Sari la conținut
Forum Roportal
Tia121

AUGMENTIN IN PRIMUL TRIMESTRU DE SARCINA ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna tuturor mamicilor sau viitoarelor mamici ! Sunt gravida in 9 saptamani si problema mea e urmatoarea: am o infectie urinara destul de "agasanta"; la examenul urinei s-a descoperit prezent ESCHERICHIA COLI peste 100000UFC/ml. Tratamentul indicat de medicat este urmatorul: AUGMENTIN 1g la 8 ore timp de 10 zile.Antibiograma arata asa: Sensibil : BISEPTOL, CIPROFLOXACIN, GENTAMICINA, NORFLOXACIN. Intermediar : AMOXICILINA/ACID CLAVULANIC(AUGMENTIN), CEFTAZIDIM, CEFUROXIM.

Sunt foarte ingrijorata si nu stiu cum e mai bine sa procedez.Este bine sa iau acest antibiotic tinand cont ca sunt insarcinata doar in 9 saptamani ??? Il afecteaza intr-un fel tratamentul pe bebe ? Am incredere in voi si astept parerile voastre pt ca sunt disperata !!! Pupici !!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mey, eu stiu ca nu ai voie antibiotice in primul trimestru de sarcina, caci fatul e mult mai vulnerabil la aceste agresiuni chimice. Si eu am fost racita cand am fost insarcinata in doua luni, si nu mi-a dat orelistul nici un antibiotic, stiindu-mi starea. Pt infectia urinara poti folosi ceva naturist, intreaba la un magazin de profil. Chiar daca nu iti trece, macar ameliorezi simptomele, pana treci de perioada asta mai sensibila pt bebe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mey, eu stiu ca nu ai voie antibiotice in primul trimestru de sarcina, caci fatul e mult mai vulnerabil la aceste agresiuni chimice. Si eu am fost racita cand am fost insarcinata in doua luni, si nu mi-a dat orelistul nici un antibiotic, stiindu-mi starea. Pt infectia urinara poti folosi ceva naturist, intreaba la un magazin de profil. Chiar daca nu iti trece, macar ameliorezi simptomele, pana treci de perioada asta mai sensibila pt bebe.

Preferabil ar fi sa nu ia nimic pana la 12 saptamani,dar daca medicul ia recomandat stie el ceva eu nu sunt de acord cu doza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Infectiile urinare sunt foarte periculoase in timpul sarcinii. trateaza-te.

Asculta de medic si nu te ingrijora ... este responsabil cand iti da medicatia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc din suflet pt raspunsuri ! :pardon: Sunt foarte ingrijorata ! Am intrebat medicul daca nu ar fi mai bine sa asteptam pana in trimestrul 2 si mi-a spus "exclus" !! Pt ca o infectie urinara poate provoca avort.Despre doza mi-a zis ca se poate lua pana la 4 grame pe zi (mie mi-a dat 3g- 1g la 8 ore), pt ca gravidele asimileaza altfel antibioticele. La antibiograma augmentinul era la categoria intermediar fata de e-coli.

Sunt derutata complet, nu stiu ce sa fac !

Multumesc inca o data !! :crazy: :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai intreaba si alt medic,sau fa-ti analizele si in alt spital..Unei gravide nu i se recomanda nici macar paracetamolul ptr ca ii face rau fatului..Sper ca tu nu vrei ca sa iasa copilul cu malformatii

Iti recomand sa iti faci un consult si la un spital particular sa,iei produse naturale..Poate augumentinul iti face bine,dar fatului nu..Nu stiu ce pregatire are medicul tau,dar daca citesti si singura vei afla ca femeile gravide nu au voie sa ia nici o pastila..te doare capul;iti pui gheata,dar nu ei paracetamol,ai greturi lingi o lamaie dar nu iei nos-pa etc..Intreaba mai multi medici,poate gasesc ceva prin care fatul sa nu fie afectat..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Penicilinele cu spectru larg,din care face parte si augmentinul nu par a da malformatii 9din prospect).Toate celelalte antibiotice sunt interzise mai ales in primul trimestru de sarcina.Totusi,cere si parerea altui medic.

 

Sanatate multa!

 

...ai greturi lingi o lamaie dar nu iei nos-pa etc..

 

Gresit...no-spa calmeaza toate micile contractii,deci se foloseste in cazul iminentei de avort.

Editat de GinGin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Analizele si controlul le-am facut intr-o clinica privata, iar medicul meu e cunoscut drept unul foarte bun si renumit in bransa ! Chiar nu stiu ce sa zic... :) Si eu am tot citit ca e ok augmentinul in timpul sarcinii, chiar si in primul trimestru, dar mi-e teama totusi ! A mai luat cineva dintre voi tratamentul acesta , gravida fiind ?

De no-spa stiu si acelasi lucru !

:D :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... A mai luat cineva dintre voi tratamentul acesta , gravida fiind ?

De no-spa stiu si acelasi lucru !

:D :D

O cunostinta a luat fara sa stie ca e gravida si cand a mers la medic pentru intrerupere de sarcina a refuzat-o.Acum are un baiat mare si sanatos de 5 ani...si frumos foc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×