Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Prest

Relatia AGRESOR - VICTIMA - teme combinate

Postări Recomandate

Mda, un mesaj trist ... foarte trist, Iulian. Vad ca stii multe despre abuz si sfatul meu este sa citesti in continuare despre asta, in special articole si filme in limba engleza. Incearca sa intelegi de ce parintii tai se comporta asa si cum poti supravietui in acel mediu pina in momentul in care vei reusi sa te desprinzi de ei. De ajutor psihologic nu cred ca poate fi vorba, asa ca nu stiu ce altceva ti-as mai putea spune in acest moment.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Abuzul fizic este usor de dovedit, insa cel psihic este aproape imposibil. Eu n-as sfatui pe cineva sa faca asta decit in cazul in care abuzul este cu adevarat foarte puternic si este dispus sa rupa total legatura cu parintii, dar apoi vin o multime de alte intrebari.

 

Eu as studia cit de mult posibil despre abuzuri (filme, articole, forumuri etc), as cauta sa inteleg de ce se poarta asa si as incerca sa "supravietuiesc" in acel mediu pina ma pun pe picioarele, am un serviciu, o casa etc.

 

Esti inca in faza 'verde', cum ar veni.

 

Da, toate astea au consecinte negative si de durata, insa nu intotdeauna separarea e solutia. Sunt culte care fac bani buni din asta (convingerea unora, mai ales la varsta individuarii, ca au fost supusi unui sabotaj psihic intentionat). Candva puneam botul; m-a otravit psihic ani de zile.

 

Schimbarea nu se poate produce fara constientizarea nestiintei/ neputintei la care suntem toti supusi la un moment dat. Ideile despre educatie erau complet diferite acum 15-20 de ani. In sensul asta are loc o evolutie; ea nu poate fi brusca; trebuie acceptat faptul ca unele rahaturi au fost transmise de la o generatie la alta; absorbite pur si simplu ca si cand ar fi fost in legea firii.

 

Si cei care au trecut peste asemenea idei au propriile nestiinte/ neputinte in alte aspecte ale vietii.

 

Sa rupi complet contactul cu parintii mi se pare o tampenie (in afara de cazurile cu adevarat patologice in care parintii incearca in mod constient sa te umileasca, sa faca haz pe seama ta etc).

 

Inteleg faza pentru ca am trecut prin ea (rumegand etapele copilariei prin prisma datelor de acum). Dar este o faza; atat. Candva vor fi in groapa, toti acesti oameni pe care ii respingem,pentru ca au facut si au dres, in vreme ce nu stiau ca ce fac provoaca daune. Cand vor fi in groapa vom vrea sa le mai spunem ca am apreciat una si alta, dar va fi prea tarziu.

 

Schimbarea poate fi in noi si in ceea ce facem noi insine (sa nu propagam mai departe aceleasi erori). Dar si circumstantele lor trebuie intelese. Oamenii preiau N tipare negative pe care le desfasoara de-a lungul vietii, cu oricine; ideal e sa incerci sa ii intelegi, pe cat posibil, sa nu renunti la ei, sa intelegi ca nici tu nu esti perfect, ca nu ai cum sa fii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

PS, citind postarea de pe pagina anterioara... unele cazuri sunt cu adevarat grave si separarea pare o solutie adecvata. Nu as extrapola totusi catre orice se incadreaza catusi de putin in tipar (cum stiu ca e obiceiul adeptilor acestor teorii, observand de multi ani fenomenul).

Editat de Abbie M.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesante povestiri si presupuneri expuse, insa cineva daca se lasa tarat in mocirla si nu actioneaza contra  "agresorului" ... devine complice in self-agresiune!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine cauti perpetuu decat sa predici ca si cand l-ai fi gasit deja, vanzandu-le altora o iluzie, si anume ca vor gasi pacea asumandu-si statutul de victima a conjuncturii, a altora etc.

 

E foarte, foarte usor pentru oricine sa ramana blocat in faza asta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am ajuns inca sa scriu despre cum ar trebui sa se razbune victimele pe cei care i-au abuzat. Odata ce ai inteles modul de gindire al unei persoane abuzive este extrem de usor sa o torturezi psihic cu propriile ei arme. Cred ca mai degraba victimele vor dori sa ramina blocate in aceasta faza :) Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte, suflet pentru suflet ... nu asa scrie in cartea sfinta?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×