Sari la conținut
Forum Roportal
suhade

Cancerul - dezbatere -

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu m-am lasat convinsa si am gasit un doctor extraordinar la Panduri dr. Zainea (un medic cum rar mai gasesti in RO - un om pasionat de ceea ce face).

Nu cred in simple coincidente. Cred ca in acel moment ei rationat f bine si ti-ai ascultat f mult constiinta de sine. Din pacate, tatal meu nu a vrut asa. A ales un medic dintre cei mai slabi pregatit profesional. Acum este in pamant. Si inconstientul i-a zis sa faca totul pe dos...ca sa ajunga mai iute acolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred in simple coincidente. Cred ca in acel moment ei rationat f bine si ti-ai ascultat f mult constiinta de sine. Din pacate, tatal meu nu a vrut asa. A ales un medic dintre cei mai slabi pregatit profesional. Acum este in pamant. Si inconstientul i-a zis sa faca totul pe dos...ca sa ajunga mai iute acolo.

Imi pare rau. In astfel de momente, in astfel de ipostaze nici nu stii ce sa spui.

Pierderea unui suflet este o suferinta ce nu poate fi descrisa in cuvinte si nici nu poti gasi cuvinte sa-i adresezi celui ce traieste aceasta experienta.

 

Ma macina o intrebare la care inca nu am gasit raspuns si nici medicii nu au reusit sa-mi dea un raspuns coerent credibil.

Daca cancerul de col uterin (caruia cica i s-a gasit antidotul (vaccin) - desi este foarte discutabil) este cauzat de un virus de ce celorlalte nu li se cauta cauza tot in aceasta zona?

 

Spuneam ca este discutabil pentru ca acel vaccin este valabil doar pentru femeile pana la o anumita varsta. Asadar e un fel de preventie, nu un antidot.

Ceea ce mi se pare foarte suspect este ca nu a fost testat decat 2 ani, apoi s-au grabit sa "experimenteze" pe oameni sanatosi!

Orice produs chimic introdus in organism are si efecte adverse, asadar...

Ma gandesc la n medicamente cica revolutionare cum ar fi unul de ultima actualitate Celebrex - care face ravagii in randul oamenilor cu probleme cardiace si totusi se mentine pe piata, iar doctorii il recomanda in orice durere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vaccinul ala e preventie nu terapie. Deocamdata nu se stie ce si cum cu mare precizie, ce efecte adverse nu apar in timp. Peste vreo 10-25 ani s-ar putea sa auzim ca mai mult rau a facut. Nu ai de unde sti. cancerul are componenta genetica. Asta e ceea ce s-a constatat clar. Numai ca nu se stie cu exactitate care gena determina un anume tip de cancer sau nu. Sunt listate putine cancere, la care s-a descoperit gena responsabila( de exemplu cancerul de cap pancreatic are deletie pe bratul p al perechii 16 de cromozomi...un exemplu, insa sunt mii de gene de studiat in parte). Si chiar descoperita, nu sti cum sa o terapiezi. Mutatiile genetice sunt extrem de primejdioase. Lucrezi pe o gena si poti avea surpriza sa dai nastere la un monstru. De aceea e asa delicata problema.

Cat despre vaccinul ala...pai, chiar vaccinarea in masa e un test. Pe oameni, ca efectele adverse se vor vedea mai incolo. :rot:

Mie imi pare neOk treaba, asa ca eu m-as abtine sa ma scarpin daca nu ma mananca. :tease:

P. S. Femeile medici aleg majoritar sa nu il faca. Este o coincidenta? :doh:

 

Ma gandesc la n medicamente cica revolutionare cum ar fi unul de ultima actualitate Celebrex - care face ravagii in randul oamenilor cu probleme cardiace si totusi se mentine pe piata, iar doctorii il recomanda in orice durere.

Tu ai idee cum merge cu promovarea medicamentelor? Firma X cu potenta financiara, are un nou produs. Tactica e asa...asta ii invata la detasamentul de marketing: Luati legatura cu cei cu influenta( profesori universitari, sefi clinica), si eventual dati mita sa accepte la ei in clinica medicamentul. Aia primesc gras la asa ceva...comisioane mari de tot. Ei decid sa introduca in terapie, evident dupa ce firma ii da asigurari ca e totul Ok, e fff bun medicamentul. La fel in reteaua sanitara. De ce crezi ca isi platesc firmele de medicamente asa bine agentii de promovare? Pentru ca sda minta frumos, si sa convinga pe aia mari....insa nu e nevoie de multa minciuna...cu sumele date la sefi, nu mai e nici o problema. Important sa fie medicamentul aprobat de stat ca sa fie dat pe piata. La noi e asa...in strainatate nu stiu. Insa stiu de Thalidomida. Citeste pe net ce ravagii a facut, si sa vezi ca am dreptate in ce zic. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sa va povestesc o intamplare ce m-a socat.....

in urma cu ceva ani, socrul meu bolnav de cancer terminal...se mutase la mine ptr ajutor si ingrijire.

am ajuns fireste cu el la oncologie-fundeni.

acolo un medic m-a certat cu agresivitate pot spune, auzind de incercarea mea de a-l alimenta cu fructe, vitamine...etc, spunandu-mi:

ce faci? in felul asta ii prelungesti agonia!

atunci cuvintele medicului m-au bulversat, parca ma simteam cumva vinovat...

nu puteam intelege ca el, medicul avea dreptate!

scuza-ma dar medicul ala era idiot...... iar " instinctul" tau avea dreptate...... :o: deci " agresivitatea" lui e doar lipsa de " informatii" si " orgoliu" cu carul......... :P

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

te inseli, eu sunt operata de cancer in st III B de multi ani, si am trecut printr-un an de chimioterapie si trei luni de cobalto, nu am luat niciun fel de vitamine, am mancat de toate, fara a abuza, fructe destul de rar, si credeti-ma ca viata nu mi-a fost de loc usora, am avut multe probleme, nu de sanatate

si am cunoscut si persoane operate in acelasi stadiu cu mine, s-au protejat si au luat vitamine si au mancat numai legume, fructe, peste si au recidivat foarte urat, din pacate nu mai sunt

mie nu poti sa-mi spui ca acela traieste ca a mancat fructe si s-a protejat si celalat a murit ptr ca nu a luat vitamine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
te inseli, eu sunt operata de cancer in st III B de multi ani, si am trecut printr-un an de chimioterapie si trei luni de cobalto, nu am luat niciun fel de vitamine, am mancat de toate, fara a abuza, fructe destul de rar, si credeti-ma ca viata nu mi-a fost de loc usora, am avut multe probleme, nu de sanatate

si am cunoscut si persoane operate in acelasi stadiu cu mine, s-au protejat si au luat vitamine si au mancat numai legume, fructe, peste si au recidivat foarte urat, din pacate nu mai sunt

mie nu poti sa-mi spui ca acela traieste ca a mancat fructe si s-a protejat si celalat a murit ptr ca nu a luat vitamine

 

Hei, hei!

Trebuie precizat un lucru - sub nici o forma nu-i administrezi vitamine unui bolnav de cancer, insa dieta lui sa fie compusa din fructe, legume (daca se poate crude - adica neprelucrate termic) si daca se poate fara carne absolut deloc.

Vitaminele sintetice hranesc celulele canceroase, carnea e chiar mana cereasca pentru tumora.

Mama mea a mancat timp de 2 ani fructe si legume, suc de morcovi combinat cu sfecla, suc de mere si nu a mai mancat carne absolut deloc. I-a fost foarte greu la inceput dar incet, incet organismul ei a inceput sa prinda viata, pentru ca era aproape "mort". A suportat cobaltoterapia destul de bine. A luat in fiecare zi o pastila de seleniu (nimeni nu ne invata la noi in tara ce rol major are acest seleniu in organism), doua pastile ulei de somon (sau cartilaj de rechin - in functie de gramajul capsulei respective).

 

Depinde si de organism cum reactioneaza, insa foarte mult conteaza mentalul si starea sufleteasca a persoanei respective; cum abordeaza boala, cum lupta cu ea (daca vrea sa lupte cu ea).

Depinde foarte mult si de tipul de cancer, daca este localizat langa un organ care-l alimenteaza din abundenta cu siguranta (procent de 90% va recidiva).

 

Ma bucur enorm ca ai reusit sa treci cu bine peste aceasta tragedie.

;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu se stie niciodata puiut. Din pacate, cancerul e o boala parsiva. :doh:

Hei,hei!

;)

Nu este o atitudine benefica... gen "ai grija", "fi atent", "nu se stie" etc.

Induci starea de nesiguranta, de ingrijorare si va face mai mult rau decat bine (ma gandeam acum la povestea "drobul de sare")...

Se stie ca omul este pieritor, indiferent daca este sanatos sau nu, asadar nimeni nu ar trebui sa se teama de moarte, ci sa aiba dorinta de a trai cat mai mult si cat mai sanatos. Aceasta este sansa lui si acesta este singurul lucru pe care-l poate face pentru el - sa aiba grija de suflet si de trup, fara sa-si mai ia o povara in plus TEAMA (care este extrem de nociva).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
doar cei impacati cu sine, nu au teama!

iesi la o cafea?

 

Esti un dragut ca deobicei, dar nu mai am timp nici sa respir dar sa mai ies la o cafea... sper sa se intample acest lucru cat de curand (adica sa ies la o cafea)... iti voi da de veste ;)

Mi-era dor sa intru pe aici, sa va vad activand,sa vad ce "razboaie" se mai poarta, dar am descoperit o gramada de warn-uri...

Mi-era dor de voi :doh: 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×