Sari la conținut
Forum Roportal
Clinho

Idei inovatoare pentru o casa ecologica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cu 10.000 de chirpici poti construi o casa cu trei camere :jester: bunica are casa construita din chirpici, bine ca nu trece vreo apa prin zona sa mute mai la vale casa bunicii

 

Cine intra in afaceri cu minte , vorbesc cu taranii de la bunica din sat care au paie , argila gasim ... animale care sa framante amestecul la fel ,doar bani pentru paie ?

Deci ne apucam sa omologam chirpicul ?

Editat de Diela
diela - scos link, articolul nu mai există

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu o mie cinci sute de euro putem ridica o casa din chirpici fara geamuri fara usi fara acoperis , cum spuneam aveam nevoie pentru trei camere de 10.000 de chirpici , un chirpic se vinde cu o jumatate de leu.

 

trei camere spatioase , cu semineu cu living cu....baie ...bucatarie..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stai sa mai salvez niste euroi si...

Da crezi ca o sa tina la frig, la ploaie? La inghet?

Si ce piranda o sa vina la mine?

Editat de Andrii-Popa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N'ar fi o idee rea ...

Da vezi tu ... multa lume traieste la oras, multa lume se plimba cu diplomate, vand si cumpara orice numai sa ruleze banu ... or intr-o economie de piata asa dezvoltata cum crezi tu ca un produs care nu costa mai nimic sa fie intr-un fel sau altul promovat ???? Cine si-ar mai permite masini de lux sau ce mai e trandy fandy :hi:

Sa fim seriosi ... si daca s-ar inventa (daca nu s-a inventat pana acuma si ma cam indoiesc) o sursa de energie care sa se poata produce la scara industriala si cu costuri minime !!!! crezi ca petrolu sau gazele naturale vor fi date la o parte ??? ar lua-o razna toti oligarhii din sistem .!!!

 

Daca tot vrei ceva natural si ecologic pentru casa ta ... eu zic (din parerea mea de constructor) sa optezi pentru caramida !!! ca e de cand lumea ... e tot din pamant facuta, e trainica si ... multe cele !!!!

Editat de Bismarck

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, ai casa de chirpa, treci de la Nissan la caruta confort 2, de la Armani la gumari, de la Davidoff sau cum maica-sa in cheama la mahorca si vodcarom (sau vinarom).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum vreo 15-20 de ani cand eram mic, stiu ca mi-am ajutat si eu bunicii sa isi faca chirpici...nu i-au cumparat de nicaieri.

 

Acum au daramat tot si au facut casa cum trebuie, din caramida...

 

CARE CREZI CA AR FI MOTIVUL SA ACCEPT ACEASTA REGRESIUNE?

 

Probabil ca tu ai trait pana acum in bordei sau in casa din valatuci...si in acest caz, chirpicul este o evolutie pt tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
trebuie gasita si metoda de a prinde bine gresia si fainta de chirpici :roll:

 

Tencuiesti chirpicii si apoi pui pe ei orice, ca tine. :o: Si ca sa fie casa mai rezistenta pui chirpicul culcat , pe latime si vei avea niste pereti de cel putin 30 cm grosime :P Spor la treaba!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stai sa mai salvez niste euroi si...

Da crezi ca o sa tina la frig, la ploaie? La inghet?

Si ce piranda o sa vina la mine?

 

un sfert din tara asta mai traieste in case(sau au anexe) din chirpici

 

N-ar fi mai ieftin un bordei?

 

ce legatura are cu bordelul??!

tu cand vezi chirpicii vezi bordelul??

bunicii tai in ce fel de case au trait?

 

Daca tot vrei ceva natural si ecologic pentru casa ta ... eu zic (din parerea mea de constructor) sa optezi pentru caramida !!! ca e de cand lumea ... e tot din pamant facuta, e trainica si ... multe cele !!!!

 

mai gandeste-te!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×