Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Prest

Cum recunoastem o iubire conditionata de una neconditionata

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cum recunoastem o iubire conditionata de una neconditionata

 

Felul in care sti sa iubesti il inveti din familie, cum te-au iubit parintii tai, asa

iti vei iubi si tu sotia, copii, si pe toti ceilalti oameni cu care vii in contact.

 

Iubirea conditionata e acea iubire care este oferita unei persoane in scopul obtinerii

unui beneficiu moral (confort afectiv, sa nu simti singuratatea), sexual, material (bani, obiecte).

 

Daca un parinte ii ofera copilului sau orice, afectiune, lucruri materiale, spunandu-i:

 

"noi te-am iubit mult cand erai mic, sa nu ne lasi singuri la batranete"

sau

"noi am investit mult (bani) in tine ca sa fi un om realizat, ajuta-ne si pe noi acum"

sau

iti dau asta dar faci asta, nu altceva, sa nu risipesti banii

etc.

 

Cand parintii ofera copiilor lor orice fara a pune conditii, si fara ai face dependenti

afectiv de ei, atunci avem ceea ce se cheama viitori adulti care vor fi oameni puternici,

care cand ofera ceva niciodata nu asteapta sa aiba un beneficiu in schimb.

 

Sa vedem acum cum recunoastem un om care "iubeste" conditionat.

 

1. Se teme de singuratate, devine dependent afectiv de partenerul sau de viata

fara de care nu se poate desparti prea mult

2. Nu-si poate parasi locul de nastere, daramite tara fara sa nu sufere toata viata

3. Un barbat care i se pare ca s-a indragostit de o femeie, sau ca o place, doreste numaidecat sa

se culce cu ea, ca doar de aceea o iubeste, nu-i asa? Orice refuz al ei il va infuria la culme.

Asa recunoaste femeia ca are de a face cu un viitor agresor fizic si psihic.

4. Poti sa fi indragostit realmente, daca nu sti sa iubeste neconditionant, e degeaba, se termina prost, va deveni o relatie agresor-victima

5. Indragostirea poate sa dispara in timp, dar daca in scriptul tau e imprimat modul de a iubi

neconditionat, vei fi fericit toata viata

6. Cei care iubesc conditionat sunt viitori victime care vor deveni dependente de ceea ce

asteapta sa primeasca de la cel caruia considera ca-i ofera afectiune, si anume asteapta

bani, atentii, cadouri peste cadouri, etc).

7. Cu timpul, cei deprinsi sa ofere dragoste conditionat, devin f egoisti, apoi suspiciosi cand partenerul nu mai e atat de atent cu el,

din suspicios devine manipulator pentru a obtine ceea ce doreste, si in cele din urma paranoic.

8. Orice cadou care vine din dragoste conditionata nu e un cadou, e fie mita de impacare a agresorului fata de victima sa satula de abuzuri, fie e facut cu un scop, pentru a primi altceva in schimb

9. Cel care iubeste conditionat, nu poate crede ca exista oameni care pot oferi ceva fara

sa aiba vreun interes, asteapta sex daca ofera afectiune, asteapta laude daca are un anumit succes, asteapta contra-cadou daca ofera si el vreun cadou

 

10. Culmea IUBIRII NECONDITIONATE, GENERALIZATE se regaseste in sfaturile lui Isus:

"Iubiti-va dusmanii" sau

"Iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac"

sau

"Iarta si vei trai" - fiindca cine nu iarta, devine paranoic, si poate muri de ura .

11.Culmea iubirii conditionate e "violul", care e si psihic (trauma psihica), fiindca este

perceput de victima ca pe o posesie a trupului si a sufletului rapid si direct prin forta, violenta fizica.

Violatorii sunt atat de egoisti incat nici macar nu mai au rabdare sa manipuleze o femeie pentru a o poseda in scopul satisfacerii nevoilor sale primare.

12. Daca nu constientizam ca iubim conditionat, vom fi toata viata dependenti afectiv, emotional, sexual, material de orice persoana

care ne poate satisface aceste nevoi.

13. Dragostea conditionata duce la o dependenta identica cu cea de droguri.

14. Cand incepem o relatie cu o persoana de sex opus, oferim la inceput afectiune necontitionata, pe o perioada rezonabila de timp,

cateva luni, dupa care observam atent partenerul daca ne urmeaza, ce reactii are, putem sa-l supunem la teste.

Daca el pica testele, decidem ce facem, continuam la acelasi nivel sau renuntam. Dar nicidecum nu ne implicam in relatie complet (a pune sufletul pe tava).

In final, nu e nevoie de sex ca sa sti ca cel de langa tine te iubeste la acelasi nivel cu tine sau deloc, joaca teatru.

Pur si simplu simti (cu ajutoru inteligentei afective, sociale care se presupune ca e dezvoltata la un nivel corespunzator varstei.

Cand "ni se acreste" e timpul sa parasim relatia FARA REGRETE. Daca nici dupa 6 luni, 1 an persoana de langa noi nu rezoneaza afectiv cu noi, chiar

daca exista si relatie sexuala, nu faceti pasul urmator, casatoria, se termina rau. Apare atasament afectiv, dependenta,

frustrare la partenerul care nu iubeste, si agresivitate din partea lui. Daca nu vine divortul se ajunge la sado-masochism.

Cand parasiti relatia cu partenerul care n-a reusit sa se indragosteasca de dv., nu-l urati, clarificati situatia cu calm, intrebandu-l ce simte pentru dv.

Daca e dependent de dv. (pentru un beneficiu, material, sexual) va spune ca va iubeste, dar voi deja stiti ca nu.

Explicatii intr-un loc public, daca e o persoana violenta, dupa ce va-ti separat o vreme (ca pretext sa va carati lucrurile de la el)

ca e timpul sa divortati daca va casatoriti, sau sa nu va mai vedeti, fiindca lipseste sentimentul reciproc.

15. Toti agresorii si victimele lor, ofera dragoste in mod conditionat, de aceea chiar daca la inceput

s-au casatorit din dragoste, dragostea dispare. Cu timpul ei devin niste vampiri, nimic nu le mai ajunge, cer din ce in ce mai mult

de la celalalt, agreseaza, fac tot mai multe reprosuri din cauza frustrarii. Apare alcoolismul, suspiciunea, paranoia.

16. Cine iubeste conditionat e un om care nu se iubeste pe sine, care are stima redusa, e un vampir care se hraneste

cu tot ce poate primi de la cei din jurul sau (confort afectiv, sex, bani, etc).

17. Cei care iubesc conditionat, pot acumula frustrare pana vor inebuni.

18. In principal copiii unici la parinti primesc o iubire CONDITIONATA, ca daca sotii s-ar iubi reciproc,

sau ar avea discernamant ar mai face inca 1-2 copii. Dar unde iubire nu e, exista un singur copil, si acela apare

din dorinta egoista a mamei de a-si satisface instinctul de inmultire, nimic mai josnic, e echivalentul violului de la barbat,

mai ales daca femeia respectiva nici nu divorteaza de sotul pe care nu-l iubeste sincer.

19. Un copil e testul dat de Dumnezeu unei familii pentru a testa iubirea parintilor (intre ei) si iubirea lor fata de copii.

20. Iubirea conditionata NU E IUBIRE.

21. A te indragosti e una, a iubi contionat e altceva, si a iubi neconditionat e cel mai bine. Atunci ESTI UN OM LIBER.

 

 

Cum putem sa iubim neconditionat?

 

1. Ne facem propria psihoterapie cu un psihoterapeut competent (eu prefer AT-ul ca metoda)

2. Ne schimbam setul de valori, din unul materialist (in care ne hranim stima de sine cu statutul nostru social, si prin bani, obiecte) in unul axat pe generozitate, bunatate, compasiune.

3. Pentru eficienta e necesata o terapie de grup, care are orientari solide in sensul iubirii

de oameni (crestinism, yoga, budism), dar mare atentie in ce tip de cult sau secta intrati, ca nu tot ce zboara se mananca.

Orice sistem filozofic care are ca set de valori iubirea neconditionata de oameni e bun. Fiecare alege ce crede ca

i se potriveste.

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iubire neconditionata exista in cazul iubirii pentru copilul tau....alta nu exista decat condtionata de ceva...numai daca n'ai nicio asteptare de la celalalt, iubesti asa si nu vad rostu'.

Editat de pasa11

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dap!

 

A iubi neconditionat/conditionat tine de modul in care creierul tau a fost invatat sa proceseze conceptul.

A iubi neconditionat este un alt mod de a vedea viata.

A iubi neconditionat inseamna a nu astepta nimic in schimb! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iubire neconditionata exista in cazul iubirii pentru copilul tau....alta nu exista decat condtionata de ceva...numai daca n'ai nicio asteptare de la celalalt, iubesti asa si nu vad rostu'.

 

practica tu iubirea conditionata si peste 20 de ani o sa vezi ce fericita vei fi

 

Daca nu-ti iubesti sotul n-ai ce iubire neconditionata sa oferi copilului tau. Si nici nu vei mai face pe al doilea.

Din mama vei deveni femeia ideala pentru copilul tau, care va "iubi" enorm toate femeile care-i vor iesi in cale.

 

si daca iti iubesti sotul conditionat, tot conditionant il vei iubi si pe copil care va fi MANDRIA TA ETERNA, un OEDIP orb la dragoste adevarata.

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multam, am deja 2 si nu mai am de gand sa mai fac....si asta o spun din punctu' meu de vedere, nu e o axioma, voi puteti fi idealisti cat vreti...io asta sunt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vedeti?

totul tine de cum a fost invatat creierasul sa proceseze acest concept!

 

Cum adica sa iubesti pe cineva neconditionat?!

Asa fara rost?!

 

Fara rost ne irosim vietile cand iubim si asteptam recompensa! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

delia draga, nu ma refer la o recompensa materiala...iubesc si astept sa fiu iubita in egala masura...vorbeam de partener aici.....iar daca tu iubesti toti barbatii fara sa astepti nimic in schimb, e problema ta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai intai omul din educatie primii 7 ani de acasa invata:

1. sa se iubeasca pe sine

2. sa iubeasca oamenii si lumea

 

si atunci cand creste mare, dupa ce a vazut in familia sa iubirea neconditionata de oameni, va sti sa-si iubeasca sotul, sotia, copiii, intr-un mod firesc, nu posesiv, patologic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am afirmat eu ca iubesc toti barbatii?

Unde? :D

 

a iubi neconditionat se poate extrapola

de la a iubi copilul - caruia ulterior nu-i vei scoate ochii ca ti-ai sacrificat viata, ca tu i-ai dat viata, etc (asta in cazul cand nu va face ceea ce-i spui tu, la un moment dat)

la a iubi parintii - carora nu le vei reprosa niciodata ca nu te-au ajutat suficient, ca nu ti-au dat nu stiu ce etc.

la a iubi prietenii - de la care nu astepti ajutorul (poti sa-l ceri, fara sa le pretinzi sa ti-l si dea)!

pana la a iubi un barbat - pe care ar trebui sa-l iubesti neconditionandu-l : vezi eu te iubesc atat, tu ce faci? sau sa-l sufoci cu gelozia sau cu vorbe de ocara atunci cand, Doamne fereste, se intampla sa te paraseasca.

(si punctez pe aceasta iubire fata de sexul opus - daca nu te iubeste, nu ai de ce sa stai langa el, nu trebuie sa-l obligi sa te iubeasca)

 

aceasta este optica mea de viata!

ce te-a deranjat in ceea ce am spus pasa?

Editat de delia delia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
practica tu iubirea conditionata si peste 20 de ani o sa vezi ce fericita vei fi

 

Daca nu-ti iubesti sotul n-ai ce iubire neconditionata sa oferi copilului tau. Si nici nu vei mai face pe al doilea.

Din mama vei deveni femeia ideala pentru copilul tau, care va "iubi" enorm toate femeile care-i vor iesi in cale.

 

si daca iti iubesti sotul conditionat, tot conditionant il vei iubi si pe copil care va fi MANDRIA TA ETERNA, un OEDIP orb la dragoste adevarata.

 

 

Nu inteleg un lucru ... Ce legatura are faptul ca iubirea pentru sot moare datorita anumitor circumstante , cu iubirea neconditionata fata de copil ...

 

In momentul procreeri copilului exista o dragoste neconditionata fata de sot ... Ce legatura are acest lucru cu faptul ca relatia dintre sotie si sot s-a transformat in relatia dintre victima si agresor ... Cum poti gandi ca faptul ca datorita acestui fapt victima nu-si mai poate iubi agresorul si atunci apare si iubirea conditionata fata de copil ???

Nu pot pricepe ... Imi iubesc copii mai mult decat orice in lumea aceasta , nu le cer nimic in schimb ... daca s-ar intampla sa se ajunga la un divort nu as suporta nici macar ideea ca as putea forta pe unul sau altul sa vina cu mine ... este alegerea lor , este optiunea lor ...

 

Nu vreau sa devin "femeia ideala " pentru fiul meu ... Nu-mi doresc decat sa fiu prietena lui , omul care atunci cand are nevoie de un umar sau de o vorba buna si de ce nu de o bata pe spinare ( sa se trezeasca ) sa i le pot da ...

 

MANDRIA MEA ETERNA ... suna de parca copilul ar fi jucaria de plus pe care o tin tot timpul alaturi de mine ... Sa fim seriosi , copilul nu-i un instrument de lupta sau de iubire ... Copilul este iubirea insasi , fara restrictii si fara conditionari ...

 

Imi cer scuze dar eu asa vad lucrurile si cu riscul de a nu le vedea cum trebuie imi expun punctul de vedere aici .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×