Sari la conținut
Forum Roportal
K0ntr0VerSy

Lacramioare

Postări Recomandate

Trebuie sa cumpar niste lacramioare. Nu stiu nici macar cum arata. Connaisseur-ii de aici ma pot ajuta cu un sfat: de unde cumpar?

Va rog. Multumesc.

 

 

lacramioarele sunt flori de primavara pe care le ador datorita parfumului, dar si aspectului. DACA mai exista la vremea asta, gasesti in piata (de flori). arata ca in poza si se vand in buchetele mici!

post-67259-1179603403_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc. Si eu am cautat cu google, am vazut chiar fotografia asta, insa nu reusesc deloc sa imi amintesc sa fi vazut asa ceva. Eu am mai cautat pe la florarese acum cam doua luni, dar era prea devreme. Acum prea tarziu. O florareasa mi-a spus ca se mai numesc si margarete. Adevarat?

Piata de flori unde e? Pe undeva prin Berceni - Metalurgiei, cam pe unde e Selgros?

Multumesc din nou, Desiderio.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc. Si eu am cautat cu google, am vazut chiar fotografia asta, insa nu reusesc deloc sa imi amintesc sa fi vazut asa ceva. Eu am mai cautat pe la florarese acum cam doua luni, dar era prea devreme. Acum prea tarziu. O florareasa mi-a spus ca se mai numesc si margarete. Adevarat?

Piata de flori unde e? Pe undeva prin Berceni - Metalurgiei, cam pe unde e Selgros?

Multumesc din nou, Desiderio.

 

margaretele sunt altele!! piata de flori din bucuresti nu stiu unde este.... stiu doar pe unde se gasesc in Timisoara. Daca vrei seminte, cred ca gasesti pe la Selgros, dar in buchet nu cred.

 

cu placere!! spor la cautat!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bre, e o diferenta intre margarete si lacramioare. Iote:

PS: Flori gasesti la toate tarabele si florariile daca esti din Bucuresti. Si nu-mi spune ca nu, ca is la fiecare colt de strada. :blink:

post-11518-1179726806_thumb.jpg

post-11518-1179726812_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc.

Eu am spus ce mi-a spus o femeie de la Florarie: "Lacramioare? Aaa, margarete"

Ai vazut tu la florarese? Mie mi-au strambat din nas. Poate pentru ca sunt misogin.

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lacramioarelor li se mai spune si margaritare.. Poate de aici confuzia.

Recomandare: un buchetel de lacramioare si toporasi sau albastrele.

 

Dar primavara urmatoare, ca a trecut vremea toporasilor.

Editat de Ametist

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×