Sari la conținut
Forum Roportal
fluturas_mov

Ce va luati de mancare la scoala/serviciu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am si eu o mica problema...nu stiu ce sa imi iau de amcare la scoala...daca imi cumpar ceva de la chiosc....nu mi se pare k pot alege nimic macar putin mai sanatos...dati si voi idei....astept :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am si eu o mica problema...nu stiu ce sa imi iau de amcare la scoala...daca imi cumpar ceva de la chiosc....nu mi se pare k pot alege nimic macar putin mai sanatos...dati si voi idei....astept :spiteful:

Doar fructe (babana, mar, struguri etc.) si alune (pungulite mici de tot) + suc la cutie de aluminiu, cumparat de la magazin, nu de la chiosc (Pepsi, Cola etc.).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am si eu o mica problema...nu stiu ce sa imi iau de amcare la scoala...daca imi cumpar ceva de la chiosc....nu mi se pare k pot alege nimic macar putin mai sanatos...dati si voi idei....astept :spiteful:

covrigi..sau ..poti incerca ..stixuri.. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bun topic !

eu chiar nu mai stiu ce sa pap la munci ... de comandat mancare parca nu mai imi vine ... in ultima vreme am abuzat de pizza, orez si supe ... mi-e dor de sandwiciurile pe care mi le facea mami :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

chiftele si ..ciorba la borcan.. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sandwitch ... cat mai natural daca se poate, incluzand aici castraveti rosii si alte cele .. nu cred ca doar branza topita si pateul pot fi ingrediente

 

portocale / mere / banane / kiwi / grapefruit .. orice fruct cu multe calori

 

sau mancare calda, daca ai incredere in firma care serveste

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da...fructe si sandvisuri...ca mancare calda... :) ...ce-as vrea sa fi si in scoli cantine...ca masa de pranz nu prea mai exista laa mine ( plec la 11 la scoala si vin seara la 8 :) )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aici nu e problema ca este sala de mese cu multiple frigidere imense si mai multe cuptoare microunde.

Americanii aduc de obicei ce au mancat de cina, daca a ramas.

In toate alimentarile se mai poate cumpara mici portii de mancare, meniu complet si foarte variat, cu carb-urile deja numarate, preferatul multora!!! unii tzin stocuri serioase de mancare numita si TV diner, in congelatorul firmei, altii si vand la nevoie pe credit la un coleg nevoias inainte de ziua de plata :) traditia asta e ca peste tot.

 

O alta varianta interesanta numai in America:

 

La usa anumitor firme mai mici, vine la ora pauzei de masa o camioneta si vinde mancare calda si sandwich-uri de toate felurile, calde sau reci.

Cea mai cautata este Chili con Carne!!! specialitate mexicana, supe din conserva dar incalzite bine, spaghetti cu ce o fi: sauce tomat cu sau fara chiftelute, poate cu carne tocata numai, sau cu carnaciori afumati in sauce tomat si branza!!!

 

Salate cat cuprinde cu crutoane de paine si sauce-uri de salata italian sau francez sau doar zeama de lamiie.

Are si prajituri si creme de toate aromele, tot ceea ce pofteste un om, face si gratare .... la cerere.

Au bauturi intre apa, coca-cola, ceai cald si rece ..... si bere fara alcool, suc de rosii dulce si iute, cafea, lapte, etc......

 

Pe langa asta, un mare numar de persoane aduce de acasa ceva practic de mancat intre mese ca in pauza merg in restaurant ca pe langa firme=(cladiri inalte numai cu birouri ultra moderne, ca un cartier) exista o mare varietate de localuri unde se mai tin si sedinte.

 

Totusi cel mai preferat de acasa sint salatele aduse in containere de plastic si tinute in frigider la rece pana la pranz, sauce-urile se pun doar la servit si sandwichurile cu parizer si o cana de supa adusa tot de acasa.

Fructe la fel taiate intr-un container si mancate cu furculita daca voia sa fie mai sofisticata cineva, altfel mere si banane.

 

Sportivii mancau portii mici in timpul zilei iar in pauza alergau, companiile au si dusuri bine echipate, au si uscator de par.

 

Venea si curatatoria chimica intre sectii pe etaje sa adune camasile murdare si aducea hainele curatate al angajatilor ca nevestele sint cam ocupate si nimeni nu calca pe aici, era foarte practica solutie ca barbatii isi schimbau camasile in pauza.

 

Avem si niste cutiute/gentute de carat mancare in diferite marimi care tin rece continutul, punem si bloc de gheata speciala

altfel se strica de acasa pana la masina mancarica la temperaturile locale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×