Sari la conținut
Forum Roportal
Andrii-Popa

Alcoolul si diabetul, ciroza

Postări Recomandate

Sunt un om sanatos, lucru dovedit si de analize, fac si un hibrid intre gimnastica si sport, cam de 2-3 ori pe saptamana. Circa 3 ore gimnastica/sapt, si minim un complex de : 6 ture stadion, 10-15 tribune, si alte cateva exercitii.

As vrea totusi sa va intreb doua lucruri :

 

1) Care ar trebui sa fie consumul maxim de alcool pe zi pentru a evita aparitia in timp a cirozei si, cine stie, chiar a diabetului? O bere pe zi, chiar doua, este, consider eu, o ratie O.K.

2) In caz de analize la ficat, trebuie sa fac doar TGP-ul (acum 6 luni era 18, deci excellent) sau si GGT/ul si care alte analize? Alaminotransferazele imi iesisera odata la limita superioara (35), desi toate celelalte erau O.K. Bine, asta era acum 4 ani, cand mancam la greu ciocolata, beam bere si eram si gras si lenes (nota bene celor ce...).

 

:pardon:

 

O specificare : nu fac concurs cand beau bere (si rar jumate sau 1 litru de spritz). Nu cantitatea ar fi problema, ci frecventa... Berea e buna, iti intra in sange... La fel cum un fumator daradaie dupa 2 ore de abstinenta, asa si eu, tu, dupa cca 20 de ore, parca am bea o bere, doua. Sa raresc la 3 zile, las doar pe weekend, sau continui asa fara probleme?

Voi cum faceti? Sau, cum ati face?

Editat de Andrii-Popa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai, noroc! Avetui grija, oricum, ca omul isi sapa mormantul cu dintii -spunea un vechi proverb chinezesc...

Editat de Andrii-Popa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mimiii mumu mememeee ighi iiiiiiiiiiiiiii.... barbargabarga aaaaaaaaaaaaa!!! cotpotpotpotpotpotporaaaaaaaaaaacccc!!!

uuu-uuuuuuuurrrrrrrrrruuuuuuuuu!!! wraaaaaaaaauggggggggghhhhhh!!! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mimiii mumu mememeee ighi iiiiiiiiiiiiiii.... barbargabarga aaaaaaaaaaaaa!!! cotpotpotpotpotpotporaaaaaaaaaaacccc!!!

uuu-uuuuuuuurrrrrrrrrruuuuuuuuu!!! wraaaaaaaaauggggggggghhhhhh!!! :P

 

 

 

Am convingerea ca cititorii au inteles cate ceva :lol: despre "Alcool si diabet, ciroza,"

Mai sus putem vedea o sinteza clara a a tuturor problemelor dezbatute in acest topic. :think:

 

 

 

Mai nene, nu-ti bate joc de sectiunea Sanatate! Aici intra oameni care chiar au nevoie de ajutor.

 

 

 

Closed.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×