Sari la conținut
Forum Roportal
candy13

Tatal meu s-a stins...

Postări Recomandate

....de o saptamina indur cel mai mare supliciu al vietii mele: despartirea de mama mea. Dupa 2 ani de zbatere, de spitalizari interminabile, de agonie si extaz, de intrebari fara raspunsuri... Dzeu a dat verdictul final: sa mi-o ia pe mama. Reusisem, prin efortul admirabil al unor oameni minunati precum dr. curanta a mamei, dr. de familie si alti oameni de bine, sa cream un echilibru de care ne bucuram zi de zi. Am incercat in ultimii 2 ani de zile sa-i fac viata mamei o permanenta sarbatoare. Stiam ca implacabilul destin isi va spune cuvantul in cele din urma; in fiecare zi ma prabuseam de durere stiind diagnosticul si consecintele, in fiecare zi ma rugam la Dzeu sa mi-o mai lase inca o zi, cautam pe internet solutii, faceam drumuri la clinici, cautam alternative medicale, imi faceam sperante desarte... Si a venit si ziua aceea in care mama mea nu a mai vrut sa lupte cu boala....si m-a lasat singura! Probabil ca acum, acolo sus, s-a intalnit cu tatal meu si este mult mai fericita decat langa mine.

 

...cei care inca mai aveti parinti: sa-i iubiti, sa-i venerati si sa-i pretuiti in fiece moment al vietii!

 

Clara

 

 

Sa sti ca si eu mi-am pierdut tatal a fost paralizat am luptat pentru el ,l-am ajutat cat am putut de mult dar asta a fost soarta dupa 1 an jumate de necazuri si sperante inevitabilul s-a produs .Dumnezeu iti va da puterea sa treci peste acest necaz si sa te gandesti ca de acolo de sus ei nu iar placea sa te vada trista. DUMNEZEU SA TE OCROTEASCA

:bye:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
....de o saptamina indur cel mai mare supliciu al vietii mele: despartirea de mama mea. Dupa 2 ani de zbatere, de spitalizari interminabile, de agonie si extaz, de intrebari fara raspunsuri... Dzeu a dat verdictul final: sa mi-o ia pe mama. Reusisem, prin efortul admirabil al unor oameni minunati precum dr. curanta a mamei, dr. de familie si alti oameni de bine, sa cream un echilibru de care ne bucuram zi de zi. Am incercat in ultimii 2 ani de zile sa-i fac viata mamei o permanenta sarbatoare. Stiam ca implacabilul destin isi va spune cuvantul in cele din urma; in fiecare zi ma prabuseam de durere stiind diagnosticul si consecintele, in fiecare zi ma rugam la Dzeu sa mi-o mai lase inca o zi, cautam pe internet solutii, faceam drumuri la clinici, cautam alternative medicale, imi faceam sperante desarte... Si a venit si ziua aceea in care mama mea nu a mai vrut sa lupte cu boala....si m-a lasat singura! Probabil ca acum, acolo sus, s-a intalnit cu tatal meu si este mult mai fericita decat langa mine.

 

...cei care inca mai aveti parinti: sa-i iubiti, sa-i venerati si sa-i pretuiti in fiece moment al vietii!

 

Clara

Nu ma pot opri din plans...iti citesc mesajul si ma gandesc sa nu raman si eu fara mama

Imi pare rau rau rau

Condoleante

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

alina, e greu, teribil de greu

vei suferi si te vei purifica spre bucuria mamei tale

venereaza-i

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Moartea, nu este decat o despartire temporara, noi cein ramasi aici avem datoria sa ii pomenim si sa ii ajutam cu rugaciunile noastre. Acum doar atat mai putem face pentru ei.. Dumnezeu sa ii odihneasca in pace.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 14.05.2007 la 18:00, candy13 a spus:

Buna ziua tuturor,

 

Tatal meu s-a stins saptamana trecuta in mari chinuri... avea carcinom hepatic grevat pe ciroza hepatica, varice esofagiene gr I, encefalopatie hepatica gr.II...plus altele! :lol: N-am stiut ca tata era atat de bolnav!!! Anul trecut a avut o melena..prin octombrie a fost internat la Spitalul Urziceni unde i s-a pus diagnosticul de ulcer cu hemoragie...nu-mi amintesc diagnosticul dar e paralel de ce avea.... asta apropo de incompetenta doctorilor! I s-au pus 2 pungi cu sange pentru ca pierduse mult sange, apoi a fost trimis acasa. Tata nu se simtea prea bine..slabea vazand cu ochii. La insistentele fratelui meu a mers la Spitalul Floreasca unde i s-au facut investigatii. Diagnosticul a cazut ca o bomba:hepatocarcinom grevat pe ciroza hepatica :( plus varice esofagiene. D-na dr. Ruxandra Albu de la Floreasca s-a grabit sa-i spuna tatalui meu ca trebuie sa se opereze pentru ca nu e bine. Sincera sa fiu nu inteleg de ce aceasta doctorita s-a grabit sa-i spuna tatalui meu diagnosticul pentru ca l-a nenorocit. Dupa cate stiu se comunica intai familiei si apoi daca acestia hotarasc pot spune bolnavului. Tata ar fi putut face infarct la aflarea vestii..dar nu i-a pasat nimanui. E dureros. Atata nepasare ..si vor sa-i saturi cu bani,iar purtarea lor lasa de dorit. Ca intotdeauna!

A mers fratele meu cu tata a doua zi la Spitalul Fundeni. Acolo au luat legatura cu d-na dr. Rodica Anghel, chipurile renumita la Oncologie, care si-a batut joc de viata tatalui meu plimbandu-l o luna de zile din diverse motive..ca nu merge aparatul, ca fratele meu nu a venit cu tata ( dupa ce tot ea ii spusese fratelui meu sa vina doar cu analizele!)..Sunt atat de distrusa incat daca as vedea-o nu stiu cum as reactiona. Il programase chipurile pe tata pentru o simulare. Intre timp starea tatalui meu se agravase, facuse icter, cu urina si scaunul schimbate, plus prurit. Doamne, imi amintesc ca era atat de galben si se simtea atat de rau incat a chemat preotul pentru a se spovedi.

Cand am ajuns la Fundeni, d-na doctor Anghel n-a catadixit sa coboare si a venit doar o rezidenta care ne-a trimis pentru recoltare. Acolo..alta coada..i-au luat sange lui tata. Bilirubina era 7..cand initial fusese 1..Groaznic!!!!!!

Ne-a trimis madam rezidenta( nu i-am retinut numele...oricum nu a fost esential)..la Spitalul Floreasca fara bilet de trimitere!

Am ajuns acolo si deabia au vrut sa-l interneze pe tata..pentru 2 zile! Nu mi se pare normala purtarea lor, chiar daca tata avea 71 de ani ..totusi platea de ani de zile asigurarea de sanatatea. L-au trimis acasa si apoi am inceput sa alergam pe la chirurgi care ne-au zis ca tumora e mare si nu poate fi operat.

Vroiam sa-i donez ficat..mi s-a spus ca nu e posibil. Am alergat si l-am internat la Interne, la Fundeni, unde un alt medic ne-a taxat de bani..dar fara vreo ameliorare :) I se umflasera picioarele, facuse deja encefalopatie si ne-au trimis acasa ..pentru a muri in chinuri. :(

A agonizat 2 saptamani, cu hemoragii, melena, lucid si demn pana in ultima clipa. Suntem distrusi toti..prin ca trecut el desi era un om bun ca painea calda, n-a facut rau nimanui, era darnic.

Mentionez ca tata n-a baut niciodata, n-a fumat...era cumpatat. Doamne, nu cred ca putem trece peste acest necaz.

Sunt medici care ar trebui sa plateasca pentru bataia de joc, incompetenta cu care ne-au tratat...deja m-am saturat de spitale. Mi-e sila sincer....cand aud de ce se face pentru sanatatea populatiei..doar vorbe.

Ma doare sufletul, mi-au ramas doar poeziile pe care le scria( participa la cenacluri), era un om de cultura. Ii placea foarte mult sa munceasca in gradina(suntem din provincie)..obosea, dar noi nu l-am luat in seama..si el a murit langa noi.

Eu sunt vinovata pentru ca daca as fi insistat sa-si faca analizele din timp, poate ar fi trait acum.

Sunt distrusa si ma gandesc mereu la el.

Nu-l voi uita toata viata. :) Va ramane mereu in inima mea. :P

Aceasta “doctora oncolog”Anghel Rodica prin indiferenta ei mi-a omorât mama.A făcut radioterapie sub supravegherea ei la Gral și a greșit dozajul și din cauza radiaților prea mari mamei i s-au radiat plămâni și ficatul și in 3 luni a decedat.Nu va recomand acest așa zis “doctor oncolog”

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×