Sari la conținut
Forum Roportal
Ampera

Pisici, pisici, pisici

Postări Recomandate

Nici eu nu voi avea daca se termina cu cei de acum  :no:  

Sa tot avem spor de cumparat mancare de pisici cand "chiriasii" pandesc momentul sa intram in casa si lasa pisicii flamanzi ca miauna amarnic!!!

Intra Omu' in casa sa-mi spuna ca s-au mutat Raccoonii   th?id=ALSTUF3AA86E3608F1BA4529ED1E74C51EFF01722EBAC6A670B232A865154335F2BEB&w=151&h=160&o=6&pid=SANGAM    pe bradul din spatele casei!!!   Taiat de acel pom mare costa peste 3000 de dolari si nu dau bani pentru a distruge peisajul, ca ei pot reveni.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stray cat falls from upper deck at Miami-Appalachian State game, is caught by fans below (msn.com)

O pisica fara casa a cazut in timpul meciului de sus de undeva dar a fost prins cu un drapel american in care a cazut nevatamat si asta a fost senzatia evenimentului sportiv!!!

Trebuie vazut acele scurte video-uri, meciul devine loc de adunare in fata unei pisici in criza.   Scoate lacrimile din ochii multora.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A venit o mâță nouă si a alungat pisoii, care intre timp au revenit. Au plecat iar.

Mâța asta nouă sunt convinsă că e dracu. E ceva pui de anul acesta ca e destul de mica dar mai mare decat cei 5 pisoi. Nu va puteti imagina ce obraznică este. Se urca peste tot, o bat toti motanii dar nici ca-i pasa, cainele o fugareste dar in urma lui si ii face ciuda, parca... plus ca arata exact ca un drac. Slaba si de culoare incerta, gri si negru, o mutra de alienat mintal... ravagii a facut. Tot timpul se uita in jur sa vada ce prostii mai poate face. A, si nu se poate opri din mancat. E deja de o saptamna pe zona si doar motanii cei batrani o mai suporta. 

Sigur e iar ceva mâță abandonată ca e foarte enerventa.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Precis este un animal salbatic, daca mananca asa de mult.   Am mai auzit la TV, demult era un show unde erau prezentati cazuri confuze din asta.   Vezi cum trece timpul in ce se dezvolta vizitorul, si precum la noi locuiesc in brad Raccooni, se spala in apa de baut al pisicilor si lasa urme umede peste tot nu ma mir sa gasim si alta fiara intr-o zi.   Erau vremuri in Arizona si nu numai, in State, cand din casa nu se iesea fara arma ca nu se stia cine te saluta dintr-un colt sau de sub masina!!!     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 21 ore, Rodica` a spus:

A venit o mâță nouă si a alungat pisoii, care intre timp au revenit. Au plecat iar.   Sigur e iar ceva mâță abandonată ca e foarte enerventa. 

Nici nu este intamplare veche, dar am multe pe tava zilele astea si am uitat de aventura asta!   

De cateva luni iar a intrat la noi o pisicuta ratacita.  Este din apropiere ca este familiar cu casa, toate sint la fel pe strada pe portiunea asta, cineva ne-a spus ca a cunoscut proprietara care a murit si avea mai multe animale mici care au fost lasati liberi.  Foarte slab, infometat a ajuns la noi si a intrat in cutia de dormit al pisicilor ca era si obosit dupa luni de desperare.   Sotul nu-l vede cu ochi buni nici azi, dar hranim pisica, nu-l putem prinde ca fuge repede.   Am mai vazut pisici, dar asta are niste trasaturi aparte, alta voce la miaunat de care le e frica la pisicii mei, am observat.   Intr-o "seara" pe la 4:30 PM eram pe terasa cu pisicii mei doi, cand am auzit un raget din curtea vecina, nu e prea departe, m-am grabit sa vad in acea directie ce-i acolo??? ... cand vad ca slabiciunea noastra vine de acolo sub gard la noi, acolo dormea peste zi sub niste arbusti.   Veciunul a spus ca el stie de pisica noastra ca sta si la el ...  La urlet, piscii mei au fugit  in cutia lor de dormit in debara, ceea ce nu faceau altadata, ci asteptau sa le dau sa manance.    A ajuns pe terasa si se uita la mine, dar eu nu-i vad ochii ca sint aproape inchisi mereu sau aproape, mai nou i-am zarit ochii dar noaptea la lumina Lunii.  Nu stiu ce fel de pisica sa fie si nu reusim sa-l pozam ca nu sta deloc, se ascunde pana-i dam mancarea si apare cand am plecat departe, sotul tot vrea sa-l duca la locul ala ca mai nou nu vrea nimic sa manance ce dam si alte pisici, am incercat toate mezelurile din alimentara organica, asa se stramba dupa ce le miroase un pic si lasa acolo, vine iar la mine in usa bucatariei.   Odata a mancat din supa de pui si carne am tocat destul si i-a placut, am dat si al mei pisici, peste crud sau prajit nu vrea, tuna mai mananca rar, nici boabe uscate sau treats nu-i plac.  Intr-o zi voia sa prinda un Colibri dar asta-i instinct normal la feline.   Vecinii evrei imi aduc resturi de carne Kosher pentru pisici ca primesc de la vizitele prietenilor ca ei nu respecta distantarea, tot merg la adunarea lor si vine lume al ei, dar numai alte pisici mananca si pasarile cerului ce a mai ramas pe farfurie.   Nu vreau sa platesc deja pentru doctori ca am platit destul si tot acolo am ajuns, daca nu se poate acomoda cu efortul ce depune sotul pentru ei, mai mult nimeni n-ar face.   Alearga de la Costco la Walmart sa cumpere zilnic ceva noutate, poate i-ar placea si acestei pisici, dar degeaba, doar miauna asa de urat si nu linge deloc doar miroase mancarurile.   Un vecin stia ca a mai stat si la alt vecin o vreme dar i-au dat drumul ca nu suportau comportamentul, aveau si un catel pe care-l deranja.   Are un smoc de par crescut mai lung decat restul de pe el in zona gatului ce n-am vazut la alte pisici nici pe poze in computer, dar la TV cred ca am vazut asa ceva mai demult.  Credeam ca vrea sa cada, dar nu precum in acea perioada care este acum ca vad pe pisica alba cum atarna lana veche si se freaca de orice sa scape, asta nu.  Nu se curata niciodata prea mult este sifonat mereu blana multicolora, il numesc camufaj ca se amesteca intre iarba uscata si pamant parca-i decupat de acolo.   Nu are multe cu alte pisici dar ai mei cand il vad ca vine spre ei langa mancare, lasa totul si pleaca desi e mai mic la statura si e slab, nu se bat sau neintelegeri intre ei.  N-am vazut sa urce pe casa ca ceilalti sau pe pomi, nici pe gardul de piatra si nu cred ca e prea mic pentru asta.  Nu prea a crescut si nu pune greutate deloc, doar ca nu i se mai lipesc picioarele din spate cum era cand a venit la noi, parca avea si gauri intre oase.   

Sintem pierduti ce sa facem cu fiinta asta mica, cum sa-l hranim sa-i placa?   Daca cineva  s-a intalnit cu o pisica asa de mofturoasa sau este animal salbatic, ca padurea nu-i prea departe, dar si atunci trebuia sa manance!   Coyotes coboara in sezonul rece pentru hrana pisicilor ce gasesc in curte!!!   Nu gasesc nimic asemanator in computer intre pozele de feline.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce altceva  se da pe aici la pisici???   Am avut pisici care mancau si carne cruda, alta adora supa de pui cu carne in zeama, una manca de toate ce mancam eu, dar si astea ultimele doi doar boabe mananca.   Omu' le cumpara din Walmart si conserve de pisici din tuna si el stie din ce inca, dar si tuna pentru oameni.   Cine le mananca in curte n-am idee, ca eu nu pot sa stau nici la mirosul de mancare de pisici, nici cu masca.   Abia astept sa fie terminat circul cu pisici ca altii nu vor mai immigra ca aproape toate casele au fost revandute de cateva ori din jur si nu mai sint proprietari originali din 1953 de cand au fost construite, parca unu mai e, aproape de mine dar e pe duca si el saracu, dar are caini mari.   Mi-e sa nu-l pape pe el cainii, ca s-a mai intamplat, dar n-are nimic pe oase, abia mai merge, deloc nu aude decat de foarte aproape si uita totul in 2 secunde.   Nu l-am mai vazut de cateva zile, ca foarte devreme se duce la plimbare cu cainii, pana nu-i cald.   Pisicii se ascund undeva la mare siguranta cand trece in fata casei, can erau mai tineri se urcau imediat pe acoperis, acum e fierbinte acolo sus dar si ei sint fara vlaga.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×