Sari la conținut
Forum Roportal
elandi

Gafa monumentala intr-un clip video cu pretentii medicale

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Aseara, la o televiziune, clip de avertizare privind pericolul cancerului de col uterin. Se lanseaza un vaccin (asta am gasit pe google), se incurajeaza controlul perioadic, etc. E perfect!

 

Dar, cum s-au gandit eminenti medici sau psihologi sa conceapa clipul... Mama isi pregateste fetita (cam 10 ani) de culcare, o inveleste si ii spune diverse banalitati: sa fie cuminte, sa-si faca lectiile... Fetita spune "Mama, vreau sa vin si eu cu tine!". Iar mama: "Nu draga mea, tu trebuie sa ramai aici sa ai grija de tata." Apoi apare un ecran cu "Cancerul de col uterin poate ucide."

 

De unde:

- tatal (barbatii) sunt handicapti, au nevoie sa fi ingrijiti; nu cumva sa aiba el grija de fetita lui.

- mama consimte ca fetita sa-i preia locul: "sa ai grija" de tata inseamna orice. Nu ne mira ca lucrurile astea se si intampla. Fetita oricum viseaza sa obtina interesul tatalui, nu?

 

Lipseste tabuul incestului si diferenta dintre generatii. Ceea ce ar fi insemnat trecerea "cu succes" prin complexul Oedip...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aseara, la o televiziune, clip de avertizare privind pericolul cancerului de col uterin. Se lanseaza un vaccin (asta am gasit pe google), se incurajeaza controlul perioadic, etc. E perfect!

 

Dar, cum s-au gandit eminenti medici sau psihologi sa conceapa clipul... Mama isi pregateste fetita (cam 10 ani) de culcare, o inveleste si ii spune diverse banalitati: sa fie cuminte, sa-si faca lectiile... Fetita spune "Mama, vreau sa vin si eu cu tine!". Iar mama: "Nu draga mea, tu trebuie sa ramai aici sa ai grija de tata." Apoi apare un ecran cu "Cancerul de col uterin poate ucide."

 

De unde:

- tatal (barbatii) sunt handicapti, au nevoie sa fi ingrijiti; nu cumva sa aiba el grija de fetita lui.

- mama consimte ca fetita sa-i preia locul: "sa ai grija" de tata inseamna orice. Nu ne mira ca lucrurile astea se si intampla. Fetita oricum viseaza sa obtina interesul tatalui, nu?

 

Lipseste tabuul incestului si diferenta dintre generatii. Ceea ce ar fi insemnat trecerea "cu succes" prin complexul Oedip...

 

E cam proasta reclama..cam multe responsabilitati pe umerii unui copil; insa poate asta e si ideea ..sa nu se intample asa ceva!!..insa indirect se induce acest peisaj defavorabil ca unica alternativa...that's life !

Editat de anmarr

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aseara, la o televiziune, clip de avertizare privind pericolul cancerului de col uterin. Se lanseaza un vaccin (asta am gasit pe google), se incurajeaza controlul perioadic, etc. E perfect!

 

Dar, cum s-au gandit eminenti medici sau psihologi sa conceapa clipul... Mama isi pregateste fetita (cam 10 ani) de culcare, o inveleste si ii spune diverse banalitati: sa fie cuminte, sa-si faca lectiile... Fetita spune "Mama, vreau sa vin si eu cu tine!". Iar mama: "Nu draga mea, tu trebuie sa ramai aici sa ai grija de tata." Apoi apare un ecran cu "Cancerul de col uterin poate ucide."

 

De unde:

- tatal (barbatii) sunt handicapti, au nevoie sa fi ingrijiti; nu cumva sa aiba el grija de fetita lui.

- mama consimte ca fetita sa-i preia locul: "sa ai grija" de tata inseamna orice. Nu ne mira ca lucrurile astea se si intampla. Fetita oricum viseaza sa obtina interesul tatalui, nu?

 

Lipseste tabuul incestului si diferenta dintre generatii. Ceea ce ar fi insemnat trecerea "cu succes" prin complexul Oedip...

e drept ca foarte multe reclame si clipuri publicitare sunt stupide si pot fi desfiintate usor... dar e exagerat sa desprinzi astfel de sensuri dintr-un astfel de clip, parca

si complexul ala, nu o fi Electra? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Reclama e cat se poate de stupida si cat se poate de demoralizatoare. Mie asta imi spune clipul: cine are cancer de col uterin in Roamania MOARE ! Or, fratilor, demult nu se mai moare de cancer in proportie de 100%. Cunosc multe cazuri de cancere rezolvate nu vreau sa dau exemple dar reclama este anacronica si stupida. Sunt cancere operabile si tratabile prin chimioterapie, radioterapie etc. depinde de forma si de faza in care sunt descoperite si in primul rand de organism. Este o reclama gandita de "genii" care fac si telenovele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
insa poate asta e si ideea ..sa nu se intample asa ceva!!..insa indirect se induce acest peisaj defavorabil ca unica alternativa...that's life !

Nu este unica alternativa. Daca moare un parinte, copilul nu trebuie "sa aiba grija" de parintele supravietuitor.

 

dar e exagerat sa desprinzi astfel de sensuri dintr-un astfel de clip, parca

si complexul ala, nu o fi Electra? :)

Sensul este clar, nu l-am fortat eu. Si dovedeste o mentalitate patogena destul de raspandita la noi. Electra daca, vrei. Mai multe despre complexul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu, e Electra ... in cazul leg fiica - tata :D

Iar reclama .... imbecila. Dar asta e din doua motive:

1. agentia care a facut-o nu s-a obosit sa studieze putin problema si au facut lucrurile in necunostinta de cauza. Probabil s-a vrut un mesaj care sa mobilizeze femeile sa mearga la control si de aceea s-a apelat la varianta extrema. Partea cea mai proasta mi se pare nu ca s-ar induce ideea ca se moare obligatoriu, ci de finalul cu grija fata de tata

2. clientul care a comandat clipul habar nu a avut ce vrea si de fapt el mi se pare principalul vinovat. Probabil ca e vreun ONG care doar inghite bani si e plin de incompetenti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc ca genul asta de clip este conceput de oameni de marketing care se ghideaza dupa reguli de genul: hai sa atragem atentia, sa socam; un mesaj brutal e mai usor de retinut decat unul cuminte si care suna a mic documentar.

 

Mai mult, genul acesta de replica "Nu draga mea, tu trebuie sa ramai aici sa ai grija de tata." a devenit aproape un stereotip, stereotip utilizat in multe filme, melodrame. Mie, cel putin, asta mi-a trezit in memorie, nu cred ca cei care l-au realizat au avut in minte un complex sau, ce e mai grav, e pacat ca nu si-au dat seama de complexul pe care il sugereaza mesajul lor.

 

Aici, zic eu, au incercat sa le faca pe femei sa constientizeze pericolul acestei boli prin apelarea la ceea ce este mai scump in viata unei mame - copilul. Aud deseori la prietenele mele ca se pun pe planul doi atunci cand vine vorba de prioritati in cadrul familiei. Copii si problemele care apar in legatura cu ei sunt prioritatea. Realizatorii acestui clip leaga frica de aceasta boala de frica de a nu-si lasa copiii fara sprijinul mamei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acest mod de exprimare total eronat, care transmite mesaje subliminale, este tipic celor care nu inteleg tranzactia verbala pe care o utilizeaza. Am un exemplu vazut de mine. Am o colega, care are o fetita de 3 ani si 5 luni. Intr-o zi, intr-un anume context, sotul ei( tatal fetitei) s-a exprimat in mod similar:" Stii, trebuie sa avem amandoi grija de mama", la care fetita i-a dat replica: " Da, foarte bine, asta inseamna ca de mine cine mai are grija?". Numai atunci el a realizat ce mesaj stupid ii transmisese fetitei.

Editat de Anya2007

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×