Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cu siguranta pe parcursul initierii tale sau a statorniciei tale pe Calea Domnului ai citit carti care ti-au hranit sufletul si care te-au imbarbatat,care ti-au dat speranta pentru viitor,carti care ti-au scos in evidenta scopul vietii.Te invit sa le recomanzi si altor oameni ce cauta aceleasi raspunsuri ca si tine.

~Cu cat stii mai multe,cu atat Dumnezeu asteapta de la tine sa folosesti acele cunostinte ca sa-i ajuti pe altii:

"Cine stie sa faca bine si nu face,pacatuieste."

"Cel care binecuvanteaza pe altii este binecuvantat din belsug;cei care ii ajuta pe altii sunt ajutati."~

 

Bineinteles ca cea mai importanta si esentiala carte de care ar trebui sa fim nelipsiti este Biblia.Fara Biblie daca nu avem o relatie extrem de legata cu Domnul suntem ca niste oi pierdute.Si ii multumesc Domnului ca ne-a lasat aceasta marturie prin care avem dreptul la cunoastere.

O carte deosebita pe care am avut sansa de a o citi:care mi-a stabilizat pasii,mi-a focalizat viziunea, mi-a intarit spiritul&mi-a oferit speranta este "Viata condusa de scopuri" de Rick Warren.

Este o carte pe care o recomnad tuturor acelora ce isi pune cele mai simple si cele mai importante intrebari,si in care vor gasi cu respunsurile.

 

 

O sa va scriu o scurta extragere de pe dosul acestei carti:

"Tu nu esti un accident.Chiar inainte de crearea universului,Dumnezeu te-a avut in minte,si El te-a planificat pentru scopurile Sale.Aceste scopuri trec cu mult dincolo de cei cativa ani traiti pe acest pamant.Ai fost facut sa traiesti vesnic!"...

"Deseori cartile de autoperfectionare sugereaza ca pentru a descoperii semnificatia si scopul vietii tale trebuie sa privesti in interiorul tau,dar Rick Warren spune ca acesta este un punct de plecare gresit.Trebuie sa incepi cu Dumnezeu,Creatorul tau si cu motivele Sale de-a te crea.Tu ai fost facut de Dumnezeu si pentru Dumnezeu si , atata timp cat nu intelegi acest lucru,viata nu va avea nici un sens."...

"Cunoasterea scopurilor pentru care te-a creat Dumnezeu iti va reduce stresul,te va ajuta sa-ti concentrezi energiile,iti va simplifica deciziile,va da sens vietii tale si lucrul cel mai important,te va pregati pentru vesnicie.Folosind peste 1.200 de citate si referinte biblice,acesta pune sub semnul intrebarii definitiile conventionale ale inchinarii,partasiei,ucenizarii,slujirii si evanghelizarii." ...

"Aceasta este o carte a sperantei si provocarii pe care o vei citii si recitii"

 

 

 

 

"Imagineaza-ti cat de diferita ar fii lumea,daca fiecare si-ar cunoaste scopul" -Rick Warren

Editat de Ciumpy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Altceva inafara de Biblie nu este spirirtual.

 

Ioan 6:63

63Duhul este acela care dă viaţă, carnea nu foloseşte la nimic; cuvintele, pe cari vi le-am spus Eu, s

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Domnul lucreaza prin oricine este in placerea Sa de asemenea si prin cuvintele multor pastori scriitori asa cum este in cazul de fata.Stiu ca probabil modul tau de a aborda pe oricine deschide un subiect de discutie care te priveste,este un mod defensiv in care stii sigur ca iti vei expune punctul si nu vei fi nici influentat,dar nu ti-ar strica putina modestie.

Nu am cerut membrilor care nu sunt de acord cu topicul meu sa raspunda ci celor ce au ceva de impartasit legat de subiect.

Oricum demonstrezi ca esti activ si interesat de subiecte de gen.Felicitari!

 

 

Inca odata si tie iti recomnad aceasta carte minunata care poate te va ajuta.Cum altfel vrei sa cresti daca nu cercetand?De ce sa nu incerci daca nu vei avea nimic de pierdut, chiar de castigat...Iti spun sincer :bye:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe mine m-a impresionat Imitatio Christi

 

am ajuns intamplator la acesta carte - avea coperta colorata intr-un bleo care m-a atras

citind acesta carte am inteles mesajul crestin - apoi am citit si Biblia, Catehismul ...

 

de exemplu, Ascultarea am inteles-o astfel:

 

Dacă sunt pe treapta aceasta pe care sunt, este pentru că Dumnezeu vrea să fiu aici. Poate că voi avea pe treapta de mai jos un suflet pe care să-l

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Domnul lucreaza prin oricine este in placerea Sa de asemenea si prin cuvintele multor pastori scriitori asa cum este in cazul de fata.Stiu ca probabil modul tau de a aborda pe oricine deschide un subiect de discutie care te priveste,este un mod defensiv in care stii sigur ca iti vei expune punctul si nu vei fi nici influentat,dar nu ti-ar strica putina modestie.

Nu am cerut membrilor care nu sunt de acord cu topicul meu sa raspunda ci celor ce au ceva de impartasit legat de subiect.

Oricum demonstrezi ca esti activ si interesat de subiecte de gen.Felicitari!

Inca odata si tie iti recomnad aceasta carte minunata care poate te va ajuta.Cum altfel vrei sa cresti daca nu cercetand?De ce sa nu incerci daca nu vei avea nimic de pierdut, chiar de castigat...Iti spun sincer :bye:

Nu inseamna ca sunt lipsit de modestie daca am facut precizarea biblica, nu din capul meu, a ceea ce este spiritual. Nu zic ca nu sunt comentarii bune sau ceva de genul asta, doar ca nu sunt spirituale.

 

Iar ceea ce am scris este exact legat de subiect. No offence.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Altceva inafara de Biblie nu este spirirtual.

Ete na. Mai documenteaza-te, mai uite-te si in afara ogradei tale.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ete na. Mai documenteaza-te, mai uite-te si in afara ogradei tale.

Stau la un bloculet, nu am ograda!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Altceva inafara de Biblie nu este spirirtual.

 

Inainte de a spune asemenea ineptii ai face bine sa incerci totusi sa citesti un Dumas, Jules Verne, Frank Herbert, Bernard Werber, Kark May, J. Clawell, Sienkiewich, Remarque si dupa ai putea sa zici asta. Important nu este sa citesti ca asta poate aproape oricine, scopul este sa descoperi esentialul.......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca de multe ori, cartile care m-au marcat au fost cele opuse perspectivei mele. Fara sa-mi schimbe neaparat parerile, mi le-au nuantat mult, si prin asta, probabil, m-am maturizat mai mult decat daca citeam doar carti "favorabile" spiritualitatii mele.

 

Asa a fost cu "Fructele pamantului" a lui Gide, pe care am citit-o la vreo 17 ani, cand eram practic scufundat in filozofie orientala, o carte debordand de un hedonism contagios, care m-a fascinat prin frumusetea ei, desi contrazicea in mod evident ideile mele. De fapt, m-a fascinat intr-o asa masura incat a trebuit sa-mi reformulez unele din idei, sa regasesc argumentele necesare in fata unui astfel de "adversar" formidabil :bataita:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca sunt pe treapta aceasta pe care sunt, este pentru ca Dumnezeu vrea sa fiu aici. Poate ca voi avea pe treapta de mai jos un suflet pe care sa-l
Editat de Ciumpy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×