Sari la conținut
Forum Roportal
Clinho

Idei inovatoare pentru o casa ecologica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

trebuie gasita si metoda de a prinde bine gresia si fainta de chirpici :o:

sunt...stai linistit!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum vreo 15-20 de ani cand eram mic, stiu ca mi-am ajutat si eu bunicii sa isi faca chirpici...nu i-au cumparat de nicaieri.

 

Acum au daramat tot si au facut casa cum trebuie, din caramida...

 

CARE CREZI CA AR FI MOTIVUL SA ACCEPT ACEASTA REGRESIUNE?

 

Probabil ca tu ai trait pana acum in bordei sau in casa din valatuci...si in acest caz, chirpicul este o evolutie pt tine.

"regresiunea" e in mintea ta!

 

numai la bordel ti-e gandul...deja te gandesti cat te-ar costa sa investesti intr-un bordel de chirpici :o:

e cea mai tare casa....structura de rezistenta din beton sa fie ...deja in tari ca austria sau germania se foloseste pamantul cu paie ca perete izolator-in loc de vata minerala sau caramida!

dar ce stie taranul de la noi!

 

o fi vreun adevar in ce spui tu!!! :P

Editat de buleala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chirpiciul asta e bun la saracie, dar stiti ca va fi interzis in Europa? Nu stiu de cind incepe, dar presupun ca din acel moment se interzice construirea cu el. Iar casele deja facute....nu stiu. Nu e poveste.

Si lemnele, carbunele, la incalzit in casa, se vor interzice. Cea pe sursele celelalte vor fi valabile.

Deci in Europa se va interzice saracia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chirpiciul asta e bun la saracie, dar stiti ca va fi interzis in Europa? Nu stiu de cind incepe, dar presupun ca din acel moment se interzice construirea cu el. Iar casele deja facute....nu stiu. Nu e poveste.

Si lemnele, carbunele, la incalzit in casa, se vor interzice. Cea pe sursele celelalte vor fi valabile.

Deci in Europa se va interzice saracia.

incalzirea pe lemne si carbune,e normal sa fie intr-un final oprita

dar casa din pamant ce are?

 

după casa de chirpici răm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
incalzirea pe lemne si carbune,e normal sa fie intr-un final oprita

dar casa din pamant ce are?

 

 

eu n-am nici o caramida sau boltar(bca) la casa mea...

stuctura din beton iar peretii din mat. usoare termoizolante!

chiar imi pare rau ca n-am gasit(si nu am insistat) la o solutie de pereti umpluti cu pamant!

 

Eu sint nascut la o casa din chirpici, a statului. In mijlocul Bucurestiului. Si m-am ales cu o problema la inima de la igrasie. Si probabil si pe la caile respiratorii. S-a rezolvat dupa 35 ani. Dar minora.

Deci chirpiciul, iarna, e boala curata. Tine umezeala, la greu. Si bacterii in suprafata materialului. Deci trebuie var obligatoriu.

Chirpiciul e bun vara.

 

Parca era cu ideile inovatoare......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu sunt nascut intr-o casa mixta,caramida (o parte) paianta alta parte...paianta- structura din lemn umpluta cu pamant ...

n-am avut probleme de genul celor invocate de tine

diferenta vine din fundatia casei-si acum si atunci...casa-i facuta pe fundatie inalta din piatra(lespede) de rau,care nu trage si nici nu tine umezeala...acum ,daca nu hidroizolezi fundatia din beton a casei vei avea mari surprize in viitor!

cel mai bine dorm,inca in casa parinteasca cu peretii ei din lemn si pamant!...aerul din are un raprot umiditate optim,ideal de trait...

acum sunt nevoit sa reglez artificial raportul de umiditate al interiorului!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×