Sari la conținut
Forum Roportal
mikininam

Porci/gaini in oras

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In urma cu citeva luni,onor ministrul sanatatii de atunci,Mr.Nicolaescu,a avut ca initiativa un proiect de lege care interzice cresterea animalelor in orase:porci,cai,capre,gaini,etc.Nu am mai auzit nimic in acest sens.Voi ce stiti,se aplica sau nu?E posibil sa fie adoptata numai la nivel local in anumite orase fara sa fie ceva general valabil?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred că se poate adopta o astfel de lege pe un criteriu at

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mie mi s-ar parea normal. As interzice orice fel de animal de companie in oras. Nu imi plac animalele.

Vaca şi porcul de care vorbeam nu sunt tocmai animale de companie :o: Iar dacă nu-ţi plac c

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la ce a scris harald...ma refer in special la animale domestice care prin natura lor sint producatoare de mirosuri pestilentiale sau de galagie.Intr-adevar,animalele de companie nu intra in aceasta categorie,este absurd sa privezi omul in a avea pe linga casa/in apartament o pisica,un ciine,etc,atita timp cit se respecta regulile de convietuire sociala.Sint cazuri in care unii ciini latra la ora 3 dimineata cind stapinul vine acasa...de trezeste toata scara.

Asa este,fiecare Consiliu Local ar trebui sa hotarasca asta pe criteriile enumerate...in zone de blocuri nu au ce cauta,atita timp cit IN blocuri nu e permis acest lucru.

In bloc nu e voie dar la o curte la 5 metri de bloc se permite...caz concret,un vecin de-al meu are cotetul si cocina la 5 metri de un bloc turn de 10 etaje...cum or suporta acei oameni zgomotul si mirosurile?Cred ca se complac...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu va aprindeti fara sens...fiecare stie cum se incadreaza porcii si vacile...pe forum se mai tasteaza uneori insuficient si asta duce la nelamuriri.Daca fiecare ar fi vorbit si nu ar fi scris...

E clar ce a spus fiecare,ce solutie vedeti voi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar nu stie nimeni de acest lucru?In unele orase s-ar aplica o asemenea ordonanta...

Uite un exemplu concret, exact aşa cum presupuneam eu mai sus că se procedează:

 

http://www.satu-mare.ro/consiliul/proiecte...nicipiului.html

 

CONSILIUL LOCAL

MUNICIPIUL SATU MARE

PROIECT DE HOTĂRĂRE

privind creşterea animalelor pe teritoriul municipiului Satu Mare

 

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In urma cu citeva luni,onor ministrul sanatatii de atunci,Mr.Nicolaescu,a avut ca initiativa un proiect de lege care interzice cresterea animalelor in orase:porci,cai,capre,gaini,etc.Nu am mai auzit nimic in acest sens.Voi ce stiti,se aplica sau nu?E posibil sa fie adoptata numai la nivel local in anumite orase fara sa fie ceva general valabil?

 

 

era buna legea aia... poate nu ma mai trezea si pe mine cocosul vecinului .... :| cum sa cresti un cocos in balcon ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×