Sari la conținut
Forum Roportal
zexelica

Despre ziua de odihna

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am tot auzit de adventisti si doctrina lor de a respecta porunca a 4-a, parca poruncile ar fi numarate in Biblie sau o porunca este mai importanta decit alta.

 

Sa vedem ce contrazic ei din Scriptura si nu vor sa corecteze doctrina gresita.

 

Exod 31:13

 

13,,Vorbeşte copiilor lui Israel, şi spune-le: ,Să nu care cumva să nu ţineţi sabatele Mele, căci acesta va fi

Editat de Enki

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa te tavalesti de ras, nu alta. Cum adica Dumnezeu s-a odihnit? Era obosit? Voi va inchipuiti ca Omnipotentul se odihneste?

 

Oare de ce nu ne e mai usor ca shabbat-ul este doar o inventie a omului? Hotararea a capatat caracter oficial prin publicarea in Monitorul Oficial al lui Yehova.

 

ZX, sincer nu am inteles ce spui, concentreaza pls?

Odihna este salvarea. Nu mai muncesti sa respecti Legea.

 

Adventistii observa sambata, ca evreii, desi in NT nu se mai face asta pt ca sambata era un SEMN. Dar ei se iau dupa visele lu' Lenutza Albu care cica ia zis ei o voce sa tina sambata evreilor cind Biblia ti-am aratat ce scrie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce inseamna Lenuta Albu?

Tot nu am inteles. Oricum, nu inteleg cum saptamana incepe cu ziua de Luni. Unii se chinuie vinerea, altii sambata.

Va dati seama ce spectacol este pentru alte civilizatii sa vada cum noi pe aici avem cate o confeziune la fiecare mie de locuitori si fiecare din ele e 'cea dreapta'?

Nici macar asupra zilei de odihna nu putem conveni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

zexelica si concluzia ta este ? :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
zexelica si concluzia ta este ? :pardon:

Sabatul evreiesc este o UMBRA a faptului ca nu se lucreaza pt salvare, ca Dumnezeu este cel care sfinteste.

 

Uita-te la biserici si la doctrinele lor: spiritual, ei calca sabatul pt ca spun ca poti alege pe Dumnezeu, deci calca porunca sa nu muncesti pt salvare, iar alegerea este o fapta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Odihna este salvarea. Nu mai muncesti sa respecti Legea.

Pai si daca odihna e salvarea, de ce nu zice "salvarea" ci foloseste cuvantul "odihna"? Mey, aici mi se pare interpretarea proprie si personala... :P

Adica atunci cand e odihna nu se mai respecta Legea? :P

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai si daca odihna e salvarea, de ce nu zice "salvarea" ci foloseste cuvantul "odihna"? Mey, aici mi se pare interpretarea proprie si personala... :P

Adica atunci cand e odihna nu se mai respecta Legea? :P

Pt ca asa a scris Dumnezeu Biblia: in metafore - o poveste paminteasac cu un inteles ceresc. Iar cuvintele au definitii in versuri, nu zic eu asa, ca sunt eu destept sau ca asa mi-a trtecut mie prin cap. Dar, cind spune de apa, apa aceea fizica simbolizeaza Cuvintul. La fel si mierea, ploaia, roua, sabia, etc... Sunt sinonime folosite intr-o parabola istorica elaborata.

De aceea, odihna este sinonim cu salvarea.

 

Exod31

13,,Vorbeşte copiilor lui Israel, şi spune-le: ,Să nu care cumva să nu ţineţi sabatele Mele, căci acesta va fi

Editat de zexelica

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pt ca asa a scris Dumnezeu Biblia: in metafore - o poveste paminteasac cu un inteles ceresc.... Sunt sinonime folosite intr-o parabola istorica elaborata.

De aceea, odihna este sinonim cu salvarea.

Sfintirea este salvarea.

Si cine face interpretarea metaforelor? :P

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa vedem ce contrazic ei din Scriptura si nu vor sa corecteze doctrina gresita.

 

Te referi la adevarata scriptura Tanahul cel inspirat de YHWH .... sau la Plagiatul acesteia ....furtul intelectual preluat sub numele de Biblie ... inspirat de eventual de diavol...caci doar acesta "inspira" la furt ...?

 

<br />Si cine face interpretarea metaforelor?

Cum nu sti?

 

Hermeneutica!

 

 

Caci pe lumea asta nimic nu merghe fara hermeneutica ...nici transformatul apei in vin ...in lacasul domnului numit birt!(scuze ...dar asa zice hermeneutica)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×