Sari la conținut
Forum Roportal
Moise

Integrarea europeana

Sunteti de acord cu intrarea Romaniei in UE?  

101 membri au votat

  1. 1. Sunteti de acord cu intrarea Romaniei in UE?

    • Da
      59
    • Nu
      35
    • Nu stiu
      7


Postări Recomandate

Pe 25 Aprilie se va semna tratatul de aderare al Romaniei la Uniunea. Unii spun ca este un lucru bun, altii ca nu avem nevoie de asa ceva. Voi ce credeti? Ne trebuie noua uniunea, sau noi suntem doriti in uniune (ca piata de desfacere, nu ca altceva). Pentru ca mai mult ca sigur ca nu se va organiza o dezbatere nationala pe aceasta tema. Si cand treceti raspunsurile, va rog sa va ganditi si la celelalte tari care au intrat in uniune recent.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul nu poate fi altul decat DA. Argumentele pro inclina balanta mai mult decat cele contra.

Daca suntem doriti ar trebui sa zicem mersi, pentru ca nu prea meritam. Bineinteles ca au ei interesele lor, ar fi culmea sa credem ca ne iubesc europenii si sunt nerabdatori sa ne ajute neconditionat.

O sa ne fie ingrozitor de greu sa respectam aquis-ul, dar "un sut in posterior e un pas inainte"... se pare ca la noi numai asta functioneaza (din pacate)...asta si masurile coercitive.

Si ar fi bine sa ne ia cat mai repede, pana nu se dezmeticesc cat de greu le va fi cu cele 10 noi membre, ca atunci sa-ar putea sa se razgandeasca, sa ne refuze amabil si sa ne pofteasca sa mai incercam alta data, dupa... o perioada nedeterminata.

 

DA, sunt euro-optimista (daca mi-a mai ramas ceva optimism...)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Raspunsul nu poate fi altul decat DA. Argumentele pro inclina balanta mai mult decat cele contra.

Daca suntem doriti ar trebui sa zicem mersi, pentru ca nu prea meritam. Bineinteles ca au ei interesele lor, ar fi culmea sa credem ca ne iubesc europenii si sunt nerabdatori sa ne ajute neconditionat.

O sa ne fie ingrozitor de greu sa respectam aquis-ul, dar "un sut in posterior e un pas inainte"... se pare ca la noi numai asta functioneaza (din pacate)...asta si masurile coercitive.

Si ar fi bine sa ne ia cat mai repede, pana nu se dezmeticesc cat de greu le va fi cu cele 10 noi membre, ca atunci sa-ar putea sa se razgandeasca, sa ne refuze amabil si sa ne pofteasca sa mai incercam alta data, dupa... o perioada nedeterminata.

 

DA, sunt euro-optimista (daca mi-a mai ramas ceva optimism...)

[snapbacca]35123[/snapbacca]

Sa fiu sincer te invidiez pentru ca esti optimista, si pentru ca esti de acord. Cred ca nu sunt multi ca tine, dar din pacate nu avem ce face. Vom intra fie ca vrem unii dintre noi, fie ca nu vrem.

Dar sa stii ca o sa fie nasol de tot. Am niste prieteni in Ungaria si sunt disperati de cand sunt in UE. Din toate punctele de vedere. Dar asta e. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se spune ca un optimist e un pesimist prost informat :roll:

Dar indraznesc sa spun ca acum nu e cazul.

Sunt constienta de ce ne asteapta dar pe termen lung cred eu ca asta e unica solutie pentru a ne scoate din starea asta de letargie. Daca stii tu alta as fi bucuroasa sa-o aud.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se spune ca un optimist e un pesimist prost informat :roll:

Dar indraznesc sa spun ca acum nu e cazul.

Sunt constienta de ce ne asteapta dar pe termen lung cred eu ca asta e unica solutie pentru a ne scoate din starea asta de letargie. Daca stii tu alta as fi bucuroasa sa-o aud.

[snapbacca]35125[/snapbacca]

Faza este ca pe termen lung eu cred ca va fi bine - vorbesc aici de 20-30 de ani, nu imediat. Dar pe termen scurt va fi greu, daca nu chiar extrem de greu, si pentru noi, cei care suntem mai tineri acum. Pentru ca trebuie sa trecem prin tranzitia asta, care nu se mai termina.

Alta solutie nu cred ca exista, desi poate ca ar fi mai bine sa fie fiecare cu tara lui, si gata. Nu spun ca sunt anti-globalizare, doar ca trebuie facuta pana la un anumit punct. Dar din 2007 o sa ne fie si mai greu decat acum. Si atunci sa vad unde vor fi optimistii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu sau fara UE oricum situatia nu o sa fie mai buna in urmatoarele decade... poate ne trebuie totusi terapie de soc.

 

Dar din 2007 o sa ne fie si mai greu decat acum. Si atunci sa vad unde vor fi optimistii.

[snapbacca]35126[/snapbacca]

 

Eu sper ca tot pe-aici... prin Romania :roll: sper sa nu emigram cu totii in Canada...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu sau fara UE oricum situatia nu o sa fie mai buna in urmatoarele decade... poate ne trebuie totusi terapie de soc.

Eu sper ca tot pe-aici... prin Romania :roll: sper sa nu emigram cu totii in Canada...

[snapbacca]35130[/snapbacca]

Ne trebuie terapie de soc, dar sa supravietuim terapiei. Nu sa fie socul si noi sa murim dupa. Ca asa nu ma mai int sa intru in UE.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
aici intervine optimismul...

[snapbacca]35148[/snapbacca]

Ce optimism sa mai intervina cand totul o sa fie greu, preturile or sa te ridice la cer, banii nu vor fi, si pe langa asta si serviciile bune vor fi rare? Daca tu mai poti avea optimism in asemenea conditii, e bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce optimism sa mai intervina cand totul o sa fie greu, preturile or sa te ridice la cer, banii nu vor fi, si pe langa asta si serviciile bune vor fi rare? Daca tu mai poti avea optimism in asemenea conditii, e bine.

[snapbacca]35149[/snapbacca]

oca, vorbeste-mi despre alternativa.

 

 

 

 

serviciile bune vor fi rare?

[snapbacca]35149[/snapbacca]

:blinca: si acum cum sunt??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×