Sari la conținut
Forum Roportal
andreiionescu

Concilierea intrerupe prescrierea datoriilor?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua. Indraznesc sa va deranjez cu o intrebare. Concilierea intrerupe prescrierea? Eu am avut un srl in care am atras ca asociat un cetatea roman/german in 2003.Acesta a imprumutat cu diverse sume de bani, in calitate de asociat, firma din noiembrie 2003 pana pe 5 mai 2004. Dupa 5 mai, nu ne-am inteles asa ca a iesit din firma. In septembrie 2006, prin executor, mi-a trimis o convocare la conciliere la care m-am dus insa am refuzat sa semnez procesul verbal. Si de atunci nu a mai dat nici un semn de viata; nici chemare in judecata, nici somatie de plata, tacere totala. Azi suntem in 16 mai.Fostul asociat mai are sanse, daca ma da in judecata, sa castige? Ma mai poate obliga sa-i restitui datoriile?

Va multumesc anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Concilierea e o etapă premergătoare unui proces civil. Este necesară o invitaţie la conciliere directă,

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum adica, pana la prescriere mai este? Eu stiam ca dupa 3 ani este prescrisa datoria.

Dacă timp de 3 ani, nu a desfăşurat nici o acţiune pentru a-şi recupera datoria, se prescrie dreptul de a solicita

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×