Sari la conținut
Forum Roportal
amonazm

am o problema !

Postări Recomandate

am deschis net-ul sa ma uit pe google cum sa hranesc cat mai bine porcusoru meu de guineea.il cheama Lolo :P si l-am luat pe 27 martie la o zi dif de ziua mea.acum citeam pe forumu vostru si il auzeam ca se zbate in cusca(am o cutie mare de carton spatioasa si scunda(am taiat-o ca sa vada mai mult sa nu se simta inchis).apoi m-am dus sa vad ce face...si nu l-am mai gasit :think: :yahoo: era sub pat..nush cum a iesit..nu a mai iesit niciodata :yahoo: ca sub orice pat e praf si scria undevamai sus ca trebuie ferit de praf.l-am ingrijit mult si am avut tot timpu grija sa nu fie curent praf sa fie totu spalat bine , sa aiba apa , sa nu fie rece..tot ce se poate :yahoo: mi-e frica sa nu se imbolnaveasca de la praf..l-am luat am suflat in blanita lui..l-am pieptanat ..am mers cu el in balcon sa fie la aer curat..nush exact cat a stat..cred ca 15-30 min..nush cum a iesit...mi-e frica sa nu moara m-am atasat mult de el.si inca ceva: eu ii dau apa , morcov mult, ?paste?(crude, adik tari, e bine?) salata , patrunjel.nu mult putin cate putin.ce altceva i-as mai putea da?va rog sa ma ajutati si in legatura cu praful :lol2: :cry:si am uitat sa mentionez..Lolo nu are par lung ca alte rase..e normal

Editat de amonazm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am deschis net-ul sa ma uit pe google cum sa hranesc cat mai bine porcusoru meu de guineea.il cheama Lolo :) si l-am luat pe 27 martie la o zi dif de ziua mea.acum citeam pe forumu vostru si il auzeam ca se zbate in cusca(am o cutie mare de carton spatioasa si scunda(am taiat-o ca sa vada mai mult sa nu se simta inchis).apoi m-am dus sa vad ce face...si nu l-am mai gasit :think: :yahoo: era sub pat..nush cum a iesit..nu a mai iesit niciodata :yahoo: ca sub orice pat e praf si scria undevamai sus ca trebuie ferit de praf.l-am ingrijit mult si am avut tot timpu grija sa nu fie curent praf sa fie totu spalat bine , sa aiba apa , sa nu fie rece..tot ce se poate :lol2: mi-e frica sa nu se imbolnaveasca de la praf..l-am luat am suflat in blanita lui..l-am pieptanat ..am mers cu el in balcon sa fie la aer curat..nush exact cat a stat..cred ca 15-30 min..nush cum a iesit...mi-e frica sa nu moara m-am atasat mult de el.si inca ceva: eu ii dau apa , morcov mult, ?paste?(crude, adik tari, e bine?) salata , patrunjel.nu mult putin cate putin.ce altceva i-as mai putea da?va rog sa ma ajutati si in legatura cu praful :P :cry:si am uitat sa mentionez..Lolo nu are par lung ca alte rase..e normal

nu trebuie sa inhaleze mult praf dar in cazul tau stai cuminte n-are nimik doar n-a fost expus la ebola :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am porcusor de vreo 4 ani...e fetita si o cheama Wilma :cry: Te sfatuiesc in primul rand sa-i schimbi cutia de carton!! Porcusorii sunt foarte curiosi de felul lor, le place sa analizeze ce este in jurul lor, de aceea este indicat sa fie pozitionati undeva de unde pot privi tot. Eu i-am cumparat o cusca mare foarte frumoasa, incapatoare, are roata ca sa se poata juca, loc pt mancare, biberon pt apa :yahoo: Am dat ceva bani pe ea, dar merita, are de toate. De mancare...eu stau la curte si ii mai dau iarba proaspata, ii place f mult. Ii mai dau covrigi, pesmet, salata, i-am luat si mancare speciala si este f multumita. Trebuie sa aiba tot timpul ceva de ros, pentru a-si toci dintii.

In cusca i-am pus talas cu aroma de lamaie, miroase frumos. Cand ii fac curat, o mai las libera pe canapea, nu fuge niciodata pt ca s-a obisnuit. Sta si se uita peste tot, adulmeca. O mai iau in brate si mai ies cu ea in curte, dupa cum ti-am spus este foarte curioasa si ii place sa vada miscare. Trebuie sa-l inveti sa nu fie sperios. Wilma e foarte fericita cand aude poarta pt ca stie ca a venit cineva acasa, scoate un sunet specific de bucurie, se invarte, stie ca in curand va fi mangaiata si rasfatata.

Sper sa nu fie grav cu praful, eu n-am patit niciodata asa ceva. O sa-l intreb si pe tata, care este medic veterinar, dar din pacate ajung abia in weekend acasa. Oricum, scoate-l urgent din cutia de carton pt ca fii sigur ca nu-i place!

Daca ai si alte intrebari, iti voi raspunde cu placere. O sa-ti mai dau detalii despre porcusori. :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc frumos :cry: .i-am dat si mancare speciala.e foarte sperios.s-a obisnuit incet incet dar la miscari bruste se sperie si face tururi de cusca cu viteza super sonica.sper sa fie sanatos si sa traiasca cat mai mult pt ca m-am atasat f mult de el si cum nu mai am frati/surori iar cu parintii tot timpu ma cert..chiar am nevoie de el..am mai avut un motan Tom-Roger dar l-au dat la o vecina pt ca nu suporta animale in casa.pe el il accepta si chiar il plac.ms mult pt sfaturi :yahoo: :yahoo:

 

:( mc chiar a fost funny

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×