Sari la conținut
Forum Roportal
zexelica

Botezul: cum este corect botezul? Primim Duhul la botezul cu apa?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Auzim atitea pareri despre botez: cei care sustin ca botezul cu apa este simultan cu cel cu Duh Sfint, ignorind exemplele biblice unde se specifica foarte clar ca erau unii botezati cu apa si nu aveau Duhul si unii care aveau Duhul si nu fusesera botezati cu apa.

 

Care este de fapt adevarul? Nu poate fi adevarata decit o singura varianta, iar aceea nu va contrazice nimic din Biblie. Daca avem macar un vers contradictie, inseamna ca nu avem adevarul.

 

Ce parere aveti si ce versuri proba aduceti?

 

PS: daca este cineva care vrea sa ne spuna ca Isus este Lucifer, s-o faca altundeva..... nu aici.

Editat de Enki

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Matei3:6. Şi erau botezaţi de către el

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Auzim atitea pareri despre botez: cei care sustin ca botezul cu apa este simultan cu cel cu Duh Sfint, ignorind exemplele biblice unde se specifica foarte clar ca erau unii botezati cu apa si nu aveau Duhul si unii care aveau Duhul si nu fusesera botezati cu apa.

 

Care este de fapt adevarul? Nu poate fi adevarata decit o singura varianta, iar aceea nu va contrazice nimic din Biblie. Daca avem macar un vers contradictie, inseamna ca nu avem adevarul.

 

Ce parere aveti si ce versuri proba aduceti?

 

PS: daca este cineva care vrea sa ne spuna ca Isus este Lucifer, s-o faca altundeva..... nu aici.

Ma gandesc ce rost ar avea botezul cu apa , daca nu vine Duhul atunci? Ca, intr-adevar, la unii, Duhul venea la mult timp dupa ce fusesera botezati cu apa.

M-ar interesa citatele cu cei care aveau Duhul, dar nu erau botezati cu apa...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
PS: daca este cineva care vrea sa ne spuna ca Isus este Lucifer, s-o faca altundeva..... nu aici.

 

:cheer: :D:haha:;):haha::jester::haha:=P~:haha:

 

Am ras sincer...

 

Botezul este clar un ritual...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu eu ioan doar le turna apa din iordan nu ii scufunda. dar nu zice pe nicaieri ce fraze zicea pentru curatire important e ca fariseii au vazut asta ca o cale pentru iertarea pacatelor si se duceau la botez. si ceremonia spalarii a fost abolita mai devreme

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Auzim atitea pareri despre botez:
exact atatea cate traditii sunt

 

si toate sunt adevarate in interiorul traditiei respective

 

care sunt si placute in fata lui Dumnezeu? depinde de relatia comuniati cu Dumnezeu

(botez se face si in ritualurile satanice)

 

 

in orice caz, atat timp cat Dumnezeu nu a lasat instructiuni clare, toate practicile sunt la fel de bune precum sunt intentiile celor ce le practica

acesta este si mesajul lui Dumnezeu relativ la diversitatea ce ne inconjoara (incepand cu existenta a doua scenarii pentru Geneza...) - sa ajungem sa privim dincolo de geam cand privim pe fereastra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
exact atatea cate traditii sunt

 

si toate sunt adevarate in interiorul traditiei respective

 

care sunt si placute in fata lui Dumnezeu? depinde de relatia comuniati cu Dumnezeu

(botez se face si in ritualurile satanice)

in orice caz, atat timp cat Dumnezeu nu a lasat instructiuni clare, toate practicile sunt la fel de bune precum sunt intentiile celor ce le practica

acesta este si mesajul lui Dumnezeu relativ la diversitatea ce ne inconjoara (incepand cu existenta a doua scenarii pentru Geneza...) - sa ajungem sa privim dincolo de geam cand privim pe fereastra

Nu au cum sa fie toate adevarate. Nu exista decit un singur adevar. Iar Biblia ar trebui sa fie autoritatea finala, nu traditia omeneasca.

 

Placut lui Dumnezeu este sa asculti poruncile, care sunt scris ein Biblie. Iar acolo scrie ca spalarea cu apa este un semn. Este schita, nu casa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buei, marinare... dar sunt atitea biserici, tata, care zic ca tre' sa te botezi cind esti infant, un fel de pseudo-circumcizie la 8 zile, zic ca tre' sa fii scufundat, ca altfel nu merge, etc...

 

Trebuiesc stabilite granitele, ca astia sunt aceia care n-au fundamentul corect si dupa aia te contrazic la subiecte grele, argumentind "versul se refera..". Scrie in Evrei 6:1, 2 ca tre' sa pui temelia doctrinei lui Hristos si DUPA aia treci la ce este perfect.

 

Te contrazici aiurea cu ei, cind, de fapt, la principiile doctrinei sta toata problema. Cum sa te contrazici despre dumnezeire cind nu se cunoaste botezul corect? Dumnezeu zice ca nu merge si El a scris Biblia, nu eu.

 

Intrebarea ar fi...este un pacat sa botezi un bebelus ? Eu nu cred ca este pacat si ca urmare am lasat familia mea sa imi boteze baiatul la biserica ortodoxa. :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu au cum sa fie toate adevarate.
ba da!

vom muri si vom vedea!

 

Nu exista decit un singur adevar.
corect

doar ca omul este limitat si deci nu poate vedea intregul adevar, ci doar parti din el

 

cam ca in parabola cu elefantul

(multi pipaie acelasi elefant real, dar parti diferite...)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×