Sari la conținut
Forum Roportal
Knut

Cine sta la cratita si cine repara priza?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1 Bartabtul : face curat,repara prizele , gateste,duce copii la scoala/gradinita.

2 femeia : bea cafea cu prietenele ,merge la cumparaturi ( pe banii sotului,evident) .

 

:P

mi te-ai pus la suflet cu asta :o: cam asa se procedeaza si la mine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gatesc foarte rar,iar cand spun rar inseamna de 2-3 ori pe luna,in rest mancam la restaurant,soacra sau mancare rece din frigider.Curatenia in casa o fac eu cand imi permite timpul iar de garaj si curte se ocupa in special el.De spalat spala masina.Calcatul imi revine mie caci ma pricep mai bine decat el,sau ne mai preia activitatea soacra mea.Cumparaturile le fac numai eu.Sant multe lucruri ce le facem impreuna insa greul cade tot pe spinarea lui :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca ma pricep la depanarea unui calculator, il mai las pe el sa o faca. :o:

Chiar daca face mancare mai buna decat mine, ma incurajeaza sa gatesc. :P

 

Suntem moderni, nu ne cantonam in rolurile traditionale, in stereotipii, dar sa nu uitam, totusi, ca gatitul si reparatul sunt expresii practice ale rolurilor esentiale feminine si masculine. Metaforizand putin, gatitul=hrana=> femeia are in grija climatul afectiv al cuplului; reparatul=forta fizica-> barbatul are drept rol pastrarea sigurantei in cuplu.

 

Sunt adepta dinamicii libere a rolurilor, a adaptarii la propria fire a partenerului (imi place tehnica, si imi place sa fiu independenta si de incredere- sa nu ii fie teama sa plece de acasa ca cine stie, poate se intoarce si gaseste calculatorul in flacari sau il sun pe telefon sa il intreb cum se instaleaza un program :(; lui ii plac experimentele culinare, ii place sa se joace, si nu da cu pumnul in masa ca neanderthalul care se intoarce de la "vanat" si vrea fleica de carne in farfurie gata preparata). So, fiecare se implica creativ in relatie, fara sa fie fixat pe un anumit rol, dar ne incurajam reciproc in asumarea rolurilor ce exprima esenta feminitatii si masculinitatii, pana la urma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Clar,esti genul meu :(

 

Femeile sunt prea finute pentru munca ,barbatul=hamal

 

da da ..sa care cumparaturile voastre .. cand veniti din excursie de la Mall.. :) :o:

Gatesc foarte rar,iar cand spun rar inseamna de 2-3 ori pe luna,in rest mancam la restaurant,soacra sau mancare rece din frigider.Curatenia in casa o fac eu cand imi permite timpul iar de garaj si curte se ocupa in special el.De spalat spala masina.Calcatul imi revine mie caci ma pricep mai bine decat el,sau ne mai preia activitatea soacra mea.Cumparaturile le fac numai eu.Sant multe lucruri ce le facem impreuna insa greul cade tot pe spinarea lui :cheer:

Da ..pe banii lui..pai asta e egaltate ? :) :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai doar n-o sa care ea cumparaturile si el sa mearga cu mana-n fund :(

 

Asa ..eu as prefera sa ..da .. :P :o:

 

Ok si eu :)

 

A, da..si mic dejun in pat please, sa nu care cumva sa nu fie gata cand ma trezesc.Thankyou. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai doar n-o sa care ea cumparaturile si el sa mearga cu mana-n fund :(

Ok si eu :)

 

A, da..si mic dejun in pat please, sa nu care cumva sa nu fie gata cand ma trezesc.Thankyou. :)

e calar ca asa se intampla .. :P

Spune-mi ce oua preferi ..Benedict ..Romanesti sau la pahar ..? :cheer: :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iara punem nucile in perete?

 

pai daca eu pot sa repar priza si el nu e acasa o repar ... daca el e acasa il rog pe el

 

dar de ce il rogi pe el daca stii si tu? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum este:

 

1:

 

Femeia: gateste, face curat, spala si calca

Barbatul: repara priza, spala masina si..se uita la TV ?

 

Sau 2:

 

Fiecare se ocupa in casa de lucrurile la care se pricepe mai bine si in functie de timpul pe care il are ?

Asta e deja o problema existentiala, nu-si are locul aici la dragoste :P ce te faci daca nici unul nu stie sa repare priza? aici amantul...aaa...instalatorul are rolul hotarator :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar daca ma pricep la depanarea unui calculator, il mai las pe el sa o faca. :o:

Chiar daca face mancare mai buna decat mine, ma incurajeaza sa gatesc. :P

Exact! Imi placi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×