Sari la conținut
Forum Roportal
your_angel

Gelozia, motiv de tristete

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

daca vrei ca totul sa fie bine ...traiti in prezent ...lasa trecutul .....sunt persoane cu care interactionezi in mod diferit ,iar daca spui ca nu v-ati facut rau unul celuilalt ...de ce sa incepeti acum ? nu cauta perfectiunea ...e plicticoasa ......imperfectiunile , ele dau farmecul fiecaruia ...

incercand sa-l cunosti ...

asa este...absenta perfectiunii face totul mai intersant...tocmai d-asta nu ma plictisesc eu aici..ca am ce sa despic in 10...cum spuneam mai devreme, omul , daca totul este in regula incepe sa-si faca griji si strica ceva...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
societatea ne omoara..intr-adevar...e normal sa-ti fie frica intr-o lume in care nici de tine nu poti fii sigur , nu poti garanta ca maine nu vei face altceva decat ai crezut ca vei face pana acum...cum ai putea fi sigur de cel de langa tine...

 

Poate ca instinctul nu te va lasa niciodata sa ai cu adevarat incredere in el. Insa daca te simti fericita, si crezi ca-l faci fericit, si simti ca e ceva serios si profund, alegi sa ignori neincrederea generala in oameni. Nu ar trebui sa fie atat de greu, primul pas l-ai facut deja... iubind. Daca nu-l faceai, stateai singura intr-un turn de fildes, departe de societatea care nu-ti merita increderea :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asa este...absenta perfectiunii face totul mai intersant...tocmai d-asta nu ma plictisesc eu aici..ca am ce sa despic in 10...cum spuneam mai devreme, omul , daca totul este in regula incepe sa-si faca griji si strica ceva...

 

 

daca tot vrei ceva de despicat ....despica niste lemne si fa un ...gratar :)

glumesc ...ideea e ca esti constienta de ....gelozia ta si de faptul ca poate gresesti ...primul pas spre vindecare e facut ...poti incepe sa faci urmatorul ..pas ...:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate ca instinctul nu te va lasa niciodata sa ai cu adevarat incredere in el. Insa daca te simti fericita, si crezi ca-l faci fericit, si simti ca e ceva serios si profund, alegi sa ignori neincrederea generala in oameni. Nu ar trebui sa fie atat de greu, primul pas l-ai facut deja... iubind. Daca nu-l faceai, stateai singura intr-un turn de fildes, departe de societatea care nu-ti merita increderea :friends:

nu ma consider perfecta...am recunoscut asta prin marturisirea de mai devreme...(si eu am inselat la randul meu intr-o relatie trecuta)...poate tocmai din cauza ca sunt constienta ca toata lumea greseste (inclusiv eu) sunt atat de sceptica...dar ai dreptate... simplul fapt ca au trecut 2 ani in care am ajuns la performanta de a nu-i mai arata macar cat sunt de nesigura inseamna ceva , nu?probabil ca sunt oameni care asa se nasc , sau devin gelosi pe parcurs...dar daca realizezi ca prin comportamentul tau faci rau esti vindecat pe jumatate...cealalta jumatate sa-ti faca tie rau , nu celui pe care il iubesti...

 

daca tot vrei ceva de despicat ....despica niste lemne si fa un ...gratar :airkiss:

glumesc ...ideea e ca esti constienta de ....gelozia ta si de faptul ca poate gresesti ...primul pas spre vindecare e facut ...poti incepe sa faci urmatorul ..pas ...:)

pai tot fac la pasi de vreo 2 ani de zile...pot spune ca ma tratez si ca am tin de tratament...un tratament autoimpus prin care incerc macar sa gandesc de doua ori inainte de a scoate ceva pe gura si de a ma abtine atunci cand chiar eu sunt constienta de ce scenarii pot sa creez si de ce corelari sunt in stare...acum e ok...Mai am scapari cateodata, (doamne, parca vorbesc de o dependenta de droguri :) ) dar revin la realitate cat pot de repede...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dar cum iti explici gelozia cuiva care nu a fost inselat...ci care a inselat in relatii anterioare iar acum la randul lui se simte in pericolul de a fii inselat...simtinu-se vinovat de ceea ce a facut este foarte sigur ca daca el a fost in stare de asa ceva fata de persoana iubita in mod sigur si altii vor fi in stare de asa ceva fata de el...

 

- gelozia proiectiva in termeni mai academici , a expulza din sine insusi si a localiza in altul ceea ce este refuzat in sine insusi.De aceea oamenii care nu au fost inselati de partener (dar la randul lor au inselat in relatiile anterioare) manifesta o gelozie oarba asupra partenerilor.

- un exemplu concludent e cel al unei paciente care s-a indragostit de ginerele ei - lucru inadmisibil pentru ea-, si prin urmare si-a proiectat acel comportament asupra sotului, pe care il banuie ca ar fi inselat-o cu o fata mult mai tanara decat el (lucru petrecut doar in mintea sotiei)

- vorba cuiva de aici - gelozia este ceva omenes- ea apare inca de la 15 luni de viata,atunci cand copilasii simt gelozia.

- gelozia, prin proiectie este un mecanism de aparare al EU - lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai tot fac la pasi de vreo 2 ani de zile...pot spune ca ma tratez si ca am tin de tratament...un tratament autoimpus prin care incerc macar sa gandesc de doua ori inainte de a scoate ceva pe gura si de a ma abtine atunci cand chiar eu sunt constienta de ce scenarii pot sa creez si de ce corelari sunt in stare...acum e ok...Mai am scapari cateodata, (doamne, parca vorbesc de o dependenta de droguri :) ) dar revin la realitate cat pot de repede...

 

discutia asta cel mai bine ar fi sa o ai cu el ....sa realizati micile victorii pe care la faceti ...zi de zi ....va fi placut ...cred ... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
- gelozia proiectiva in termeni mai academici , a expulza din sine insusi si a localiza in altul ceea ce este refuzat in sine insusi.De aceea oamenii care nu au fost inselati de partener (dar la randul lor au inselat in relatiile anterioare) manifesta o gelozie oarba asupra partenerilor.

- un exemplu concludent e cel al unei paciente care s-a indragostit de ginerele ei - lucru inadmisibil pentru ea-, si prin urmare si-a proiectat acel comportament asupra sotului, pe care il banuie ca ar fi inselat-o cu o fata mult mai tanara decat el (lucru petrecut doar in mintea sotiei)

- vorba cuiva de aici - gelozia este ceva omenes- ea apare inca de la 15 luni de viata,atunci cand copilasii simt gelozia.

- gelozia, prin proiectie este un mecanism de aparare al EU - lui.

uff...a sunat asa stiintific..din punctul asta de vedere ma cam sperie faptul ca ma integrez in categoria oamenilor gelosi pentru simplul motiv ca au inselat si ca au provocat gelozie la randul lor la un moment dat...dar dupa cum spuneam..ma tratez... :) ...sau macar incerc...nu ma prea simt bine in postura asta...

 

discutia asta cel mai bine ar fi sa o ai cu el ....sa realizati micile victorii pe care la faceti ...zi de zi ....va fi placut ...cred ... :)

pai saracu...am tot avut discutii la inceput...in care a incercat sa ma faca sa nu ma indoiesc de el...ideea e ca prefer sa am o discutie cu niste oameni impartiali...care nu-i tin lui sau mie partea...care nu ne cunosc...este mai usor asa...Pana la urma insa discutia asta va trebui sa o am cu mine...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am o intrebare ... ce as putea face cu prietena`mea ... care 1 la mana e depandenta de net ... mai ales de chat,de multe ori stabileste intalniri cu altii ( asta o facea pe la inceput cand eram cu ea ) dar acuma ... nici nu stiu mi`e frica sa`i acord timpul ei liber cu alte fete ... ma gandesc poate ma minte si merge se intalneste cu alti, mi`a dat parola de la id`u ei ... si ce am vazut pe acolo ma facut sa ma despart de ea .. .Ciudat este ca cand sunt cu ea e cu totul diferita, dar cand vorbim unu cu altul de pe net ... e alta persoana ... acum va intreb .... Are Rost Relatia Asta ? Incredere In Ea Nu Prea Am :|

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am o intrebare ... ce as putea face cu prietena`mea ... care 1 la mana e depandenta de net ... mai ales de chat,de multe ori stabileste intalniri cu altii ( asta o facea pe la inceput cand eram cu ea ) dar acuma ... nici nu stiu mi`e frica sa`i acord timpul ei liber cu alte fete ... ma gandesc poate ma minte si merge se intalneste cu alti, mi`a dat parola de la id`u ei ... si ce am vazut pe acolo ma facut sa ma despart de ea .. .Ciudat este ca cand sunt cu ea e cu totul diferita, dar cand vorbim unu cu altul de pe net ... e alta persoana ... acum va intreb .... Are Rost Relatia Asta ? Incredere In Ea Nu Prea Am :|

 

 

daca numai ai incredere in ea ....ce rost are o relatie ? sa te chinui cu intrebari de genul ..."cu cine o fi " ," ce face" .......mai bine ....ranunta ...parerea mea ...intr-o relatia ,baza e ...increderea ...bafta ...:(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

gelozia este sentimentul care il impinge pe om sa distruga fiinta iubita fiindca el nu e capabil sa se detaseze..

cand iubesti f tare apare increderea totala iar gelozia nu`si mai are loc :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×