Sari la conținut
Forum Roportal
UndeMergem.NET

Zboruri Low Cost

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mi se rupe inima de ceilalti pasageri ...or sa stea tot drumul cu centurile puse pentru ca se clatina aparatul :yahoo:

:cheer: :cheer: Poate nu le plac senzatiile tari ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Informatiile tale sint inexacte, aduc foarte a folclorul necunoscatorului.

 

Md-80, 82, 83, 84, 87 nu sint aceasi generatie cu TU34, avionul american care este aceeasi generatie cu TU34 este DC-9, aratau relativ la fel si aveau acelasi performante. Nu vreau sa intru intr-o polemica care este copia cui. Alte doua care arata relativ la fel sint TU54 cu B727.

 

Este adevarat ca Md-urile au fost construite pe celula DC-urilor, dar cu alta resursa, alta motorizari, si alte echipamente si instrumente de bord. Asa cum am afirmat productia lor a fost stopata in 2000. Deci nu sint nici mai vechi si nici mai noi decit alte aeronave care intra in componenta flotelor aeriene.

 

Ceritificatul de navigabilitate nu se poate obtine daca aeronava nu indeplineste normele de siguranta si criteriile de performanta reglementate de ICAO, JAA ( IATA), si in plus Autoritatea Aeronautica a fiecarei tari. Dupa care sint inspectiile periodice, controalele de rutina care depisiteaza toate defectiunile care pot avea un impact asupra sigurantei zborurilor. Acum oricit ar parea de ciudat, chiar daca un scaun nu are centura de siguranta sau chiar se misca, asta nu are impact asupra sigurantei zborului. Echipele tehnice de control la sol nu diferentiaza avioanele pe criterii low cost sau nu.

 

 

Nu in ultimul rind informatiile despre accidentul la care faci referire sint eronate. Zborul in cauza a fost operat de catre compania egipteana Flash Air (FSH604) de la Sarm el-Sheikh la Paris (de Gaulle) cu escala tehnica la Cairo, pe 3 ianuarie 2004. La bord se aflau 135 de pasageri si 11 echipaj.

 

Aeronava (B-737) a decolat la orele 02:45 UTC, ceea ce inseamna 04:45 ora locala de pe pista 22R, si a fost autorizata de controlorul de trafic sa urce initial la nivel de zbor 140 si sa vireze stinga pentru a intercepta radial 306 dela la Sarm el-Sheikh VOR, mijloc de radionavigatie aflat la Nord de pista. Virajul stinga (in loc de dreapta) este o procedura obisnuita la acel aeroport si este menit sa inlesneasca un cistig de altitudine suficient ca aeronava sa poata proceda la nivelul de zbor minim pe calea aeriana catre Cairo. Era o noapte linistita singurul traffic era Egypt Air 227(MSR227) care urma sa ater

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ryanair au zboruri low cost

din cate am auzit eu e cam singura firma de pe la noi care practica intradevar low cost , si inca ceva eu nu cred ca daca zbori cu low cost iti pui viata in pericol asa cum incerca sa sugereze o persoana mai sus cred ca si ei pun preet pe siguranta nu cred ca isi permit sa trateze cu indiferenta aces lucru unde mai pui ca mai sunt si cateva companii care au intradevar avioane noi si cred ca au si personal calificat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da Md-urile sunt varianta cu echipament si radiolocator mai modern decit a DC-9 ,certificatele se obtin pe baza de bani (asa se facea in compania in care lucra tatal meu si in aproape toate companiile din Moldova)iar daca sunt apte de zbor decide a.s.a.c.-ul iar daca ai legaturi atunci... la fel a fost si la noi anul acesta le-au fost luate licentele la 7 companii ca mai apoi cu ajutorul banilor aceste licente le-au fost acordate din nou. cit despre zborul Sharm el seih -Paris la bordul acelei aeronave era si inginerul care a inspectat aeronava data inainte de zbor atunci cind a inspectato el a observat ca nu lucreaza un indicator din cabina pilotilor el discutind cu pilotii a decis sa-l repare la intoarcerea in seih punindul pe seama ultimei aterizari efectuata de catre al 2 pilot la ruta precedenta cit despre virajul stinga asta nu era unul neobisnuit deoarece in urma descifrarilor sa stabilit ca in momentul in care avionul vira la dreapta Capitanul l-a intrebat pe al2 pilot ce face avionul asta de la urma a spus ca vireaza stinga ,capitanul ingrijorinduse.Cit despre interdictia de a naviga in spatiul elvetian Flash Airlines o avea dinainte accidentului ca urmare a unui incident anterior iar dupa accident i s-a interzis sa zboare in Franta si Belgia.F.a detinea 2 aeronave de tip Boeing 737 care erau suprasolicitate,si in urma interdictiilor primite Flash airlines si-a incheiat existenta.In ancheta au luat parte expertii de la NTSB ,Boeing si din asac-ul francez nu numai egipteni.Mi se pare ca a fost si un film documentar bazat pe descifrarile cutiilor negre si a anchetei la N.G despre acest accident.

Daca doresti poti downloda aceasta ancheta de pe www.bea.aero/francais/actualite/info20060325.html

Se pare ca tu nu prea citesti ce scriu, ori nu intelegi. Oricum este tipic romanului sa isi dea cu parerea despre lucruri la care nu se pricepe. Dar sa le luam pe rind..

 

MD, asa cum am spus, sint aeronave moderne care se deosebesc de Dc-9 prin urmatoarele in principiu :

  • Capabilitati RVSM
  • Systeme de navigatie care permit BRNAV si chiar PRNAV in zonele teminale
  • Systeme radio cu 8.33 KHz spacing
  • ILS Cat. III
  • alta gama de motorizare mai performanta

Privind operatorii aerieni moldoveni, este foarte adevarat ca nu s-au bucurat de cea mai buna reputatie.

Av

Editat de Ares444

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[Privind operatorii aerieni moldoveni, este foarte adevarat ca nu s-au bucurat de cea mai buna reputatie.

Av

Editat de MaxJuve

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sky Europe.Prefer compania asta de cativa ani,inainte de a se lansa si pe Romania.Avioanele lor sant marca Boeing 737.Am zburat si cu Tarom,Austrian Airlines unde biletul Viena-Bucuresti(dus-intors)a depasit 500 de euro lejer.La Tarom si Austrian Airlines exista clasa 1 si in pretul biletului a fost o bautura inclusa si o masa.Acum sa fiu serioasa,o masa pot sa mi-o cumpar din Sky Europe cu cativa euro,iar faptul ca sant client fidel imi asigura intotdeauna un loc in fata,la margine sau la geam.Niciodata nu am stat la mijloc!Eu personal sant foarte multumita de compania aceasta.In cei 4 ani de cand zbor cu ei am avut o singura data intarziere(30 de minute),mai exact saptamana trecuta din cauza vremii.Nu fac reclama la Sky,insa fata de My Air sau Blue Air de care auzi mai tot timpul de cate o intarziere sau mai stiu eu ce,Sky Europe se mentine chiar bine pe pozitie.Zboruri cat mai multe!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hellena! ma bucur ca ai raspuns si ca ai participat la aceasta tema. sky europe nu prea stiam despre ei ce avioane au sau cel mai bine zis nimic. singurul lucru pe care il stiu este ca numai fac curse la roma si este exact cursa care ma interesa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oslo- Bremen ; Frankfurt; Glasgow, Madrid,Marseille,Pisa - 10 Euro

Oslo- London, Milan, Dublin,Liverpool - 20 Euro...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oslo- Bremen ; Frankfurt; Glasgow, Madrid,Marseille,Pisa - 10 Euro

Oslo- London, Milan, Dublin,Liverpool - 20 Euro...

Hm. Stim cu totii ca asta e doar o diversiune de marketing ca sa atraga oameni ca la demonstratiile pro Iliescu de prin 1990, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hm. Stim cu totii ca asta e doar o diversiune de marketing ca sa atraga oameni ca la demonstratiile pro Iliescu de prin 1990, nu?

Nope. Nu este.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×