Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

Statii emisie/receptie in banda 446 MHz

Postări Recomandate

Am cumparat de curind doua statii de emisie/receptie in banda de 446 MHz si mi-am propus sa le incerc inainte de a le utiliza in "teren" in oras. Problema care a aparut: eu am reusit sa emit de oriunde din oras, fiind auzit "cristal" la statia cealalta, eu insa nu aveam receptie deloc. Exista posibilitatea sa fie bruiata emisia dintr-un loc asa fel incit eu sa fiu receptionat clar dar sa nu pot auzi cealalta statie? La statiile pentru taximetrie se intimpla adesea deoarece statia fixa este muult mai puternica decit statiile de pe masini. In afara de asta foloseste o situare privilegiata din punct de vedere geografic fiind adesea situate antenele in locuri inalte. Dar aceste statii portabile au putere egala si daca "se vad" in linie dreapta ar trebui sa poti conversa. cel putin teoretic...Oare sa incerc in afara orasului? ( una din locatii a fost fixa, eu daplasindu-ma cu treburile mele am fost receptionat peste tot. Eu insa n-am auzit ceea ce mi se comunica de la cealalta statie, dar mi s-a confirmat prin telefon ca se aude foarte clar ceea ce spun eu) Sau...sa ma duc la garantie??? Sunt putin derutat dar o sa mai testez "jucariile" si in alt mediu. POate multitudinea de sirme si antene dintre cladiri sa influenteze emisia uneia dintre statii. Care ati mai lucrat cu acest tip de statii descrieti experientele voastre aici pentru a face schimb de experienta. Am folosit inainte de astea niste statii mai slabe care aveau inconvenientul ca ieseam din raza de emisie si trebuia sa ne apropiem. ( asta la iesiri cu MTB-urile) Astea noi ar trebui sa acopere cam 6 km sau 6 mile ( scrie pe ambalaj) Cel putin teoretic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fenomenul expus de tine e mai amplu

e posibil ca emisia statiei fixe, sau receptia celei mobile( a ta) sa nu functioneze corect

testeaza-le la distanta mai mica si compara rezultatele

teoretic ambele frecvente fiind apropiate, ar trebui sa (merga) la fel

succes maxim

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×