Sari la conținut
Forum Roportal
Ovidiu Bufnila

Meduza

Postări Recomandate

Totul pare sa fie o Meduza Magica, fara de sfarsit. Sau nu umva suntem chiar noi Meduza Magica? E oare Meduza Magica explicatia ultima a psihologiile abisale si a miscarilor sociale, a dezamagirilor si caderilor in penumbra? Planul ascuns al lumii nu este. El se releva. El nu se afla ci trebuie aflat. Aceasta ar fi misiunea secreta a constantei noastre semantice. Dar poate ca nu exista nici un plan. Poate ca e numai o bagatela. Doar o vulgara cadere in penumbra Lunii. E praful cosmic asternut prin cancelarii spre calvarul femeilor de serviciu, baliverne duminicale, bascalie nationala si internationala si intergalactica. Poate ca sunt numai planuri ale fiintelor si personajelor fabulatorii care bantuie structurile noastre narative.

:jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De exemplu...Ce este o masina? O prelungire a noastra, a fiintei noastre, a simturilor, trairilor, regimului nostru informational. Suntem invatati de mici sa traim secvential, la rand, unul dupa altul, stai la rand, intai sa cresti mare, tre sa inveti intai, trebuie sa capeti experienta de viata, inca nu a venit vremea, ai cas la gura, esti invatacel si asa mai eparte. Asta auzim de mici copii. Mereu ni se spune ca nu a sosit momentul. De ce sa nu fi sosit? Dar cine stie clar cand vine momentul? Asa ca trebuie sa ne eliberam de prostiile astea. Pentru ca am fost invatati cu succesivitatea si liniaritatea evenimentelor si tompului avem serioase probleme in legatura cu perceptia spatiului, timpului, proceselor si fenomenelor. Intr-o masina, multi oameni, la volan, au serioase probleme din cauza succesivitatii. E greu pentru foarte multi, inca de la inceptul sofatului! Studiez barbatii si femeile care invata sa sofeze. Unii sunt ca meduzele, parcheaza misto. Altii se caznesc, se balbaie, se intimideaza. Ce inseamna MEDUZA: inseamna coordonare perfecta a tuturor simturilor, gandurilor, gesturilor, ideilor, actiunilor. Cum putem obtine acesta coordonare?

:pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu vom putea fi niciodata ca meduzele ...transparenta lor si ...puritatea noi nu o vom obtine niciodata ...ripostam ca ele ...corect ,scoatem acele dar mai mult ca aricii ....aruncam venin ,dar mai mult ca serpii ...si uneori fara a fi intr-un pericol iminent ...

mi-e greu sa vad omul la volan ca o meduza ...atata rautate in trafic ...poate ...semanam cu ...niste caini ce-si simt teritoriul amenintat ....mai degraba ...hiene ,ne mancam unii pe altii ...poate bat campii ,poate vrei sa spui altceva si eu am inteles gresit ...mea culpa ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, Red2shoes!

E drept. Dar poate ca am putea invatam de la Meduze sa proiectam, sa predictionam, sa ne valurim, sa construim ARMONIE. Multi romani nu au un proiect de existenta solid, traiesc de azi pe maine, si bogatii si saracii, si inteleptii si naivii sau indragostitii. Ne bramburim de colo, colo in loc sa ne valurim frumos, tainic, solid, puternic, construind Valori Durabile. Modele si Ideologiile ne dau la fund, ne valuresc ele pe noi, noi reactionam si nu ACTIONAM. Am putea totusi sa ne inteleptim, sa invatam de la Meduze strategiile lor remarcabile?

 

Bine ai venit in Magia Meduzei!

:(

Editat de ovidiu bufnila

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

adevarul e ca ...delicatetea si fragilitatea aparenta a meduzei e atat de tentanta ....e sigura pe frumusetea ei cum e sigura si stapana pe ea....stie ca nimic nu o poate opri din ....perfectiunea vietii ei ...de ce oamenii au o viata haotica ...multi cred ca nu au nevoie de planuri ,de ....coordonare ...ca destinul le va scoate in cale ...trenul de care au nevoie ...sansa de care sigur vor profita ...si pana atunci cad in apatie asteptand ca ...dumnezeu sau ...karma sa-si faca treaba ....ne lipseste vointa si curajul de a spune ...eu vreau ...si mai ales ...eu pot ...

 

bine te-am gasit ...si bine ai venit sa-mi aduci aminte cat de important e sa traim ...

Editat de red2shoes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

acum as avea nevoie de ...linistea meduzei ...sa-i vad miscarile lenese ...oare ea la ce viseaza ? de ce se ascunde in ...ea? de ce se simte amenintata de ....a decis ca transparenta e cea mai buna arma de aparare? oare noi cum am arata transparenti ? toti sa stim ce gandeste celalalt ...ar fi mult mai simplu ...sau dimpotriva ...mult mai complicat ...cum ar fi sa-i vad visele vecinei ? in afara de "buna ziua" nu i-am spus niciodata nimic ....da ,ar fi interesant de vazut ....scena politica ...transparenta ...atunci ar fi necesar niste dezinfectant ...probabil ...va fi mai multa murdarie decat de obicei ...sustinem cu tarie ca ...adevarul doare ,dar e preferabil ...sa vezi cand te-or izbi atat de multe adevaruri cum preferi ...carapacea broastei testoase sa numai vezi si sa numai auzi nimic ...asa ca ....raman o admiratoare a meduzei ....dar ,prefer lumea mea ...rece si trista plina de minciuni ...frumoase si colorate ...

Editat de red2shoes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna seara ,domnule bufnita ...nu prea mai treceti pe aici ,am preluat stafeta :) ...ma intrebam ce culoare are viata unei meduze ,o fi incolora ,inodora ...oare tot acest control al fiecarei miscari nu face din ea un ...cyborg ,dispare ineditul .....pata de culoare care da atata farmec ...ce ar fi sa detinem controlul asupra noastra ....sa gandim numai ce trebuie ,sa spunem numai ce trebuie ,sa facem numai ce trebuie .....sa fim toti cum trebuie ....boring .....ce faci in fata unei pete ? te strambi ....incerci sa o inlaturi ...nu iese ,insisti ...in final ,o lasi balta ....are personalitate ,stie ce vrea ....sa iasa in evidenta ,vrea multa atentie si primeste multa atentie ....de disparut va dispare ,dar odata cu haina .

vom stii vreodata ce vrem ? perfectiunea-imperfectiunea ,iubire - ura ....

iubirea e perfecta? imperfectiunea inseamna ura ?vrem perfectiunea ,iubim imperfectiunea ....ce facem cu ura ? o iubim ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

CUm poti sa urasti chiar si meduza ?! Meduza care nu face altceva decat sa pluteasca, sa se valureasca in bataia curentilor fara sa depuna nici un efort. Toate calitatile le are si le-a dobandit fara sa depuna nici minimul de efort decat acela de a supravietui, dar fara efort. Totul este natural, vine de la sine... Naturalul, naturaletea, natura... sunt perfecte. Nu vor depune niciodata efort pentru a fi asa cum sunt, ele doar exista sau nu... atat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
CUm poti sa urasti chiar si meduza ?! Meduza care nu face altceva decat sa pluteasca, sa se valureasca in bataia curentilor fara sa depuna nici un efort. Toate calitatile le are si le-a dobandit fara sa depuna nici minimul de efort decat acela de a supravietui, dar fara efort. Totul este natural, vine de la sine... Naturalul, naturaletea, natura... sunt perfecte. Nu vor depune niciodata efort pentru a fi asa cum sunt, ele doar exista sau nu... atat.

 

 

meduza ,bine spui nu face decat sa pluteasca ,sa valureasca ...perfectiunea ei insa e capabila de iubire? oare asta nu o indreptateste sa se creada un mic zeu ? controlul miscarilor ,reactiilor anuleaza spontaneitatea,oare spontaneitatea nu e parte impregnanta a naturalului ....cum observam si apreciem naturalul ...tocmai prin spontaneitate ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×