Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

:roll: doamne fere, nu am zis ca gresesc alte religii (bine poate doar alea nou aparute dubioase rau), am zis doar ca nu vede nici una intreg adevarul. Si de aceea nici una din ele nu e mai presus de el. Iar eu cu atat mai putin am afirmat ca ce spun eu e litera de lege. Daca eu percep o parte spirituala la fiinta umana, nu-i musai sa o perceapa toti.

Darklight, cred ca dupa moarte o sa aflam noi cum e cu raiul/iadul sau reincarnarea. :pardon: Sau nu o sa aflam niciodata daca e cum spune Kyu, ca nu mai avem cu ce afla.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:roll: doamne fere, nu am zis ca gresesc alte religii (bine poate doar alea nou aparute dubioase rau), am zis doar ca nu vede nici una intreg adevarul.

 

Problema e ca religiile sustin ca vad intreg adevarul, in special cele cu credinta in d-zeul abrahamic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Problema e ca religiile sustin ca vad intreg adevarul, in special cele cu credinta in d-zeul abrahamic.

:roll: si eu ce tot spun de cand am intrat prima oara pe forumul asta?!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prin moarte presupun ca se pierde ceva. In moartea biologica se pierde viata. Pe alt thread s-a amintit de moarte spirituala. Ce inseamna sa mori spiritual dincolo de intelesul metaforic. Ce se intampla efectiv intr-o moarte spirituala, ce se pierde?

 

Simplu. Asa cum Adam a mancat din pomul oprit si a cazut in neascultare ...tot asa a fost transmis mai departe ,generatiilor viitoare, starea de ''moarte spirituala'' .

 

 

Prin urmare noi toti acum suntem morti spiritual?

Editat de Kyu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prin moarte presupun ca se pierde ceva. In moartea biologica se pierde viata. Pe alt thread s-a amintit de moarte spirituala. Ce inseamna sa mori spiritual dincolo de intelesul metaforic. Ce se intampla efectiv intr-o moarte spirituala, ce se pierde?

In contextul Biblic, moartea spirituala este separarea de Dumnezeu. Daca esti mort spiritual, ti-ai pierdut mantuirea si la sfarsitul vietii, mergi acolo unde sunt trimisi toti cei care nu au acceptat planul de impacare/ mantuire.

 

In alte contexte, moartea spirituala poate fi un proces de sfintire. Metaforic, reincarnarea este un mod de a te pune corect cu 'Dumnezeu' (nu stiu suficient insa, se poate sa ma insel :roll: ) .

 

Dar dovezi palpabile nu sunt...pentru ca vorbim despre un teren spiritual, evident.

 

 

 

Prin urmare noi toti acum suntem morti spiritual?

 

Da.

Editat de Anna Condor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In contextul Biblic, moartea spirituala este separarea de Dumnezeu. Daca esti mort spiritual, ti-ai pierdut mantuirea si la sfarsitul vietii, mergi acolo unde sunt trimisi toti cei care nu au acceptat planul de impacare/ mantuire.

 

In alte contexte, moartea spirituala poate fi un proces de sfintire. Metaforic, reincarnarea este un mod de a te pune corect cu 'Dumnezeu' (nu stiu suficient insa, se poate sa ma insel :roll: ) .

 

Dar dovezi palpabile nu sunt...pentru ca vorbim despre un teren spiritual, evident.

Da.

 

Pai poporul ales din Biblie nu pare sa fie separat de d-zeu. Exista o stransa interactiune intre ei si d-zeu, de exemplu intre Abraham si d-zeu, intre Moise si d-zeu si multe alte personaje.

 

De asemenea in prezent cei care spun ca au o bogata viata spirituala, cei care spun ca-l simt pe d-zeu, ca-l au pe d-zeu in inima, cum putem totusi sa-i declaram ca morti spiritual?

Editat de Kyu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai poporul ales din Biblie nu pare sa fie separat de d-zeu. Exista o stransa interactiune intre ei si d-zeu, de exemplu intre Abraham si d-zeu, intre Moise si d-zeu si multe alte personaje.

Corect. Dar cati erau asa? Doar cei care erau in mod deosebit chemati de Dzeu sa faca niste lucrari si ei ascultau.

 

De asemenea in prezent cei care spun ca au o bogata viata spirituala, cei care spun ca-l simt pe d-zeu, ca-l au pe d-zeu in inima, cum putem totusi sa-i declaram ca morti spiritual?

Aha. Aici este explicatia. Moartea spirituala este o stare de neascultare fata de Dumnezeu. Dar Dumnezeu nu a incetat sa ne cheme la mantuire. De aceea am zis ca planul mantuirii (Isus Cristos) este solutia . Sau poate nu am zis :o: ...dar zic acum!

 

Este un verset in Faptele apostolilor care spune (parafrazat) : ''In nimeni altul nu este mantuire, caci nu este sub cer un alt nume dat oamenilor sub care sa fie mantuiti.[isus Cristos]''

 

Poti acum (cred), sa concluzionezi singur. :pardon:

 

 

:roll: Il subscriu pe zexe. :yahoo: Cristos ne-a adus la viata spirituala... prin jertfa de la Calvar.

Editat de Anna Condor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Corect. Dar cati erau asa? Doar cei care erau in mod deosebit chemati de Dzeu sa faca niste lucrari si ei ascultau.

 

Cati nu conteaza, erau sa nu morti spiritual, erau sau nu despartiti de d-zeu? Hotareste-te.

 

Aha. Aici este explicatia. Moartea spirituala este o stare de neascultare fata de Dumnezeu. Dar Dumnezeu nu a incetat sa ne cheme la mantuire. De aceea am zis ca planul mantuirii (Isus Cristos) este solutia . Sau poate nu am zis :o: ...dar zic acum!

 

Deci moartea asta spirituala e despartirea de d-zeu sau neascultarea de d-zeu. Sau despartirea e neascultarea, sau invers neascultarea e despartire ca nu se mai intelege nimic.

 

Este un verset in Faptele apostolilor care spune (parafrazat) : ''In nimeni altul nu este mantuire, caci nu este sub cer un alt nume dat oamenilor sub care sa fie mantuiti.''

 

Poti acum (cred), sa concluzionezi singur. :pardon:

:roll: Il subscriu pe zexe. :yahoo: Cristos ne-a adus la viata spirituala... prin jertfa de la Calvar.

 

Ce faci te contrazici, ai spus ca suntem morti spiritual si acum spui ca Isus ne-a adus la viata spirituala. Nici tu nu stii cum sta treaba.

 

De asemenea din ceea ce spuneti reiese ca toti aceia ce nu fac parte din crestinism nu sunt adusi la viata spirituala. De exemplu hinduisti, buddhisti, islamici, etc.

Editat de Kyu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:roll: Il subscriu pe zexe. :pardon: Cristos ne-a adus la viata spirituala... prin jertfa de la Calvar.

Acel "ne-a" sunt numai cei salvati, nu toata omenirea. Duhul da viata. Iar cei nesalvati nu il au.

Rom 8

9Voi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×