Sari la conținut
Forum Roportal
Clinho

Crimelor Comunismului in Romania

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ce trebuie condamnat comunismul? Acesta este titlul militant al Anuarului Institutului de Investigare a Crimelor Comunismului in Romania, al carui prim volum a aparut in 2006, la Editura Polirom. Din cuprins, am remarcat doua portrete in memoriam (al luptatorului anticomunist Ion Gavrila-Ogoranu si al analistului Virgil Ierunca), texte despre represiunea comunista (fenomenul Pitesti, persecutarea bisericii greco-catolice, represiunea impotriva scriitorilor), profilul unui tortionar notoriu (Vasile Ciolpan – comandantul penitenciarului Sighet intre anii 1950-1955), analiza structurii esalonate a Securitatii. Semneaza, in majoritate, tineri cercetatori de la Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului si liderii respectivei institutii.

 

De ce trebuie condamnat comunismul?

Editat de Darianna
scos link

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tranzitia trebuie condamnata, netrecerea brusca si definitiva la democratie. Inainte, cel putin, exista un salariu decent si un respect pentru stiinta si cultura, desi restul era cum era...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine libertate decat cenzura si abuzuri repetate , in vremurile apuse Romania a batut pasul pe loc 45 de ani

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mircea Cartereascu publicase mai demult, in Jurnalul National, un articol in care critica vehement antisemitismul existent in Romania din timpul si de dupa cel de-al doilea razboi mondial, astfel incat pana si nazistii se speriasera de ferocitatea unor crime de la noi. Au existat si luptatori anticomunisti care au murit ca niste caini, si, asemenea celor cazuti la revolutie - ce au lasat in urma - (poate nici macar) un nume pe o piatra, la care cine se mai gandeste azi...

Si alte fenomene pe care, dupa ce citesti (general vorbind) "Cel mai iubit dintre pamanteni" (si, desigur, nu numai), te vor impresiona : promovarea unor nulitati, declasarea unor oameni valabili, acuze nefondate, inchisori politice.

Un foarte bun prieten de familie, un medic psihiatru, spunea : Comunismul e o utopie care se pare ca nu poate merge la oameni.

Nu suna deloc bizar - cand vezi cum au progresat tarile occidentale, in timp ce la noi se fura pana si pe santiere si ieseau niste produse... care nici nu stiu cu ce tara puteau rivaliza... iar in timp ce la ei lucrau toti, ca era at stake salariu, ore suplim, avansari, la noi castigau toti dupa principiul "are tot asa", mai ales, oho, daca avea ceva relati facute cum-necum pe sus... Lua 5000 un inginer (erau si dintre acestia) de care toti fereau masinile, ii dadeau banii aceia doar ca avea relatii si sa stea linistit intr-un birou si...

Aparent, fara gluma, era o societate relaxata - am o experienta foarte bogata de discutii : nu era o concurenta gen vest,

era o lume inchisa, avand contacte minime cu occidentul, ca "un paradis", nu exista termen de comparatie, Dacia era regina, de criminalitate nu se stia nimic... Serviciu asigurat, bani de la decent la... in functie de categoria profesionala, nunta era tot nunta ca oricand, deci isi baga bine coada interesu-perversu... Ma rog...

Dar :

1) O societate nu poate fi condusa de muncitori si tarani. Intelectualii nu sunt o patura sociala.

2) Te racola SRI-il si te bagai, deveneai un obstacol in calea oamenilor valabili.

3) DE ce unii sa ia de la fara coada si altii sa stea ore in sir la magazine?

Si, uite ca totusi a cazut... era prea mult o utopie, prea putin ceva facut sa dureze... ca Indesit...

Da las1 ca ce vine e bine!!

Editat de Andrii-Popa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Romania in perioada 1945 si 1990 a avut o economie artificiala, ce exportam era bazat pe circuit inchis,banii care veneau de la exporturi era investit prost in cutii de conserve si fabrici neproductive (Contim-Sidex-Nitramonia....)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exact, mai, Clinho - uite, si tu vii cu exemple din istorie, pentru a reliefa ca totul era o cocina fara legatura cu exteriorul, in care aveam iluzia ca o duceam bine.

Mai tii minte si cum aratau strazile seara, spre marginea oraselor - nu departe de secolul 19...

 

Singura directie valabila e democratia. Globalizarea!

Si cat au progresat ungurii, cheii, slovacii chiar, croatii... Nici nu gandesti... Bulgarii au tras-o bine cu turismul...hoho, ce bine. Si in Grecia am fost, cat de balcanici sunt aia, nu este mizeria de la noi...

OK, ma iau de mana cu georgienii, cu azerii, cu cazacii, cu alte popoare care abia se screm acum, cand democratia e in floare. Da, ma iau de mana cu ei, da AVANTAJUL?

Unii ii acuza pe americani, dar ei nu stiu ca acesti pragmatici si poate vicleni (dar, e dreptul lor, stai asa, nu poti acuza pe cineva ca e mai abil ca tine si atrage mai multa lume) au progresat prin resurse proprii, in cateva zeci de ani, ajungand o superputere - care se si manifesta ca atare, e tot o lege a naturii... Germanii - indiscutabil. Sa gaseasca ei nod in papura cu Marshall, si noi am primit fonduri la greu si nu am ajuns ca ei... Cati studenti straini vin in Romania - cativa macedoneni, chinezi si 2-3 negri...

Ai ce invata de la ei...

:focus:

Editat de Andrii-Popa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cati bani au pompat turistii la PUTNA(milioana de dolari in 45 de ani) doar in perioada comunista !!!

mi-a povestit unchiul meu care a fost calugar, nici el nu stie unde au zburat banii :focus:

Se putea placa cu aur manastirea la cati bani au intrat in manastire in perioada 45-90

Editat de Clinho

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S-au dus... in fundu fundului gropii...

Intrebare inutila, desi comica - la fel a mea : unde s0au dus fondurile date de UE inainte de 1 ian?

Si mai spun ei de capsunari, de proxeneti prin vest -aia macar au o contributie serioasa, in vest... Veniti in Romania, aici sa vedeti ce contributie la furat...

Editat de Andrii-Popa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Romania in perioada 1945 si 1990 a avut o economie artificiala, ce exportam era bazat pe circuit inchis,banii care veneau de la exporturi era investit prost in cutii de conserve si fabrici neproductive (Contim-Sidex-Nitramonia....)

de unde stii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am studiat acest lucru in carti despre epoca de aur , adevarata fata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×