Sari la conținut
Forum Roportal
nightwish

Cei mai buni prieteni

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ma tot uit in jur.. diverse relatii.. oameni diferiti.. aparent fericiti.. se iubesc... si.. se rupe..

Asta-i viata.. se mai intampla.. dar haideti sa discutam despre situatiile in care sunt implicati (in mod direct, in ruptura) cei mai buni prieteni.

De ce se ajunge acolo?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa iti pastrezi prietenii, nu te vezi cu ei zilnic, nici macar saptamanal. Intervin diferendele (absolut firesc), subiectivismul, egoismul etc., si in mod cert auto-victimizarea. Casatoria implica mai mult decat prietenie, totusi unele se sfarsesc. Cum sa reziste o prietenie? A. Am spus in prima faza cum sa reziste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De fapt, n-ai spus nimic.

 

De exemplu: avem un cuplu, ea are o prietena foarte buna.. din copilarie.. ea cu el se intalnesc cu prietena.. o data pe luna (sa spunem). Crezi ca e nevoie de mai mult de atat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

K, am intrebat foarte clar.. de ce se ajunge in situatiile in care prietenii cei mai buni se implica in relatia ta.

 

E vorba atat de prietenele cele mai bune, cat si de prietenii cei mai buni.

 

Depinde... depinde de cum intelege prietena schimbarea din viata prietenei ei.... depinde de cata nevoie de prietenie are in acel moment.... depinde daca prietena din copilarie este singura sau are si ea un iubit/prieten...

doar o data pe luna... parca-i prea putin...

Depinde si de prietenul ei-daca-i posesiv,gelos,doreste mai multa atentie si nu intelege ce tot palavragesti atat cu prietena ta ...

 

Hai un caz concret.. prietena cea mai buna e casatorita. Tu te-ai baga in relatia ei? De ce da, de ce nu. (asta-i ideea topicului)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cine isi baga nasu unde nu ii fierbe oala o face cu rea-intentie.

un prieten adevarat te avertizeaza doar.nu-ti baga sula-n coaste..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum am inteles ce ai vrut sa spui. Am crezut ca : "prietena cea mai buna se simte neglijata..." .

Am un caz... prietena mea cea mai buna...nu "se baga" ... adica nu direct... insa nu-l suporta pe sotul eu. ( sentimentul este reciproc :lol: )

Ea este singura si are un fel de a gandi...nus.. nu intelege de ce ,in unele zile, nu ma pot vedea cu ea... imi spune ca meritam eva mai bun...etc. Dar eu nu ii iau in seama aceste pareri . Stiu mai bine ce ,de ce , si cum este sotul meu pt mine.

Cine pleaca urechea la parerile altora...parerea mea este ca sunt oameni slabi .

Mai stiu si eu un caz asemanator.. doua prietene.. foarte bune la un moment dat. Una dintre ele era curtata, era inconjurata de baieti.. era alintata.. cealalta.. mai deloc.. A venit ziua in care cea "singura" s-a maritat.. aia curtata ramanand fara petitori.. azi unul, maine altul.. Acum ii spune celei maritate tot felul de tampenii.. toate nascute dintr-o gelozie/individie de cacao.

Dupa parerea mea, asta nu e prietenie.

 

Asta-i un aspect al problemei. Mai exista unul: cel in care cel/cea mai bun(a) prieten(a) si sotul/sotia se indragostesc.. (sau iti fura sotul/sotia). De ce se ajunge in aceste situatii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.. de ce se ajunge in situatiile in care prietenii cei mai buni se implica in relatia ta.

 

 

 

Pentru ca la lasi cale de acces in viata ta, NU le tii la distanta!!! si le spui absolut totul!!!

 

Prietena/ii avanseaza pana-ti distruge viata crezind ca tu nu poti trai fara interventia ei !!!!

 

De obicei sint singure aceste prietene, fara un barbat in viata lor sau un scop in viata!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru ca la lasi cale de acces in viata ta, NU le tii la distanta!!! si le spui absolut totul!!!

 

Pai atunci nu ar mai fi prietene......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×