Sari la conținut
Forum Roportal
candy13

Tatal meu s-a stins...

Postări Recomandate

Buna ziua tuturor,

 

Tatal meu s-a stins saptamana trecuta in mari chinuri... avea carcinom hepatic grevat pe ciroza hepatica, varice esofagiene gr I, encefalopatie hepatica gr.II...plus altele! :lol: N-am stiut ca tata era atat de bolnav!!! Anul trecut a avut o melena..prin octombrie a fost internat la Spitalul Urziceni unde i s-a pus diagnosticul de ulcer cu hemoragie...nu-mi amintesc diagnosticul dar e paralel de ce avea.... asta apropo de incompetenta doctorilor! I s-au pus 2 pungi cu sange pentru ca pierduse mult sange, apoi a fost trimis acasa. Tata nu se simtea prea bine..slabea vazand cu ochii. La insistentele fratelui meu a mers la Spitalul Floreasca unde i s-au facut investigatii. Diagnosticul a cazut ca o bomba:hepatocarcinom grevat pe ciroza hepatica :( plus varice esofagiene. D-na dr. Ruxandra Albu de la Floreasca s-a grabit sa-i spuna tatalui meu ca trebuie sa se opereze pentru ca nu e bine. Sincera sa fiu nu inteleg de ce aceasta doctorita s-a grabit sa-i spuna tatalui meu diagnosticul pentru ca l-a nenorocit. Dupa cate stiu se comunica intai familiei si apoi daca acestia hotarasc pot spune bolnavului. Tata ar fi putut face infarct la aflarea vestii..dar nu i-a pasat nimanui. E dureros. Atata nepasare ..si vor sa-i saturi cu bani,iar purtarea lor lasa de dorit. Ca intotdeauna!

A mers fratele meu cu tata a doua zi la Spitalul Fundeni. Acolo au luat legatura cu d-na dr. Rodica Anghel, chipurile renumita la Oncologie, care si-a batut joc de viata tatalui meu plimbandu-l o luna de zile din diverse motive..ca nu merge aparatul, ca fratele meu nu a venit cu tata ( dupa ce tot ea ii spusese fratelui meu sa vina doar cu analizele!)..Sunt atat de distrusa incat daca as vedea-o nu stiu cum as reactiona. Il programase chipurile pe tata pentru o simulare. Intre timp starea tatalui meu se agravase, facuse icter, cu urina si scaunul schimbate, plus prurit. Doamne, imi amintesc ca era atat de galben si se simtea atat de rau incat a chemat preotul pentru a se spovedi.

Cand am ajuns la Fundeni, d-na doctor Anghel n-a catadixit sa coboare si a venit doar o rezidenta care ne-a trimis pentru recoltare. Acolo..alta coada..i-au luat sange lui tata. Bilirubina era 7..cand initial fusese 1..Groaznic!!!!!!

Ne-a trimis madam rezidenta( nu i-am retinut numele...oricum nu a fost esential)..la Spitalul Floreasca fara bilet de trimitere!

Am ajuns acolo si deabia au vrut sa-l interneze pe tata..pentru 2 zile! Nu mi se pare normala purtarea lor, chiar daca tata avea 71 de ani ..totusi platea de ani de zile asigurarea de sanatatea. L-au trimis acasa si apoi am inceput sa alergam pe la chirurgi care ne-au zis ca tumora e mare si nu poate fi operat.

Vroiam sa-i donez ficat..mi s-a spus ca nu e posibil. Am alergat si l-am internat la Interne, la Fundeni, unde un alt medic ne-a taxat de bani..dar fara vreo ameliorare :) I se umflasera picioarele, facuse deja encefalopatie si ne-au trimis acasa ..pentru a muri in chinuri. :(

A agonizat 2 saptamani, cu hemoragii, melena, lucid si demn pana in ultima clipa. Suntem distrusi toti..prin ca trecut el desi era un om bun ca painea calda, n-a facut rau nimanui, era darnic.

Mentionez ca tata n-a baut niciodata, n-a fumat...era cumpatat. Doamne, nu cred ca putem trece peste acest necaz.

Sunt medici care ar trebui sa plateasca pentru bataia de joc, incompetenta cu care ne-au tratat...deja m-am saturat de spitale. Mi-e sila sincer....cand aud de ce se face pentru sanatatea populatiei..doar vorbe.

Ma doare sufletul, mi-au ramas doar poeziile pe care le scria( participa la cenacluri), era un om de cultura. Ii placea foarte mult sa munceasca in gradina(suntem din provincie)..obosea, dar noi nu l-am luat in seama..si el a murit langa noi.

Eu sunt vinovata pentru ca daca as fi insistat sa-si faca analizele din timp, poate ar fi trait acum.

Sunt distrusa si ma gandesc mereu la el.

Nu-l voi uita toata viata. :) Va ramane mereu in inima mea. :P

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este trist si din pacate cazuri ca astea sunt cu sutele. Medicilor nu le pasa decat daca dai bani multi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pt. suferinta voastra , dar .....

-nu mai aveau absolut nimic ce sa-i faca tatalui tau

-rezidentii opereaza , asa ca nu e nici o tragedie ca s-a ocupata rezidenta de trimisul la analize

-transplant nu putea sa faca

 

daca cei care i-au descoperit ulcerul il consultau cum trebuie probabil i-ar fi gasit mai devreme problema la ficat si ar fi putut sa faca ceva, ciroza oricum era mai veche , carcinomul aparuse pe baza ei .

Dumnezeu sa il odhineasca in pace , iar voi fiti tari pt. ca e cineva acolo sus care are grija de voi. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inc ceva , doctorul vorbeste strict cu pacientul , nu cu familia, prietenii. Se practica si sa spui familiei daca din ce vorbesti cu pacientul iti dai seama ca nu ar supota vestea , dar in mod normal , ca o suporta sau nu ii spui lui , asa ca doctorul teoretic nu ar avea de ce sa fie acuzat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Buna Candy. In primul rand, Dumnezeu sa il odihneasca in pace pe taticul tau.

Voiam sa subscriu la mesajul tau. Si noi ne-am lovit de aceeasi incompetenta a medicilor, in cazul mamei mele. Niste profesori universitari din Iasi, plictisiti si aroganti, care nu au binevoit sa isi respecte juramantul depus cand au inceput sa practice aceasta meserie.

In cazul meu, nu au fost in stare sa citeasca un tomograf corect, si mi-au condamnat mama la chinuri insuportabile. Pur si simplu nu au vazut un cancer la colon. Ceea ce este inadmisibil. Mai ales ca au precizat pe buletinul de analiza - fara urme de neoplazie. Boala a evoluat, normal, si s-a metastazat.

Imi privesc mama, si nu imi vine sa cred ce mi se intampla. Are dureri insuportabile. Nu mi-a mai ramas decat sa ma rog la Dumnezeu sa ii aline suferinta. :focus:

Iti doresc multa sanatate si numai bine tie si familiei tale.

Mai tinem legatura...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Raminuta , in mod normal vine de la tomograf biletel cu ce se gaseste si ce nu la fel e si pt radiografii , si pt. altele.

Din pacate se poate sa greseasca cei de acolo , sa nu se vada nimic..

Nu se mai poate opera acum ?

Imi pare foarte rau ca trebuie sa treceti prin asa ceva........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Niste profesori universitari din Iasi, plictisiti si aroganti, care nu au binevoit sa isi respecte juramantul depus cand au inceput sa practice aceasta meserie.

In cazul meu, nu au fost in stare sa citeasca un tomograf corect, si mi-au condamnat mama la chinuri insuportabile. Pur si simplu nu au vazut un cancer la colon.

 

 

Jurăm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care parte din acest juramant nu au respectat-o acei medici?!?...ca nu prea vad nimic in acest juramant, legat de priceperea la efectuarea unei tomografii.

Inainte sa aruncati cu piatra priviti-va in oglinda, si intrebati-va cine va calauzeste mintea, gandul si mana in acel moment.

O zi buna va doresc.

 

Anya , tu stii cum arata durerea ??? Stii ce inseamna sa asisti neputincios la degradarea omului care ti-a umplut viata cu bunatatea lui , cu stiinta lui , cu seninatatea lui ???

Stii cum iti vine sa urli atunci cand acel om se afla in chinurile ultimei sute de metri ??? Stii cum este sa nu stii ce sa-l mai rogi pe Dumnezeu , pentru ca vezi ce chinuri groaznice indura ??? Atunci este greu sa vezi vreo parte din juramantul lui Hipocrate , nu vezi decat caracterul unor oameni incapabili sa-si faca meseria , sau doar superficiali cu viata semenilor lor ... ATAT ...

 

Candy , plange-ti linistita tatal , apoi intoarcete cu fata spre viata , el te va veghea pe tot parcursul vietii tale ... va fi acolo pentru voi ... :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Anya,

 

Nu inteleg de ce ma invinovatesti...ca mine mai sunt multi oameni care au asistat neputinciosi la pierderea cuiva drag. Chiar m-a indispus mesajul tau. Nu ai trecut prin asa ceva si nu cred ca esti in masura sa te pronunti! Nu stii cum e sa vezi cum se zbate in dureri sub ochii tai, cum vomita sange zilnic, melena la fel, nu mai bea apa..doar geme :P

Nu-ti doresc sa treci prin disperarea prin care am trecut eu.... :party: Si acum imi dau lacrimile cand imi amintesc.

Sunt multi medici incapabili in Romania. Asta e concluzia pe care am avut-o in timp ce alergam disperata cu tata si ma rugam la Dumnezeu sa nu piara in chinuri...din pacate. era un om nemaipomenit.. care a pierit in chinuri. ;)

Berbecut, iti multumesc din suflet pentru intelegere..si va multumesc celor care ma sustineti.

 

O zi buna tuturor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×