Sari la conținut
Forum Roportal
realtv

Ce stiti despre porcusori de guinea?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu am vrut sa imi iau in iarna un porcusor de guinea de la cineva dar dupa o saptamana da la nastere a murit, atat cel ales pentru mine cat si ceilalti pui. Am fost mahnita si prietena si prietenul meu mi-au promis ca imi fac ei cadou un porcusor. Imi doresc un animalut dar as vrea sa stiu daca necesita ceva in mod special sau ce probleme as putea avea cu el. Daca aveti voi poate imi dati sfaturi. :victory:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce zici de un hamster?....

[snapbacca]35565[/snapbacca]

 

 

as vrea mai mult un porcusor de guinea

sunt mai frumosi, mai mari si mai pufosi

 

:roll: :) :pee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hamsterii sunt intr-adevar urati si rai... dar nu si cei pitici. Daca nu merge cu porcul de guineea, ii recomand hamsterii mici, gri, cu o dunga neagra pe spinare. Au personalitate, nu musca, sunt blanzi si nu sunt sensibili. Si daca le merge bine traiesc pana la 2 ani jumate.

Am avut si porci de guineea, din pacate au murit prematur (cam pe la 5 ani) pentru ca o persoana de la mine din familie le dadea incontinuu de mancare. Medicul a spus ca e posibil sa fi facut infarct din cauza obezitatii... deci, grija mare!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut un porcusor de Guineea.A fost superb.Din pacate a murit la 3 ani; racise un pic si la-am dus la veterinar, dar doza pe care i-a injectat-o a fost prea mare si in 4 ore de chinuri a murit.Am fost distrusa.Nu mai vreau un alt porcusor de frica sa nu-mi moara.M-am atasat foarte mult de el , mai ales pentru ca era foarte prietenos si chiar destept.Recunostea voci, sunete si chiar comenzi.Daca ii dadeam drumul pe jos in casa si ii strigam "nu ai voie" , nu pleca mai departe.Cred ca cel mai dor imi este sa dorm la amiaza cu el:)

Oricum sfatul meu e sa ai mare grija unde o sa-la tii (sa nu fie curent acolo deoarece sunt foarte sensibili).Ar mai trebui sa stii ca urineaza foarte des.Mancarea poate fi foarte variata :dee la legume si fructe la albus de ou fiert, fidea, ciocolata chiar(oricum nu prea multa).Si chiar daca unii afirma ca porcusorii de Guineea nu au voie sa bea apa....sa stii ca e fals!Au nevoie de apa, altfel se desidrateaza.

Altceva...iti doresc sa ai parte de un exemplar cat mai frumos...si sa il iubesti, caci merita!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult pentru sfat. sper sa imi i-au unul pana pe la mijlocul verii. oca

:cry:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si chiar daca unii afirma ca porcusorii de Guineea nu au voie sa bea apa....sa stii ca e fals!Au nevoie de apa, altfel se desidrateaza.

[snapbacca]36726[/snapbacca]

 

Asta este o chestie foarte relativa si depinde de hrana pe care o primesc. Al meu manca tone de salata si de apa (desi avea la discretie) nu sa-a atins niciodata. Daca il hranesti in schimb cu graunte are nevoie de apa. Aceeasi poveste si cu hamsterii. E un mit total aiurea ca n-au nevoie de apa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am avut un porcusor de Guineea.A fost superb.Din pacate a murit la 3 ani; racise un pic si la-am dus la veterinar, dar doza pe care i-a injectat-o a fost prea mare si in 4 ore de chinuri a murit.Am fost distrusa.Nu mai vreau un alt porcusor de frica sa nu-mi moara.M-am atasat foarte mult de el , mai ales pentru ca era foarte prietenos si chiar destept.Recunostea voci, sunete si chiar comenzi.Daca ii dadeam drumul pe jos in casa si ii strigam "nu ai voie" , nu pleca mai departe.Cred ca cel mai dor imi este sa dorm la amiaza cu el:)

Oricum sfatul meu e sa ai mare grija unde o sa-la tii (sa nu fie curent acolo deoarece sunt foarte sensibili).Ar mai trebui sa stii ca urineaza foarte des.Mancarea poate fi foarte variata :dee la legume si fructe la albus de ou fiert, fidea, ciocolata chiar(oricum nu prea multa).Si chiar daca unii afirma ca porcusorii de Guineea nu au voie sa bea apa....sa stii ca e fals!Au nevoie de apa, altfel se desidrateaza.

    Altceva...iti doresc sa ai parte de un exemplar cat mai frumos...si sa il iubesti, caci merita!

[snapbacca]36726[/snapbacca]

 

Eu cand am avut un porcusor il tineam intr-un borcan din ala mare in care se pun muraturile, iar acolo i-am pus rumegus si naveam treaba cu el, de mancat stiu ca asa manca del intrecea si pe Yocaozuna :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am avut un porcusor de Guineea.A fost superb.Din pacate a murit la 3 ani; racise un pic si l-am dus la veterinar, dar doza pe care i-a injectat-o a fost prea mare si in 4 ore de chinuri a murit.Am fost distrusa.Nu mai vreau un alt porcusor de frica sa nu-mi moara.M-am atasat foarte mult de el , mai ales pentru ca era foarte prietenos si chiar destept.Recunostea voci, sunete si chiar comenzi.Daca ii dadeam drumul pe jos in casa si ii strigam "nu ai voie" , nu pleca mai departe.Cred ca cel mai dor imi este sa dorm la amiaza cu el:)

Oricum sfatul meu e sa ai mare grija unde o sa-l tii (sa nu fie curent acolo deoarece sunt foarte sensibili).Ar mai trebui sa stii ca urineaza foarte des.Mancarea poate fi foarte variata :De la legume si fructe la albus de ou fiert, fidea, ciocolata chiar(oricum nu prea multa).Si chiar daca unii afirma ca porcusorii de Guineea nu au voie sa bea apa....sa stii ca e fals!Au nevoie de apa, altfel se deshidrateaza.

Altceva...iti doresc sa ai parte de un exemplar cat mai frumos...si sa il iubesti, caci merita!

 

si eu am avut un porcushor de guineea mic si dulce care a crescut...il primisem de ziua mea....dar din cate mi-a zis veterinarul racise si mi-a dat niste pastile care l-au tinut in viata doar 2 zile cand i-ar s-a racit....si-a dat ultima suflare la mine in bratze :clap: ...a fost foarte dureros pt ca ma atasasem de el....un sfat: cand este transportat dintr-un mediu in altul sa nu fie schimbari bruste de temperatura- cat o fi ei de maturi- se imbolnavesc ...si mor :haha:...de atunci nu am mai avut alt purcelush de frica s anu imi moara...

post-11089-1130503464_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am un porcushor de guineea pe nume Mutzu ii super dulce.k sa intretzi un porcusor trebuie sa ai timp de el.....trebuie sa ii dresezi un pic...mama la invatat sa se catere pe mana cand intinde mama mana sau eu...ne cunoaste dupa pasi...iar cand aude o punga fasaind incepe sa strige k stie k ii dam de mancare...:unsure:...ii super scumpic...iar cand ii obosit adoarme pe pieptul meu...ce dagutz si mam atasat de el k il am de 2 ani...si nush ce mas face fara el...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×