Sari la conținut
Forum Roportal
Anca/Maria

Pilates

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce stiti despre Pilates? A practicat cineva? As vrea sa va stiu parerile...

Pana atunci, un link ajutator....

 

 

The Pilates Method (sometimes simply Pilates) (Pronounced "Puh - LAH - Tez") is a physical fitness system that was developed in the early 20th century by Joseph Pilates. Pilates wrote at least two books about the Pilates method: Return to Life through Contrology and Your Health: A Corrective System of Exercising That Revolutionizes the Entire Field of Physical Education.

 

Pilates called his method Contrology, which refers to the way the method encourages the use of the mind to control the muscles. The program focuses on the core postural muscles that help keep the body balanced and are essential to providing support for the spine. In particular, Pilates exercises teach awareness of breath and alignment of the spine, and strengthen the deep torso muscles, which are important to help alleviate and prevent back pain.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Pilates

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca e mai mult pentru relaxare desi am auzit ca sunt si persoane care il folosesc pentru a-si mentine silueta. daca iti faci cont pe idieta.ro poti sa descarci de acolo cateva filmulete.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cred ca e mai mult pentru relaxare desi am auzit ca sunt si persoane care il folosesc pentru a-si mentine silueta. daca iti faci cont pe idieta.ro poti sa descarci de acolo cateva filmulete.

 

nu e deloc pt relaxare. Eu ma pregatesc sa devin instructor de Pilates. Incearca sa faci un abdomen complet in cca 50 de secunde, sa vedem daca poti sa faci 10 ... si a sa vezi ca nu e deloc pt relaxare :cry:

Depinde cum e vazut in Romania. Aici lumea mai bine se apuca de arte martiale decat de Pilates

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×