Sari la conținut
Forum Roportal
Ravl

EVA

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Incercam sa-L intelegem pe Dumnezeu cu mintea asta limitata care nu poate cuprinde infinitul si deoarece noi suntem impartiti in barbati si in femei ii atribuim Lui Dumnezeu gen masculin si acum ne intrebam daca are pereche. Dumnezeu pur si simplu este, nu are gen masculin sau feminin. Dar atunci cand este nevoie poate lua infatisare de femeie sau de barbat. Si la noi e la fel cand ne intalnim jumatatea si daca suntem evoluati vom forma un tot care nu este nici feminin nici masculin. In acest context putem zice ca exista o Ea, doar ca in crestinism nu se prea vorbeste de Ea.

oarecum ai dreptate , insa de ce a mai fost nevoie de EA , daca "creatia" era dupa chipul si asemnarea Lui ?

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
atat cat de liber te simti ! ... dar de ce era nevoie de intebarea asta ? :P

 

Pentru că vezi tu,

Dacă vorbim din punct de vedere dogmatic,vine unul şi strigă ; MINCIUNA !

Dacă vorbim speculativ vin alţii şi dau cu ANATEMA.

Asa ca desi am fost foarte atras de sectiunea "Religie si spiritualitate" prefer sa stau deoparte.

Dar deja sunt Off topic!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru că vezi tu,

Dacă vorbim din punct de vedere dogmatic,vine unul şi strigă ; MINCIUNA !

Dacă vorbim speculativ vin alţii şi dau cu ANATEMA.

Asa ca desi am fost foarte atras de sectiunea "Religie si spiritualitate" prefer sa stau deoparte.

Dar deja sunt Off topic!

mda... cunosc senzatia :P

 

insa pe mine acum nu ma intereseaza dogma, ci doar gandirea eliberata de "scripte" ... cum vedeti , cum simtiti .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
oarecum ai dreptate , insa de ce a mai fost nevoie de EA , daca "creatia" era dupa chipul si asemnarea Lui ?

Dumnezeu ... El practic este si nu este. El este in toate si in tot si totodata fiind peste tot poti zice ca de fapt nu exista. Deci el nu are un trup, un chip, un gen. Deci in El se afla toate. Noi suntem dupa chipul si asemanarea Lui si tocmai de aceea la inceput nu exista gen, dar ca sa intelegem mai bine cum sta treaba ne-am despartit in doua jumatati evoluam separat si apoi cand ne reintalnim stim Cine suntem. Ca daca traiesti intr-o lume in care toti sunt buni tu nu vei stii cum e sa fii bun decat dupa ce traiesti opusul acestei stari. Asa si cu Dumnezeu, s-a divizat in parti mai mici care sunt oamenii si noi la randul nostru ne-am separat si experimentam in acest mod mai multe lucruri. Fiind separati de toti si de toate, avand gen, traind ura minciuna si alte sentimente invatam sa ne cunoastem cu adevarat si apoi ne vom intoarce la starea initiala pe care, dupa asa multe experiente, o vom constientiza. E destul de complicat sa intelegem totul acum, dar va veni si acel moment.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am putea spune atunci ,că Dumnezeu nefiind limitat de spaţiu şi timp, vede simultan trecutul, prezentul şi viitorul (noţiuni care s-ar putea să existe doar pentru noi, cei limitaţi), deci Geneza n-ar avea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu ... El practic este si nu este. El este in toate si in tot si totodata fiind peste tot poti zice ca de fapt nu exista. Deci el nu are un trup, un chip, un gen. Deci in El se afla toate. Noi suntem dupa chipul si asemanarea Lui si tocmai de aceea la inceput nu exista gen, dar ca sa intelegem mai bine cum sta treaba ne-am despartit in doua jumatati evoluam separat si apoi cand ne reintalnim stim Cine suntem. Ca daca traiesti intr-o lume in care toti sunt buni tu nu vei stii cum e sa fii bun decat dupa ce traiesti opusul acestei stari. Asa si cu Dumnezeu, s-a divizat in parti mai mici care sunt oamenii si noi la randul nostru ne-am separat si experimentam in acest mod mai multe lucruri. Fiind separati de toti si de toate, avand gen, traind ura minciuna si alte sentimente invatam sa ne cunoastem cu adevarat si apoi ne vom intoarce la starea initiala pe care, dupa asa multe experiente, o vom constientiza. E destul de complicat sa intelegem totul acum, dar va veni si acel moment.

hmm... un raspuns oarecum imprevizibil, insa care ma bucura in egala masura ... ai o perceptie "stranie" pentru multi asupra Vietii , perceptie care insa denota atat introspectie , cat si o stare speciala .

 

mda... revenind la subiect , parerea mea este ca prototipul A.D.A.M. n-a functionat in parametri doriti , insa repet - e doar o parere .

 

 

 

Am putea spune atunci ,că Dumnezeu nefiind limitat de spaţiu şi timp, vede simultan trecutul, prezentul şi viitorul (noţiuni care s-ar putea să existe doar pentru noi, cei limitaţi), deci Geneza n-ar avea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stii Constantine, de multe ori m-am intrebat daca viata asta prezenta, nu-i decat un feedback ?! ...

 

inteleg si avantajele reproducerii bisexuate :P , dar ... femeia nu trebuie privita doar prin prisma aparatului ei reproducator .

Nici nu o privesc aşa!

Pentru mine OM= două jumătăţi

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici nu o privesc aşa!

Pentru mine OM= două jumătăţi

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mda... eu vorbeam de geneza , nu de apostila numita apocalipsa .

chiar si asa ,... e doar o parabola , nu o nunta cereasca ! :P

Si femeia este parte dintr-o parabola. Este exemplul fizic cu un inteles ceresc. Din geneza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×