Sari la conținut
Forum Roportal
Miss Bitch

Comparatie intre ei in dragoste

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cand intervine cineva ...hmm ! Ramane pe locul 2 nu ?! Asta cand esti hotarat/a sa mergi si la bine si la greu impreuna chiar daca nu este inca scris pe foaie.

Ispite sunt mereu, oricand, oriunde, fiind langa oricine. Te gandesti la acel ''ce ar fi daca ?'' sau te gandesti ca pe viitor te vei gandi la ''ce ar fi fost daca? ''

Nu credeti ca ne gandim prea mult uneori ? Nu credeti ca naturaleatea sentimentelor devine suprimata tocmai de gandirea rationala stransa de gat cu cea irationala ?

Faci ceea ce simti ?! Nu vei regreta, ai facut ceea ce ai simtit si asta nu cred ca poate fi o reactie primitiva, ba din contra... eu cred ca este mai umana.

Pentru mine personal, este importanta naturaletea lucrurilor fara a fi deloc fortata vreo reactie, imbinarea tuturor defectelor, calitatilor, reactiilor, gesturi...etc etc etc care duc la acea atractie, apoi cunoscand si slabiciunile poate si secrete, cunoscand caracterul, mentinerea unui echilibru, stabilitate, siguranta, duc si la dragoste banuiesc.

Eu nu vad sincer un al 3-lea/ a 3-a.... eu vad doar doi care se iubesc si 3, 10, 100, 1000 care sunt atrasi unul de altul.

Decizia de a lua acea atractie drept un semnal de alarma, va apartine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce fel de reper? Daca poti sa ni-l dezvalui, ar fi perfect..

 

Pot sa il spun, dar nu stiu in ce masura o sa ma fac inteleasa pentru ca e o chestie pe care am descoperit-o in timp ca se potriveste la mine- ca sa spun asa, este un reper personal, care la mine functioneaza. Inainte specific faptul ca in ambele cazuri in care am fost in situatia de a alege intre doua persoane, nu am fost implicata intr-o relatie stabila- iar aspectul asta schimba mult datele problemei pentru ca nu ma confruntam decat cu o nehotarare, si nu si cu eventualul sentiment de culpabilitate fata de partenerul stabil. Deci, daca este relevant exemplul pe care l-as putea da, il dau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa zic si eu ce cred... nu poti iubi doua persoane in acelasi timp. Poti fi atras/a, poate, dar de iubit, ma indoiesc. Poti lua drept iubire o pasiune... Dar iubirea presupune mult mai mult decat excitare mentala, atractie fizica..

Personal, nu pot iubi doua persoane in acelasi timp. Daca apare al doilea si isi face loc, inseamna ca ceva nu e in regula cu relatia mea initiala. Si se exclud unul pe altul..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca apare al doilea si isi face loc, inseamna ca ceva nu e in regula cu relatia mea initiala. Si se exclud unul pe altul..

Da, dar mai sunt momente in viata cand simti ca te indoiesti de tine si de cel de langa tine. Si nu neaparat asta. Eu am fost de la inceput de acord cu afirmatia ca nu poti iubi doua persoane in acelasi timp, pentru ca am trecut printr-o situatie similara acum mult timp. Ai doar impresia ca iubesti doua persoane, dar nu o si faci. Plus ca de multe ori, cum spunea cineva si aici, o terta persoana poate sa faca sentimentele tale pentru partener/a sa fie mai puternice. Este ca un test.

 

Deci, daca este relevant exemplul pe care l-as putea da, il dau.

Este, bineinteles.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, dar mai sunt momente in viata cand simti ca te indoiesti de tine si de cel de langa tine. Si nu neaparat asta. Eu am fost de la inceput de acord cu afirmatia ca nu poti iubi doua persoane in acelasi timp, pentru ca am trecut printr-o situatie similara acum mult timp. Ai doar impresia ca iubesti doua persoane, dar nu o si faci. Plus ca de multe ori, cum spunea cineva si aici, o terta persoana poate sa faca sentimentele tale pentru partener/a sa fie mai puternice. Este ca un test.
Exact,ai doar impresia. Si o a treia persoana te face la fel de bine sa-ti dai seama ca nu-l iubesti pe cel cu care esti,dar care,in anuminte momente,ai impresia ca e marea iubire.

 

Inima este tare ciudata,nu ii putem comanda,testele is importante,si inevitabil,in acest triunghi amoros,unul trebuie sa sufere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am fost de la inceput de acord cu afirmatia ca nu poti iubi doua persoane in acelasi timp, pentru ca am trecut printr-o situatie similara acum mult timp. Ai doar impresia ca iubesti doua persoane, dar nu o si faci. Plus ca de multe ori, cum spunea cineva si aici, o terta persoana poate sa faca sentimentele tale pentru partener/a sa fie mai puternice. Este ca un test.

Aici, cred că ar fi cazul să menţionez o poveste tare ciudată, care m-a cam bulversat. Aveam un prieten care considera că iubeşte două femei,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Am trecut si eu la un moment dat si stiu ca e al naibii de dureros sa te indoiesti de propriile-ti sentimente fara motiv."

 

Eu pe asta n-am priceput-o Heidy.

Cum "fara motiv" ?

Un motiv-motiv exista totusi.

 

In fine. Interesant topicu`.

Astept deznodamantul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"triunghiul amoros" apare in situatia cind dependenta de partener e mare si umbreste iubirea...... :think: - fiecare dintre cei trei e dependent de partener si ca aceasta dependenta sa nu umbreasca iubirea iar cei trei sa fie salvati de la alte "nenorociri" sufera prin " nerezolvarea" triunghiului..... :roll:

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aici, cred că ar fi cazul să menţionez o poveste tare ciudată, care m-a cam bulversat. Aveam un prieten care considera că iubeşte două femei,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu , probabil ca am trait pana acum intr-o ceata deasa , dar mi se pare de-a dreptul imposibil sa iubesti doi oameni in acelasi fel si in acelasi timp ...

 

Harald , probabil prietenul tau a trait doar iluzia ca ar fi iubit doua femei in acelasi timp ... Probabil acum cea care i-a fost amanta si actualmente sotie , in cativa ani va deveni din nou amanta iar ex-a , care probabil acum ii este amanta va fi din nou sotia ... :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×