Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cati nu conteaza, erau sa nu morti spiritual, erau sau nu despartiti de d-zeu? Hotareste-te

 

Deci moartea asta spirituala e despartirea de d-zeu sau neascultarea de d-zeu. Sau despartirea e neascultarea, sau invers neascultarea e despartire ca nu se mai intelege nimic.

 

Neascultare este despartire. Si cine il asculta pe Dumnezeu, este considerat ''impacat'' cu Dumnezeu.

Ce faci te contrazici, ai spus ca suntem morti spiritual si acum spui ca Isus ne-a adus la viata spirituala. Nici tu nu stii cum sta treaba.

Sunt doua lucruri diferite: moartea spirituala... si viata spirituala. Nu este nici o contradictie !

 

De asemenea din ceea ce spuneti reiese ca toti aceia ce nu fac parte din crestinism nu sunt adusi la viata spirituala. De exemplu hinduisti, buddhisti, islamici, etc.

Nu. Reiese ca cei care nu il accepta pe Cristos ca Mantuitor , nu sunt adusi la viata spirituala .

 

As mai sta la taclale dar nu mai e timp. Am sa revin ! :roll:

Editat de Anna Condor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt doua lucruri diferite: moartea spirituala... si viata spirituala. Nu este nici o contradictie !

 

Adica e posibil sa fii mort spiritual si in acelasi timp sa fii si cu viata spirituala?

 

Moartea spirituala nu e opusul vietii spirituale? Le poti avea pe amandoua in acelasi timp?

 

Nu. Reiese ca cei care nu il accepta pe Cristos ca Mantuitor , nu sunt adusi la viata spirituala .

 

Imi spui "nu". Si apoi repeti ceea ce am spus eu. Sau probabil crezi ca cei care nu fac parte din religia crestina il accepta pe Cristos ca Mantuitor?

 

Incerci sa ai vreo noima in ceea ce spui?

 

:roll: Ahh, acum am vazut locatia ta ...

Editat de Kyu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parerea mea este ca crestinismul si hinduismul sunt ca doi mosi incapatanati, care urca pe ceata un munte, pe parti diferite, si s-au oprit fiecare in alt loc si zic ca acolo e varful. E de apreciat efortul lor pana la urma, si faptul ca sunt pe munte.

 

Nu sunt adepta new age, un pic de tot inclin spre teosofie, cu multe rezerve, dar apreciez filosofia orientala.

Enki, crestinismul spune ca trupul ramane aici si sufletul si duhul (pe care le-ai subliniat intr-un fel) isi continua existenta!

Cei doi mosi de care vorbesti, nu pot avea dreptate amandoi! Ori unul, ori celalalt se inseala! Noua ne-a descoperit Dumnezeu prin Fiul Sau si Scriptura aceste adevaruri legate de viata dupa moarte. Niciuna din zeitatile multiple ale hinduismului nu au inviat! Cristos este viu in vecii vecilor, pe cine credem alegem fiecare din noi!

Daca as fii la o raspantie de drumuri si nu as stii in ce directie s-o iau, vazand un mort si un om viu, este normal sa ma duc la cel viu si sa-l intreb despre directii! Isus este Viu, nu este un mos care urca pe un munte, este Creatorul si Stapanul Universului.

Oricum iti respect parerea si alegerea!

 

Problema e ca religiile sustin ca vad intreg adevarul, in special cele cu credinta in d-zeul abrahamic.

Isus este Adevarul! El este o Persoana prin care Dumnezeu s-a coborat pe pamant. Ne-a demonstrat asta prin faptul ca a inviat din morti, mortii au inviat la moartea Lui, El a inviat morti cand umbla pe acest pamant. El s-a prezentat ca Adevarul si ne-a profetit multe lucruri care s-au implinit cu exactitate. Cartea Apocalipsa ni-L prezinta in toata Slava Lui si implinirile acestor profetii din Apocalipsa in istoria omenirii ne da certitudinea ca acest Cuvant al lui Dumnezeu este Adevarul!

 

Pai poporul ales din Biblie nu pare sa fie separat de d-zeu. Exista o stransa interactiune intre ei si d-zeu, de exemplu intre Abraham si d-zeu, intre Moise si d-zeu si multe alte personaje.

 

De asemenea in prezent cei care spun ca au o bogata viata spirituala, cei care spun ca-l simt pe d-zeu, ca-l au pe d-zeu in inima, cum putem totusi sa-i declaram ca morti spiritual?

Prin credinta si Duhul Sfant oamenii au posibilitatea sa se nasca spiritual! Aceasta lucra si in vechime si dupa venirea Domnului pe pamant!

Desi omul este mort spiritual, Dumnezeu ii da posibilitatea sa fie nascut din nou (spiritual) prin credinta, care vine in urma auzirii Cuvantului si prin Duhul Sfant:

ROM 10: 16 Dar nu toti au ascultat de Evanghelie. Caci Isaia zice: ,Doamne, cine a crezut propovaduirea noastra?`

ROM 10: 17 Astfel, credinta vine in urma auzirii; iar auzirea vine prin Cuvintul lui Hristos.

 

Cei care il au pe Cristos in inima nu mai sunt morti spiritual, insa pot avea parte de moartea trupeasca!

 

Acel "ne-a" sunt numai cei salvati, nu toata omenirea. Duhul da viata. Iar cei nesalvati nu il au.

Rom 8

9Voi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Enki, crestinismul spune ca trupul ramane aici si sufletul si duhul (pe care le-ai subliniat intr-un fel) isi continua existenta!

Cei doi mosi de care vorbesti, nu pot avea dreptate amandoi! Ori unul, ori celalalt se inseala! Noua ne-a descoperit Dumnezeu prin Fiul Sau si Scriptura aceste adevaruri legate de viata dupa moarte. Niciuna din zeitatile multiple ale hinduismului nu au inviat! Cristos este viu in vecii vecilor, pe cine credem alegem fiecare din noi!

Daca as fii la o raspantie de drumuri si nu as stii in ce directie s-o iau, vazand un mort si un om viu, este normal sa ma duc la cel viu si sa-l intreb despre directii! Isus este Viu, nu este un mos care urca pe un munte, este Creatorul si Stapanul Universului.

Oricum iti respect parerea si alegerea!

Toate marile religii ale lumii recunosc existenta unui spirit nemuritor, care paraseste trupul dupa moartea fizica. Contradictia incepe dupa acest punct, despre ce se intampla si unde ajunge spiritul dupa moarte. Ce vroiam eu sa spun este ca religiile orientale au privit un pic mai departe decat crestinismul, care s-a oprit la varianta simplista de rai si iad, pentru ca a fost mai convenabil din punct de vedere al manipularii maselor.

Zeitatile multiple ale hinduismului, sau ale oricarei alte religii, sunt nemuritoare, nemurirea e unul din avantajele de a fi zeu. :yes:

Daca nu am avea pareri diferite cred ca nu ar mai exista forumuri, iti dai seama cum ar fi sa discutam aici avand toti aceleasi idei si sa ne aprobam unii pe altii non-stop :bye:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Enki, crestinismul spune ca trupul ramane aici si sufletul si duhul (pe care le-ai subliniat intr-un fel) isi continua existenta!

 

Deci inviemin pentru eternitate in carne si oase? Unde? Pe pamant? Daca da, esti constient de faptul ca soarele mai are vreo 4-5 miliarde de ani de dainuit dupa care trasformandu-se intr-o rosie gigantica, va parjoli totul in sistemul sau planetar. Iar corpul de la ce varsta o sa-l avem?

 

Noua ne-a descoperit Dumnezeu prin Fiul Sau si Scriptura aceste adevaruri legate de viata dupa moarte.

 

Nu d-zeu ne-a descoperit, doar in Biblie scrie ca ...

 

Niciuna din zeitatile multiple ale hinduismului nu au inviat! Cristos este viu in vecii vecilor, pe cine credem alegem fiecare din noi!

 

Ciocanas, mitul Mantuitorului, al eroului salvator al omenirii care invie ca zeu nemuritor a precedat cu mult crestinismul. La fel ca si nasterea din virgina, crestinismul nu a facut decat sa plagieze. Pana si simbolul fundamental, crucea, este furat, existand ca simbol sacru cu mii de ani inaintea crestinismului.

Editat de Kyu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Desi omul este mort spiritual, Dumnezeu ii da posibilitatea sa fie nascut din nou (spiritual) prin credinta, care vine in urma auzirii Cuvantului si prin Duhul Sfant:

Exact! Si Duhul lui este in noi atunci cand credem in Cristos, fiindca nu putem crede fara Duhul Lui!

Credinta este darul lui Dumnezeu si este data celor care voiesc, cine nu vrea este treaba lui!

Ca sa beneficiezi de acest dar trebuie sa renunti la toate prejudecatile, la insusi persoana ta si sa accepti ca un copilas acest dar! Trebuie sa te lepezi de mandria ta, egoismul tau, stiinta ta si ca un copilas sa doresti laptele duhovnicesc!

Ai schimbat modificarea. Daca TREBUIE nu mai este dar, este lucru. Iti dau 1000$ cadou, da' trebuie sa-mi speli masina. Asa dar, nu mai e dar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica e posibil sa fii mort spiritual si in acelasi timp sa fii si cu viata spirituala?

 

Moartea spirituala nu e opusul vietii spirituale? Le poti avea pe amandoua in acelasi timp??

 

Ok, hai sa incepem cu inceputul. Dumnezeu a creeat omul. LA inceput, biblia ne spune ca Adam si Dumnezeu se plimbau in racoarea diminetii, aveau deci(deductiv) o relatie de "prietenie" .

Singura porunca data omului a fost ''Sa nu mananci din pomul cunostinet binelui si raului, pentru ca vei muri negresit."

 

Acum mergi la Geneza si vezi ce viata au primit Adam si Eva dupa ce au mancat din pom. Adam se ascunse de Dumnezeu pentru ca "era gol" (ia zi-mi, inainte de a manca din pom, nu era gol? )

Moartea despre care vorbeste Biblia acolo, este una spirituala. De ce? Pentru ca pana nu cunosti binele si raul, nu ai sansa sa alegi intre cele doua. Omului i s-au deschis ochii, ca sa vada ce este binele si ce este raul. Si pentru ca suntem oameni si ''nimic bun nu locuieste in noi'', alegerile noastre vor fi mereu cu o predispozitie spre rau (uita-te la rautatea unui copil de 2 ani, care isi tine cu egoism jucariile, numai pentru el).

 

Asta e moartea spirituala.

 

Viata spirituala, da, este opusul. :o:

Dar viata spirituala este "impacarea" cu Dumnezeu, acea restabilire a relatiei intre om si Dumnezeu, care nu poate avea loc atat timp cat noi suntem neascultatori prin natura.

 

So, unica solutie este jertfa de la Golgota.

 

Ca sa nu fiu offtopic, ma opresc aici cu Golgota si cu impacarea. Am vrut doar sa spun ca nu poti fi mort si viu spiritual. Dar toti ne nastem morti spiritual... si venim la viata doar acceptand jertfa de la Calvar.

 

Imi spui "nu". Si apoi repeti ceea ce am spus eu. Sau probabil crezi ca cei care nu fac parte din religia crestina il accepta pe Cristos ca Mantuitor

Nu. Vorbim despre doua lucruri diferite. Tu imi spui despre religia crestina, iar eu iti spun despre relatia dintre Cristos si om. Doua lucruri diferite :lol2: Poti fi mama religiosului si sa apari ca cel mai credincios om de pe pamant. Daca nu ai o relatie personala este egal cu zero. Nu sunt adepta religiilor perfecte. Cristos nu ne'a chemat la o religie, ci la o relatie cu El ( vezi fariseii... aveau o religie perfecta, dar Cristos ii numeste ''morminte varuite'' )

 

Incerci sa ai vreo noima in ceea ce spui?

 

Eu incerc :P

 

:P Ahh, acum am vazut locatia ta ...

:o: Siii? :)

 

P.S. Omul mai si glumeste... din cand in cand. Obisnuieste-te :doh:

Editat de Anna Condor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci inviemin pentru eternitate in carne si oase? Unde? Pe pamant? Daca da, esti constient de faptul ca soarele mai are vreo 4-5 miliarde de ani de dainuit dupa care trasformandu-se intr-o rosie gigantica, va parjoli totul in sistemul sau planetar. Iar corpul de la ce varsta o sa-l avem?

Cerul,pamantul si corpul vor fi noi!

 

Nu d-zeu ne-a descoperit, doar in Biblie scrie ca ...

Noi crestinii consideram Biblia inspirata de Dumnezeu, descoperiea lui Dumnezeu pentru om!

 

Ciocanas, mitul Mantuitorului, al eroului salvator al omenirii care invie ca zeu nemuritor a precedat cu mult crestinismul. La fel ca si nasterea din virgina, crestinismul nu a facut decat sa plagieze. Pana si simbolul fundamental, crucea, este furat, existand ca simbol sacru cu mii de ani inaintea crestinismului.

Am mai discutat acest subiect pe forum. Nu crestinismul este un plagiat. Diavolul a pregatit terenul pentru ca atunci cand va veni Mesia sa produca confuzie si oamenii sa nu beneficieze de Mantuirea acordata de Dumnezeu!

Binenteles ca nu te obliga nimeni sa crezi asta, dumneata poti cerceta si sa crezi ceea ce doresti!

Daca accepti existenta lui Dumnezeu trebuie sa accepti si pe cea a diavolului. In toata creatia vedem lupta intre bine si rau. Asta ma duce cu gandul la sursa raului si sursa binelui! Adica Dumnezeu si diavolul!

De fapt de aici apare alegerea: viata sau moartea?

DEU 30: 19 Iau azi cerul si pamintul martori impotriva voastra ca ti-am pus inainte viata si moartea, binecuvintarea si blestemul. Alege viata, ca sa traiesti, tu si saminta ta,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Noi crestinii consideram Biblia inspirata de Dumnezeu, descoperiea lui Dumnezeu pentru om!

Am mai discutat acest subiect pe forum. Nu crestinismul este un plagiat. Diavolul a pregatit terenul pentru ca atunci cand va veni Mesia sa produca confuzie si oamenii sa nu beneficieze de Mantuirea acordata de Dumnezeu!

Binenteles ca nu te obliga nimeni sa crezi asta, dumneata poti cerceta si sa crezi ceea ce doresti!

Daca accepti existenta lui Dumnezeu trebuie sa accepti si pe cea a diavolului. In toata creatia vedem lupta intre bine si rau. Asta ma duce cu gandul la sursa raului si sursa binelui! Adica Dumnezeu si diavolul!

De fapt de aici apare alegerea: viata sau moartea?

DEU 30: 19 Iau azi cerul si pamintul martori impotriva voastra ca ti-am pus inainte viata si moartea, binecuvintarea si blestemul. Alege viata, ca sa traiesti, tu si saminta ta,

 

Asta se intampla cand capacitatile intelectuale si lipsa unei educatii elementare lasa de dorit. La voi biblia merge mai ceva ca efecul Placebo.........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×