Sari la conținut
Forum Roportal
suhade

Cancerul - dezbatere -

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

si al meu

dar asta nu inseamna ca e nevoie de ascunderea unei realitatii

-ce este cancerul?

-cum se manifesta el, mai ales in stadiile finale?

-cum putem anina suferinta celor atinsi de bolala?

iata doar cateva din ideile ce pot fi dezbatute in acest topic!

aproape in fiecare familie (din pacate) gasim cazuri similare!

 

p.s. este de inteles ''incrancenarea'' familiei in fata neputintei de a salva viata celui apropiat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am uitat sa mai spun ceva : nu-i musai neputinta...am avut o clolega de scoala a carei mama a fost operata prima oara de cancer la san acum 20 de ani...si traieste...

mai ales in stadiile incipiente ar fi bine de stiut...caci atunci e greu de depistat si inca tratabil...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa va povestesc o intamplare ce m-a socat.....

in urma cu ceva ani, socrul meu bolnav de cancer terminal...se mutase la mine ptr ajutor si ingrijire.

am ajuns fireste cu el la oncologie-fundeni.

acolo un medic m-a certat cu agresivitate pot spune, auzind de incercarea mea de a-l alimenta cu fructe, vitamine...etc, spunandu-mi:

ce faci? in felul asta ii prelungesti agonia!

atunci cuvintele medicului m-au bulversat, parca ma simteam cumva vinovat...

nu puteam intelege ca el, medicul avea dreptate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum adica,ii prelungesti agonia? Nu avem voie sa incercam tot chiar tot ce este posibil ca sa traim? Mi se pare o tampenie ce a spus doctorul si absurd ca tu nu ai ripostat.Mie mi-au zis ca daca apuc dimineata dupa ce m-au operat poate ajung la 6 luni.azi fac 6 luni si doctorul a zis incredibil..ceea ce el nu stie este ca eu manianc numai fruce si legume .deci pe alimentatia asta el spune incredibil .Trebuia sa ripostezi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unul dintre simptomele patognomonice ale cancerului este inapetenta selectiva pentrui carne. Medicii, in majoritate, ii indeamna calduros pe apartinatori sa ii convinga pe bolnavi sa manance carne. Eu mereu am opinat ca organismul "simte" ca nu are nevoie de carne, de-aia si face acesta inapetenta la ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unul dintre simptomele patognomonice ale cancerului este inapetenta selectiva pentrui carne. Medicii, in majoritate, ii indeamna calduros pe apartinatori sa ii convinga pe bolnavi sa manance carne. Eu mereu am opinat ca organismul "simte" ca nu are nevoie de carne, de-aia si face acesta inapetenta la ea.

 

 

 

carnea nu face decat sa dezvolte mediu proprice pentru boala si sa o accelereze intr-un ritm alert

nu lipsite de importanta sunt cauzele

de ordin mental

de ordin alimentar

si nu in ultimul rand mediul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spicuiesc din articolul cu medicina holistica : " Sa luam exemplul cancerului de plaman: conflictul biologic asociat cu cancerul de plaman este un soc de tipul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spicuiesc din articolul cu medicina holistica : " Sa luam exemplul cancerului de plaman: conflictul biologic asociat cu cancerul de plaman este un soc de tipul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×