Sari la conținut
Forum Roportal
eddy1973

marturii ca dumnezeu exista..

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

bun si acum sa ma "luminezi" si pe mine daca dumnezeu e asa rau,tu in cine crezi?cine este creatorul pt tine?cine este divinitatea suprema?

Personal cred ca greseala pe care o faci e ca vezi lucruri dual. Te vezi separat de Dumnezeu... si incerci sa il rationezi ca pe o entitate...

Cea mai frumoasa asemanare am gasit-o la de Mello care spune....

 

Soarele si lumina sa, oceanul si valul, cantaretul si cantecul sau - nu-s una. Nu-s doi.

Chiar daca exista cineva pe aici care are cat de cat o idee despre Dumnezeu... daca ideea lui este cat de cat corecta... nu va reusi sa o puna in cuvinte.... nu va reusi sa o exprime.... pentru ca nu poti exprima inexprimabilul, nu-l poti descrie.

 

uite tot de la de Mello o povestioara:

Discipolii erau absorbiti intr-o discutie despre dictonul lui Lao-tzu: "Cei ce stiu nu spun; cei ce spun nu stiu".

Cand a intrat maestrul ei l-au intrebat ce vor sa zica cuvintele acestea.

Maestru a spus, "Care dintre voi stie cum miroase un trandafir?"

Toti au indicat ca stiau.

Atunci, le spuse el. "puneti acest miros in cuvinte."

Toti au ramas muti.

 

Orice descriere a mirosului de mai sus nu ar fi fost mirosul...

 

Vrei sa-l descoperi pe Dumnezeu... inceteaza sa-l mai cauti... si il vei gasi... cu cat faci mai multa liniste in sufletul tau... cu atat ii auzi vocea mai tare...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vrei sa-l descoperi pe Dumnezeu... inceteaza sa-l mai cauti... si il vei gasi... cu cat faci mai multa liniste in sufletul tau... cu atat ii auzi vocea mai tare...

 

Sorry, Jedi, mai bine urmai propriul sfat si taceai, ca indrepti oamenii pe cai gresite! Dumnezeu trebuie cautat si poate fi gasit, dar nu e de ajuns sa ajungi sa-ti auzi propria voce interioara! Ti-o spune unul care SE FOLOSESTE de cativa ani de vocea asta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar daca exista cineva pe aici care are cat de cat o idee despre Dumnezeu... daca ideea lui este cat de cat corecta... nu va reusi sa o puna in cuvinte.... nu va reusi sa o exprime.... pentru ca nu poti exprima inexprimabilul, nu-l poti descrie.

:yes: Si mai ales...nu simti nevoia sa vorbesti despre asta celor din jur. Da' deloc. Si nu fiindca nu ai putea daca te-ai stradui sa redai macar partial ceva acolo...ci fiindca umilinta e prea mare iar trairea personala prea profunda ca sa latri in jur despre tine, ce simti tu, ce tare esti tu etc. etc.

 

P.S. "Tu" este termen generic, nu se refera la cineva anume si in general. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:yes: Si mai ales...nu simti nevoia sa vorbesti despre asta celor din jur. Da' deloc. Si nu fiindca nu ai putea daca te-ai stradui sa redai macar partial ceva acolo...ci fiindca umilinta e prea mare iar trairea personala prea profunda ca sa latri in jur despre tine, ce simti tu, ce tare esti tu etc. etc.

 

P.S. "Tu" este termen generic, nu se refera la cineva anume si in general. :D

 

Ce zici tu, sa urmez sfatul tau de a tacea, sau porunca dumnezeului meu de a marturisi despre el?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ti-o spune unul care SE FOLOSESTE de cativa ani de vocea asta!

Fiecare are vocea lui... daca un tenor celebru e bun la arii din Puccini asta nu inseamna ca asta e chemare tuturor...

Tot ce poate face o voce e sa spuna... "eu cred"... sau cum fu replica Maestrului pe patul de moare... "Am fost doar un amarat care lua apa din r

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fiecare are vocea lui... daca un tenor celebru e bun la arii din Puccini asta nu inseamna ca asta e chemare tuturor...

Tot ce poate face o voce e sa spuna... "eu cred"... sau cum fu replica Maestrului pe patul de moare... "Am fost doar un amarat care lua apa din r

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi-a placut cum ai raspuns, dar m-am intrebat imediat: si daca nu toti sunt voci, ci numai unii? Atunci nu i-am induce in eroare si nu le-am face rau celor care asteapta sa fie si ei voci, fara a avea nici o sansa? Cred ca singura sansa de a afla adevarul este ca cei ce sunt voci sa vorbeasca si sa nu mai taca! Ce zici? vorbesti despre vocea ta, sau tii in continuare talantul ingropat in pamant?!

Dumnezeu este iubire.... ca sa fii o voce a lui Dumnezeu tot ce trebuie sa faci e sa devii o sursa de iubire...

 

Toti putem face asta.... TOTI... nu numai unii :P

 

Faptul ca putem nu inseamna ca e si usor... trebuie sa renuntam la multe pentru a deveni astfel de surse de iubire, astfel de voci...

 

Daca ar fi sa fie doar o eticheta care sa fie pusa, o distilare a tot ce trebuie aruncat.... atunci acea eticheta e FRICA.... la frica trebuie sa renuntam....

 

Frica e calea spre Partea Intunecata... Frica duce la Manie, Mania duce la Ura, Ura duce la Suferinta

 

Ori ca sunt indreptate spre noi sau spre altii... Frica, Mania si Ura nu duc decat la Suferinta... atat in noi cat si in cei din jur...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu este iubire.... ca sa fii o voce a lui Dumnezeu tot ce trebuie sa faci e sa devii o sursa de iubire...

 

Toti putem face asta.... TOTI... nu numai unii :P

 

Faptul ca putem nu inseamna ca e si usor... trebuie sa renuntam la multe pentru a deveni astfel de surse de iubire, astfel de voci...

 

Daca ar fi sa fie doar o eticheta care sa fie pusa, o distilare a tot ce trebuie aruncat.... atunci acea eticheta e FRICA.... la frica trebuie sa renuntam....

 

Frica e calea spre Partea Intunecata... Frica duce la Manie, Mania duce la Ura, Ura duce la Suferinta

 

Ori ca sunt indreptate spre noi sau spre altii... Frica, Mania si Ura nu duc decat la Suferinta... atat in noi cat si in cei din jur...

 

Pari sa vorbesti ca un intelept, dar nu faci decat sa raspandesti in jurul tau o otrava dulce si aromata, cu efect lent, dar tot otrava! Vrei sa-ti explic de ce?

Editat de tudorel666

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pari sa vorbesti ca un intelept, dar nu faci decat sa raspandesti in jurul tau o otrava dulce si aromata, cu efect lent, dar tot otrava! Vrei sa-ti explic de ce?

Nu-i nevoie sa-mi explici! Te cred pe cuvant... daca pentru tine ceea ce spun e otrava.... atunci otrava e... Nu-ti cer sa inghiti ceea ce spun... :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×