Si pentru cei care se regasesc in descrierea de mai sus am facut acest topic. Pentru a veni in intampinarea solicitarilor lor daca se simt pregatiti si considera sincer ca PLT este ceea ce au nevoie.

 

Sincer iti multumesc pentru interventie si grija. Sunt la dispozitia ta cu orice informatii doresti in legatura cu subiectul si bineinteles ca sunt deschis oricarui schimb de idei/informatii.

 

:spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sufletul se si protejeaza fata de informatiile pe care nu doreste sau nu este pregatit sa le dezvaluie in aceasta reincarnare. De aceea avem oameni foarte sceptici, oameni care se impotrivesc si oameni indiferenti. Fiecare suflet alege pentru el ceea ce simte ca este potrivit si gandeste ca il ajuta in problemele pe care le are.

Pericolul apare atunci cand oamenii spun: nu vreau sa fac ceva si altcineva ii forteaza, cu alte cuvinte cand nu le respecta liberul arbitru. De asemenea apare pericolul pentru cei care vor sa faca acest lucru din joaca. Ca precautie: daca cineva care vine de buna voie la un astfel de terapeut dar nu poate sa formuleze SINGUR problema pe care o are de rezolvat nu are loc sedinta. Se iau si alte precautii si motive pentru care cu anumiti oameni nu se lucreaza (daca ai rabdare te rog sa citesti mai sus).

sigur ca sufletul se poate proteja, insa pana la un punct ... de fierbere sa-i spunem ; ideea e ca nimeni nu poate sti care-i acel punct .... lucrurile se pot intampla si spontan -vrzi cazurile de exorcizare .

un terapeut este totusi un om , care poate aprecia corect o situatie sau nu ... .

 

Si mai este un aspect pe care doresc sa il precizez. Din pacate organizarea socio-culturala de acum nu ne educa, indruma si indeamna sa descoperim cine suntem (nu cred ca are rost sa explic aici de ce si cum, subiectul a tot fost dezbatut) si atunci au aparut frustrari la cei care doresc sa se cunoasca si sa isi rezolve anumite probleme insa nu au gasit modalitatea potrivita. Si pentru cei care se regasesc in descrierea de mai sus am facut acest topic. Pentru a veni in intampinarea solicitarilor lor daca se simt pregatiti si considera sincer ca PLT este ceea ce au nevoie.

 

nimeni in societatea actuala nu are vreun interes sa-i arate cine esti , decat pentru bani ... iar cand banul ocupa primul plan, pacientului nu-i ramane decat al 2-lea ... plan ca interes.

observ cu bucurie insa ca incet , incet ... tot mai multi sunt "treziti" ... . :flowers:

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sigur ca sufletul se poate proteja, insa pana la un punct ... de fierbere sa-i spunem ; ideea e ca nimeni nu poate sti care-i acel punct .... lucrurile se pot intampla si spontan -vrzi cazurile de exorcizare .

un terapeut este totusi un om , care poate aprecia corect o situatie sau nu ... .

nimeni in societatea actuala nu are vreun interes sa-i arate cine esti , decat pentru bani ... iar cand banul ocupa primul plan, pacientului nu-i ramane decat al 2-lea ... plan ca interes.

observ cu bucurie insa ca incet , incet ... tot mai multi sunt "treziti" ... . :ok:

 

Este "cineva" care stie... acel suflet. Cazurile de exorcizare... cred ca te referi la cazurile de posedare. (exorcizarea fiind unul din tratamentele pentru posedare).

In cadrul cursului in urmatorul context, a fost pusa urmatoarea intrebare:

 

Una dintre participantele la cursul de viitori terapeuti (din pacate aceasta persoana nu va putea deveni terapeut in viitorul apropiat pentru ca are multe probleme sufletesti de rezolvat) a avut urmatoarea experienta:

 

CONTEXT:

A urmat cursuri de radiestezie. La una din excursiile tematice au descoperit un canal de energie pozitiva (dragoste, iubire) si s-a conectat la el. Sentimentul pe care l-a avut a fost coplesitor. A descoperit ca putea oferi iubirea pe care o primea celor din jur (persoane, locuri, plante, animale etc). A observat de asemenea ca atunci cand oferea aceasta iubire se "curatau" locurile si astfel a inceput sa ofere din ce in ce mai multa iubire. Pana la un moment dat cand se pare ca a deranjat echilibrul dintre energiile pozitive si cele negative. A fost "acaparata" de cateva spirite si din pacate o experienta foarte grea pentru ea a inceput, in final a venit salvarea si legata pe targa a fost dusa la spitalul de boli mintale. Problema ei s-a oprit in momentul in care s-a rugat ca Dumnezeu sa ii dea doar atata iubire cat poate "duce".

Initial trebuia sa conduc o sedinta de terapie cu aceasta persoana, prima mea sedinta, pentru exercitiu. Ca sa se preteze doar pentru exercitiu trebuie sa fie o problema usoara iar aceasta situatie nu era in niciun fel usoara. Asa ca sedinta a tinut-o Marianne Carolus (pentru cei care nu au citit este trainerul nostru). In urmatoarea zi dupa sedinta, Marianne i-a explicat ca a gresit in doua feluri si de aceea au aparut problemele:

1. S-a deschis prea mult, inlaturand astfel orice fel de bariera/protectie.

2. A oferit iubire peste tot in jurul ei dar a uitat sa se iubeasca pe sine.

 

INTREBARE:

Din cauza experientei avute a intrebat daca este posibil ca un spirit/suflet este posibil sa inlature un altul intr-un corp, mentionand cazul unui doctor din America de Sud care lasa spiritul unui fost doctor nazist sa intre in corpul lui si atunci putea vindeca miraculos boli dificile.

 

RASPUNS:

Da, este posibil in situatia in care un suflet este slab atasat de corpul in care s-a reincarnat sau daca se deschide prea mult.

 

Sufletul prin natura lui are si protectia necesara in realtia cu corpul in care este reincarnat. Bineinteles daca se intervine prin tratament medicamentos sau din cauza un practici efectuate fara indrumare aceasta legatura poate fi afectata. De aceea se iau multe precautii inainte de a hotari daca un "pacient" are nevoie de PLT si este pregatit si ma repet: liberul arbitru este foarte important. Te rog sa citesti cand ai timp ceea ce am scris in legatura cu metodele de protectie si cu persoanele care nu pot beneficia de PLT.

 

Este adevarat ca un terapeut este un suflet incarnat in corpul uman :D . Tocmai de aceea pentru a putea tine o asemenea sedinta trebuie tinute cursuri speciale. Sedinte in prezenta si sub indrumarea directa a trainerului. Si chiar si cand un student primeste permisiunea de a tine sedinte singur cu pacientul trebuie sa trimita transcrierea trainerului.

Si tot cu privire la masurile de siguranta, mai inainte am mentionat increderea care trebuie sa existe in relatia: terapetu-pacient. Fara aceasta nu se face sedinta.

 

PLT nu este un produs de larg consum ci unul dedicat celor care au ajuns la o maturitate sufleteasca in care isi pot explora experientele neintegrate intr-un mod constient, implicat si cu dorinta de a intelege si integra. De aici si intentia de a prezenta doar o informatie si nu de a convinge. Convingerea o face fiecare pentru el.

 

nimeni in societatea actuala nu are vreun interes sa-i arate cine esti , decat pentru bani ... iar cand banul ocupa primul plan, pacientului nu-i ramane decat al 2-lea ... plan ca interes.

 

Cred ca vroiai sa spui ca nimeni nu are interes sa ajute pe altcineva sa se descopere decat pentru bani.

 

Da, am fost educati ca banul si obtinerea lui sa ocupe locul principal in preocuparile noastre. Si daca pentru practicarea ca PLT principalul interes este obtinerea banului pot apare chestiuni de etica. Totusi trebuie sa recunoastem ca in forma de organizare sociala pe care o avem acum banul are utilitatea lui si este o unealta de care ai nevoie (in ce cantitati este o discutie prea apla si as dori sa nu o avem in cadrul acestui topic).

In acelasi timp recunosc ca am tot cautat o varianta in care nu banul sa fie cel care ma stimuleaza sa fac diverse lucruri. Iar in ceea ce priveste PLT, daca/cand voi ajunge sa am calificarea necesara de a tine singur sedinte si vor exista si cei care sa aiba incredere in mine (sau in colegii mei de curs acum/ viitori terapeuti) poate apare urmatoarea situatie: sa am atatea cereri de terapie incat sa nu imi pot continua jobul pe care il am acum. Fie imi gasesc un job care sa imi ocupe putin timp sau sa fie in stransa legatura cu PLT (altceva decat terapie) sau voi indruma fiecare suflet-partener (pacient) sa ofere atat cat poate si simte sa ofere pentru ce a primit fara sa imi aduca la cunostinta cat a oferit.

 

Am divagat putin de la subiect insa doresc sa ofer informatii despre PLT din toate punctele de vedere care imi sunt solicitate. Sunt o carte deschisa... cititi-ma! :P

 

observ cu bucurie insa ca incet , incet ... tot mai multi sunt "treziti" ...

 

Sa stii ca am observat tot cu bucurie :blink: la fel ca si tine. Am convingerea si speranta ca lucrurile se pot schimba in bine si acum, printre prioritati, imi doresc ca cei "treziti" sa stranga randurile si sa-si uneasca eforturile. Din punctul meu de vedere lucrurile deja se misca in acest sens si in curand se vor si concretiza.

 

Ravl ma bucura ca esti interesat de subiect si ca privesti cu un ochi critic dar deschis PLT.

 

:flowers:

 

PS: Nu am uitat ca sunt dator cu povestea primei sedinte pe care am trait-o ca pacient. In curand... in curand...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este "cineva" care stie... acel suflet. Cazurile de exorcizare... cred ca te referi la cazurile de posedare. (exorcizarea fiind unul din tratamentele pentru posedare).

 

 

INTREBARE:

Din cauza experientei avute a intrebat daca este posibil ca un spirit/suflet este posibil sa inlature un altul intr-un corp, mentionand cazul unui doctor din America de Sud care lasa spiritul unui fost doctor nazist sa intre in corpul lui si atunci putea vindeca miraculos boli dificile.

 

RASPUNS:

Da, este posibil in situatia in care un suflet este slab atasat de corpul in care s-a reincarnat sau daca se deschide prea mult.

Sufletul prin natura lui are si protectia necesara in realtia cu corpul in care este reincarnat. Bineinteles daca se intervine prin tratament medicamentos sau din cauza un practici efectuate fara indrumare aceasta legatura poate fi afectata. De aceea se iau multe precautii inainte de a hotari daca un "pacient" are nevoie de PLT si este pregatit si ma repet: liberul arbitru este foarte important. Te rog sa citesti cand ai timp ceea ce am scris in legatura cu metodele de protectie si cu persoanele care nu pot beneficia de PLT.

cred ca mai inainte de a merge mai departe, ar trebui sa stabilim cateva lucruri ... .

cum vezi relatia spirit- suflet , ce reprezinta spiritul si ce sufletul , in acceptiunea ta ?

"posedarea" poate fi si cea a propiului spirit , care trece de barierele impuse de suflet ? :P

 

 

am sa incep eu .

spiritul este esenta mea ... ma gandeam sa spun ca om, insa lucrurile nu stau chiar asa ...

sufletul este "translatorul" si "pazitorul" ... el face legatura intre spirit si om , dar asa cum spuneai il si protejeaza :ok:

 

Da, am fost educati ca banul si obtinerea lui sa ocupe locul principal in preocuparile noastre. Si daca pentru practicarea ca PLT principalul interes este obtinerea banului pot apare chestiuni de etica. Totusi trebuie sa recunoastem ca in forma de organizare sociala pe care o avem acum banul are utilitatea lui si este o unealta de care ai nevoie (in ce cantitati este o discutie prea apla si as dori sa nu o avem in cadrul acestui topic).

a... sa nu uit :blink:

 

darurile pe care le avem intr-o forma sau alta n-ar trebui sa faca obiectul unor "tranzactii" banesti ... ele ne sunt Date sa le putem oferi neconditionat ... . :flowers:

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cred ca mai inainte de a merge mai departe, ar trebui sa stabilim cateva lucruri ... .

cum vezi relatia spirit- suflet , ce reprezinta spiritul si ce sufletul , in acceptiunea ta ?

"posedarea" poate fi si cea a propiului spirit , care trece de barierele impuse de suflet ? :D

am sa incep eu .

spiritul este esenta mea ... ma gandeam sa spun ca om, insa lucrurile nu stau chiar asa ...

sufletul este "translatorul" si "pazitorul" ... el face legatura intre spirit si om , dar asa cum spuneai il si protejeaza :P

a... sa nu uit :ok:

 

darurile pe care le avem intr-o forma sau alta n-ar trebui sa faca obiectul unor "tranzactii" banesti ... ele ne sunt Date sa le putem oferi neconditionat ... . :blink:

 

Discutia spirit-suflet: interesanta. Deschid topic separat, cu ilustratii :P

 

Important este se incerc pe cat posibil sa ajut fara sa ma astept la ceva in schimb. Daca cealalta persoana insa doreste sa ofere ceva este alegerea ei/lui.

 

(te rog daca se poate sa continuam discutia pe acest topic doar strict in legatura cu PLT. multumesc :flowers: )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
darurile pe care le avem intr-o forma sau alta n-ar trebui sa faca obiectul unor "tranzactii" banesti ... ele ne sunt Date sa le putem oferi neconditionat ... . :flowers:

 

bine punctat! :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
QUOTE(Ravl @ May 26 2007, 10:24 AM)

darurile pe care le avem intr-o forma sau alta n-ar trebui sa faca obiectul unor "tranzactii" banesti ... ele ne sunt Date sa le putem oferi neconditionat ... .

 

 

bine punctat!

 

Sunt de acord cu voi. Teoretic "darurile pe care le avem intr-o forma sau alta n-ar trebui sa faca obiectul unor "tranzactii" banesti", practica insa este altceva. Ideal este sa putem pune teoria in practica. Sunt inca in cautare de raspunsuri din acest punct de vedere si astept sugestii de la oricine are experienta in domeniu: are ceva de oferit, ii ocupa aceasta activitate tot timpul si ceea ce ofera nu face obiectul unor tranzactii banesti. :D

 

Sunt dator cu prima sesiune de PLT la care am fost pacient (beneficiar).

 

Nu imi aduc aminte toate intrebarile care mi-au fost puse insa imi aduc aminte ce am vazut si ce am simtit. De aceea relatarea va fi mai mult naratiune amestecata cu dialog in loc de forma de dialog exclusiv (intrebarile Mariannei si raspunsurile mele) asa cum s-a desfasurat de fapt.

 

La inceputul zilei s-a facut un exercitiu in grup. Exercitiul ne ajuta sa accesam o viata anterioara. A durat cam 15-20 de minute iar la sfarsit am fost rugati sa scriem pe o foaie de hartie ce am vazut. Eu m-am vazut pe un cal, pe un drum de tara si eram undeva in evul mediu. De jur imprejur erau oameni care munceau campul. La un moment dat mi-am dat seama ca sunt urmarit si am ajuns la o rascruce. Daca alegeam sa merg la stanga lucrurile erau foarte linistite, daca alegeam sa merg la dreapta aveam un sentiment de agitatie. Am ales dreapta si urmaritorii mei stanga. Am scapat de ei. Am ajuns intr-un loc linistit cu verdeata. O alta imagine care mi-a aparut a fost aceiasi care mi-a aparut cand am incercat sa fac auto-regresie. Si anume eu in varsta tineam o fata in brate, eram inconjurati de flacari... asa ca o manastire care ardea si fata a murit in bratele mele.

 

Dupa acest exercitiu am luat pauza de pranz. Dupa pranz a fost intrebat grupul cine vrea sa fie subiect pentru o demonstratie, o sesiune individuala cap-coada. O fata din grup nu a vazut nimic in timpul exercitiului de grup si a spus ca se ofera ea. Insa nici de data asta nu a reusit. Vroia dar nu stia, nu intelegea ce trebuie sa faca. Se bloca. Ea a renuntat asa ca am trecut la “aparat”. :doh:

 

Am revenit la momentul cand eram pe cal si vedeam acei oameni in jurul meu lucrand campul. Nu imi acordau atentie. Marianne (M) m-a intrebat cand mi-am dat seama ca sunt urmarit. Am spus ca nu imi dau seama ca sunt urmarit insa calul este foarte agitat.

M: Mergi inapoi inainte sa te urci pe cal.

Am vazut un grajd in care cautam ceva, era destul fan si cautam ceva fara sa stiu ce anume. Ca atunci cand cauti si doar cand ai gasit stii ce ai cautat. Pe urma mi-am dat seama ca eram in cautarea a ceva cu care sa ma apar.

M: De ce vrei sa te aperi? Mergi acolo unde ai simtit prima data nevoia sa fugi.

Eram intr-o camera in care era un pat din acelea cu baldachini si in pat era o femeie tanara cu parul lung prins in codite si palida la fata. Mai este si un barbat implicat.

M: Este o relatie de iubire intre voi? Iubesti femeia altui barbat? :P

Este sora mea! Si el este sotul ei.

M: De ce ai fugit?

L-am impins violent, a cazut peste mobila si sora mea a tipat dar nu de furie ci din cauza sperieturii. El a ramas inconstient.

M: L-ai omorat?

Nu.

M: De ce l-ai impins?

Eram furios pentru ca sora mea s-a imbolnavit din cauza neglijentei lui. Nu a avut grija de ea. Am iesit din camera si am fugit catre grajd. Nu m-au prins.

M: Cu sora ta ce s-a intamplat. A murit? Mergi in momentul in care ea a murit. Ce vezi?

Acelasi pat cu mai mult lume in jur. Sotul ei este in genunchi si sufera.

M: Priveste cum sufletul surorii tale paraseste corpul.

Da.

M: Te vede? Stie ca a murit?

Da, pentru ca altfel nu avea cum sa ma vada.

M: Vrei sa ii spui ceva?

Da, imi pare rau ca nu am putut sa am grija de ea.

M: Ea are sa iti spuna ceva?

Nu, este impacata. Intelege. Acum se ridica, pleaca. Se duce unde este chemata.

M: Sotul ei te-a mai cautat?

Da, mult timp dupa aceea. Dupa moartea surorii a decazut social si moral. L-a afectat foarte tare.

M: Te-a gasit?

Da, suntem mult mai in varsta.

M: Are sa iti spuna ceva?

Da, ca regreta nespus moartea ei si ca a iubit-o foarte mult.

M: Tu ai sa ii spui ceva?

Nu, il ignor, nu vreau sa il ascult, sa il iert si l-am facut sa plece.

M: Mergi la momentul in care a murit el.

Da. A murit singur.

M: Stie ca a murit? Te vede?

Da si ma vede.

M: Ai ceva sa ii spui?

Sa ma ierte ca nu am vrut sa il ascult. Ca inteleg cat de mult a iubit-o si ca a avut si el un rol in neglijenta fata de sora mea insa in special conjunctura a facut sa se intample asa, el fiind un om foarte ocupat.

M: El are sa iti spuna ceva?

Da, isi cere iertare ca nu a avut grija de ea.

M: Ce simtiti unul fata de celalalt?

Respect si intelegere.

M: Mergi la momentul mortii tale in acea viata.

Da.

M: Unde esti? Ce vezi?

Sunt intr-o camera simpla, saracacioasa. Asa ca de manastire pe vremuri.

M: Esti singur?

Nu, sunt persoane mai tinere chiar langa patul meu.

M: Cine sunt?

Sunt nepotii mei. Copiii surorii mele. Ma iarta ca nu am fost langa ei cat timp au crescut. Le multumesc si imi exprim regretul pentru ca nu am putut sa fiu cu ei.

M: Esti impacat cand mori? Ce simti?

Da. Simt ca o mare eliberare, o usurare.

M: Acum mergi la momentul in care acea fata tanara a murit in bratele tale.

Da.

(o sa trec peste intrebari)

Este o fata tanara care are parul prins la fel ca sora mea numai ca este saten spre blond. Este in bratele mele si este ranita. Locul in care eram (arata ca o manastire din cauza formei de U) este o cladire din lemn. Suntem in curte. Cladirea a fost atacata insa cei care ataca nu o fac pentru ca au ceva cu mine.

M: Si ce s-a intamplat?

I-am spus sa stea ascunsa sa se fereasca de pericol insa de mine nu imi pasa si am ramas nemiscat in mijlocul evenimentelor fara sa schitez vreun gest. Imi era indiferent ce se intampla cu mine. Insa ea din locul in care i-am spus sa stea m-a vazut in mijlocul pericolului si nu a mai putut sta asa, a venit inspre mine sa ma convinga sa ma adapostesc.

M: O iubeai?

Nu era ucenicul meu. Incercam sa o invat din toate greselile mele. O vedeam pe ea ca pe calea mea spre iertare, spre eliberare. Sa o invat sa nu faca aceleasi greseli.

M: Ea te iubea?

Cred ca da.

M: Si ce s-a intamplat?

Venind spre mine a fost ranita. Era imbracata intr-o camasa lunga alba, simpla, ca cele de noapte. Are o rana si ii curge sange. Este in bratele mele si o simt cum se duce. A murit!

(atunci in timpul regresiei am inceput sa plang cand am resimtit acea durere la pierderea ei. Si acum mi s-au umezit ochii...)

Ea trebuia sa fie izbavirea mea. Iertarea tuturor greselilor pe care le facusem....

M: Mergi ca suflet, ca Adrian (asa ma cheama acum) in momentul mortii ei. Ai ceva sa ii spui?

Da. Ca ea m-a invat pe mine mai multe lucruri si mai importante decat am invatat-o eu pe ea. I-am cerut iertare ca am fost inchis si indiferent la propria persoana.

M: Priveste de undeva de sus aceasta viata si spune ce ai invatat?

Ca este important sa asculti si sa ierti. Indiferent daca la un moment dat pare ca tu ai dreptate, sa asculti mereu cand cineva vrea sa vorbeasca, sa ai puterea sa ierti si sa mergi mai departe. Am mai invatat ca fiind indiferent cu propria persoana ii ranesti pe cei care te iubesc. Nu este bine sa te inchizi in tine indiferent de suferintele prin care treci.

M: Vreunul din sufletele din acea viata se regaseste si in viata ta de acum?

Fata care mi-a murit in brate este prietena mea. Copiii surorii mele sunt parte din prietenii mei. Sora mea este mama mea iar cumnatul meu este cel mai bun prieten al meu.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

Acestea au fost trairile mele in prima sesiune de PLT. Imi cer scuze daca am fost prea lung insa am dorit sa impart cu voi aceasta experienta asa cum am trait-o.

Am avut mereu frica/sentimentul ca s-ar putea sa o pierd de tanara pe prietena mea. Acum m-am linistit. Si mai sunt si alte implicatii sau chestiuni pe care aceasta sesiune m-au ajutat sa le clarific insa nu pot sa vi le spun pentru ca tin de intimitatea altor persoane.

 

PS: Imi cer scuze pentru eventualele greseli insa textul este foarte lung si (pentru mine) extenuant incat nu doresc sa mai trec prin el inca o data acum.

 

Numai bine!

Editat de Stranic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns la un punct in care topicul poate continua pe baza intrebarilor voastre sau il voi inchide dupa ce voi face un mesaj gen concluzii.

 

Sunt mirat ca nu are nimeni intrebari sau comentarii vizavi de sesiunea de PLT pe care am facut-o. Ma gandesc ca ori credeti ca am spus numai prostii ori v-am lasat fara cuvinte. :rock: Desi unii dintre voi par ca raman extrem de greu fara cuvinte. :offtopic:

 

Spuneti va rog daca mai aveti intrebari sau comentarii sau ma apuc sa fac mesajul cu concluzii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×