Sari la conținut
Forum Roportal

Exista extraterestri?  

293 membri au votat

  1. 1. Exista extraterestri?

    • Da
      249
    • Nu
      44


Postări Recomandate

este destul de plauzibil ca intro imensitate atat de mare de planete in univers sa mai existe si in alta parte forme de viata ci nu-i musai ca noi sa fim un experiment al lor sau ei al nostru

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu-i musai ca noi sa fim un experiment al lor sau ei al nostru

 

Evident! Dar nici nu putem sa excludem ipotezele pana in momentul in care vom avea certitudinea ca este intr-un fel sau altul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca vreti sa vedeti dece nu gasim noi extraterestrii vedeti,cititi cum s-a desfasurat Blue Boock Project, Raportul Condon etc

Inca o intrebare:In cazul Certesti ce raspuns au oferit autoritatile/comunitatea stiintifica romanesca?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu descoperim, deoarece noi cautam forme inteligente asemanatoare noua, oamenilor, fara a tine cont ca inteligenta poate imbraca si multe alte forme. Va mai trece mult timp pana ce omul va putea intelege inteligenta animalelor...

 

Din cate am inteles eu nu se cauta doar civilizatii umanoide, ci si cea mai marunta forma de viata. Pana si descoperirea unei bacterii pe un alt corp ceresc ar fi o sarbatoare pentru cercetatori. Dar pana in prezent - nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Orice cultură şi civilizaţie, are un parcurs al dezvoltării cunoaşterii şi tehnologiei, de tip progresie geometrică, adică exploziv. De exemplu, din cei circa 50 000 de ani pe care îi are specia Homo sapiens, cele mai multe descoperiri şi realizări tehnologice s-au făcut în ultimii 200 de ani. Adică, în mai puţin de 0,4% din timpul total al existenţei lui Homo sapiens. Asta arată că în circa 99,6 % din perioada de dezvoltare a unei specii gânditoare, ea se află pe trepte inferioare ale progresului şi acumulării de cunoştinţe. Explozia apare doar în acele 0,4 procente. În acest interval, o civilizaţie progresează aşa de mult, şi acumulează atâtea cunoştinţe într-un timp foarte scurt, încât descoperă că existenţa e formată din mai multe dimensiuni, superioare celor 3+timpul, ale noastre. O astfel de civilizaţie migrează în astfel de dimensiuni, iar aici, într-a noastră, rămân cele care nu pot călători printre stele. Adică, aici în dimensiunea noastră, rămân...ciurucurile. :)

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am inteles eu nu se cauta doar civilizatii umanoide, ci si cea mai marunta forma de viata. Pana si descoperirea unei bacterii pe un alt corp ceresc ar fi o sarbatoare pentru cercetatori. Dar pana in prezent - nimic.

 

Tinand cont ca ne-am ridicat de la pamant de cca 50 de ani ( in sensul de cosmos) si ca mai in tot acest interval de timp ne-am invartit mai mult in jurul pamantului eu zic ca mai avem sanse ... .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe Marte se stie din deceniile 6-7 ca exista licheni, si f probabil bacterii. S-au vazut culori specifice anotimpurilor, inverziri. Deci cel putin licheni. Dar se tace, sa nu se buluceasca toti acolo. :crazy:

In plus exista nori pe cer, filmati de ultimele sonde.

Pestii cosmici filmati in expeditiile cosmice. Au lungimi de km. Deci viata inferioara nu se pune problema.

Editat de NASTYPRIMUL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×