Sari la conținut
Forum Roportal
_cata

Mai este asigurarea de sanatate OBLIGATORIE?

Postări Recomandate

Pe site-ul politiei de frontiera scrie ca pentru a merge intr-o tara UE cetateanul roman trebuie doar sa prezinte un act de identitate, buletin sau pasaport pe care nu se va aplica stampila de iesire din tara..

 

Intrebarea mea este: mai e nevoie de efectuarea obligatorie a asigurarii de sanatate sau aceasta este acum optionala? Repet, ma refer la cazul in care calatoresti in interiorul Uniunii Europene.

 

Va multumesc pentru raspuns.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu s-a schimbat nimic in ultima luna, da, este oligatorie. Ca nu mi-a cerut-o nimeni sa o vada, cred ca a fost o intamplare; a propos, eu am mers cu autocarul. Sa iti mai raspunda si altcineva care a calatorit altfel si, de preferinta, mai de curand.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, cu autocarul am fost si eu anul trecut si nu mi-a cerut nimeni asigurarea, insa acum e cu avionul si ma gandesc ca astia or fi mai "rai" :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este obligatorie asigurarea de sanatate.Chiar daca nu ti-o cere nimeni in Romania ai sansa sa ti se ceara la intrarea in tara unde te duci tu.Nu este deloc asa scumpa,imi amintesc ca in Baneasa am vazut la cei de la Myair ca o asigurare costa vreo 20 de lei noi pe 2 sau 3 saptamani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am fost la UNITA, doamna de acolo mi-a spus ca asigurarea este obligatorie. Am mers la ASTRA, acolo mi s-a spus ca asigurarea de sanatate nu mai e obligatorie. Uf, Romania...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu eu e obligatorie. oricum eu o consider necesara!!! ca nu se stie niciodata ce si cum... :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca este obligatorie, mie la intrarea in UK nu mi-au cerut-o, dar dupa cum imi amintesc, se vorbea de introducerea unei carti de sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Contele, tu ai plecat anul trecut in EU si nu ti s-a cerut iar celorlalti li se cere asigurarea acum? Aveti circumstanta atenuanta ca autoritatile trebuiesc blamate aprioric.

In alta ordine de idei, UNITA te-a mintit, doar sunt interesati de vanzari, nu? De cand am intrat in EU, asigurarea NU mai este obligatorie. Ca este ieftina (8-10eur/7 zile de exemplu) si recomandabila, aste e altceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E obligatorie, mie mi-au cerut-o... am arata-o, dar nu s-au uitat peste ea. Pe cinci zile costa 10 lei...asa cred, nu mai retin cat am platit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E obligatorie, mie mi-au cerut-o... am arata-o, dar nu s-au uitat peste ea. Pe cinci zile costa 10 lei...asa cred, nu mai retin cat am platit.

 

Eu am dat 1 milion (lei vechi) in Decembrie pentru un an. Era obligatorie pe atunci, dar ma bucur ca mi-am luat-o, chiar daca serviciile medicale sunt gratuite in UK. Pot sa fiu linistit ca oriunde merg, nu o sa am probleme de genul "nu esti cetatean de-al nostru" sau alte treburi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×