Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Semn de foc, mutabil, masculin, extrovertit, dominat de planeta Jupiter, planeta care sporeste generozitatea, spiritualitatea, firea filosofica si religioasa, altruismul, demnitatea si corectitudinea, moralitatea, bunul simt, echitatea, intelepciunea, respectul pentru lege si autoritatea.

Aspectul fizic: statura mare, impunatoare, figura ovala, ten masliniu, fruntea inalta, ochi adesea cenusii, nas mare; frumusete rece, atunci cand exista. haha.gif

Zone erogene: indeosebi soldurile si coapsele; parul.

Nativul in Sagetator are un mare interes pentru calatorii, pentru culturi si limbi straine, pentru educatie cat mai inalta (specializari post-universitare, masterate, doctorate), pentru tot ce e legat de spiritualitate si credinta. Interesul subiectului este mai ales asupra domeniilor idealiste ale vietii si mai putin asupra celor practice, materiale, cotidiene. Individul este un ganditor prin excelenta, cautand in permanenta sa-si extinda orizonturile cunoasterii. Legea, religia, stiinta, filosofia, domeniile abstracte, spiritualitatea sunt domenii care ii suscita interesul si va incerca sa acumuleze cat mai multe cunostinte din aceste domenii.

Are o inteligenta limpede si stie exact ce trebuie sa urmareasca pentru a trage concluziile corecte dintr-o lectura, expunere sau discutie. Nu se va impiedica in amanunte, in obtinerea unei viziuni globale asupra unui subiect, cu alte cuvinte nu el va fi acela care, intr-o imprejurare complicata si incalcita nu va vedea padurea din cauza copacilor. Se va enerva daca lungiti o povestire la nesfarsit cu detalii lipsite de importanta si ignorati complet esentialul. Va schematiza simplist anumite fapte din viata, eliminand unele aspecte, din dorinta de a obtine o maxima concizie.

Nativul din zodia Sagetatorului este loial, amabil, generos si isi iubeste libertatea mai presus de orice. De obicei, are un ideal pe care il urmareste toata viata. Cel nascut in zodia Sagetatorului este dezinvolt si indraznet. Iubeste sportul si calatoriile. Poate fi un credincios aproape fanatic in religia sa, iubeste departarile si calatoriile, invata cu usurinta limbi straine. Acest om se maturizeaza mai repede decat semenii sai, avand atractie spre lucrurile serioase ale vietii, chiar daca va fi mai greu de inteles de ceilalti. Ar putea gasi realizarea deplina in viata in alta tara. Poate detine, la un moment dat, o functie importanta in invatamantul superior, in aparatul de stat sau chiar un rol de ghid pentru alte persoane mai putin evoluate. Are idealuri inalte si va face tot posibilul sa si le atinga.

Are o parere foarte buna despre el iar uneori, s-ar putea sa-si supraevaluaeze importanta. Este omul pe care se poate baza, are o fire foarte sociabila, este deosebit de simpatic si comunica foarte bine cu ceilalti. Datorita pasiunii sale pentru informatie, i s-ar putea reprosa ca este artificial si ingamfat, ca da uneori raspunsuri din carti si care nu au fost probate inca in practica, insa nu trebuie sa se uite ca este preocupat de problemele celorlati si altruist. Este amuzant, jovial si fermecator, insa ar trebui sa fie mai atent la ceea ce spune pentru ca tocmai datorita exuberantei sale verbale, poate rani. Ceea ce pretuieste mai mult este afirmarea pe plan profesional, care este obiectivul numarul unu in activiatile lui extra-sentimentale. Dinamic, entuziast, vesel, indraznet, direct, mare iubitor de natura si de animale, superficial, ambitios si impetuos, Sagetatorul ilustraza pe deplin caracterul extrovertit al semnului si pare sa tinda ca temperament indeosebi catre tipul colericului.

Barbatul Sagetator iubeste mult libertatea si evita sa se casatoreasca de tanar. Inainte de casatorie poate avea mai multe relatii nereusite. Totusi, barbatul Sagetator pretuieste mult dragostea si familia. Ii plac partenerele care ii impartasesc pasiunile: sportul si calatoriile.

Ca si barbatul Sagetator, femeia Sagetator tine mult la libertatea sa si adesea prefera legaturile sentimentale unei relatii legalizate. In acelasi timp, daca intalneste marea dragoste, femeia Sagetator stie sa fie pasionala si posesiva si nu tolereaza infidelitatea partenerului.


Eu i-am dat cu copy-paste, ca n-as fi putut zice mai bine decat nea asta..
Voi dati-i cu parerea, care cum v-ati lovit si ce ati remarcat smile.gif
Suntem cei mai multi pe forum, chiar sa n-avem un topic al nostru?!!
jester.gif

Editat de Davi_
tag
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu generalizam :) Superficiali nu recunosc :)))

hai ca suntem real troopers.. ce s-o mai la deal, la vale..

Editat de Amarena
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu generalizam... din experienta... :)

 

Strange...cred ca am dat gresit pe edit...

 

Yeahhh... maybe - da vedeti ca se supara capricornii, ca cica ei isi adjudecasera titlul asta! :)

Editat de Andrii-Popa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
..............

Eu i-am dat cu copy-paste, ca n-as fi putut zice mai bine decat nea asta..

Voi dati-i cu parerea, care cum v-ati lovit si ce ati remarcat :friends:

Suntem cei mai multi pe forum, chiar sa n-avem un topic al nostru?!!

:)

 

Hmmm, o sa incep sa-mi schimb parerea despre zodiac... :airkiss:

Am doi sagetatori in familie, plus ceva prieteni ... adevarat cam 99% din ce-ai scris :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu ma regasesc intru totul :) mai putin aia cu parerea buna despre mine :airkiss: nici in 1000 de ani...

Si n-am ten masliniu, dimpotriva :) la trasaturile fizice nu prea au nimerit-o, sau sunt eu altfel..

Editat de Amarena
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu ma regasesc intru totul :) mai putin aia cu parerea buna despre mine :airkiss: nici in 1000 de ani...

Si n-am ten masliniu, dimpotriva :) la trasaturile fizice nu prea au nimerit-o, sau sunt eu altfel..

Ai dreptate cu pielea maslinie , frate-miu e alb ca branza, la fel nepoata-mea...cred ca nu stiu niciun sagetator masliniu :haha:

Cu parerea buna despre tine, daca ai indoieli, intreaba-ne pe noi, tu nu esti obiectiva. :D

Nu prea vad de ce n-ar fi buna. :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa nu generalizam :) Superficiali nu recunosc :)))

hai ca suntem real troopers.. ce s-o mai la deal, la vale..

Superficial nu trebuie interpretat neapărat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ha ha! M-am regasit in 99% din postarea ta Amarena, doar in faza cu sportul nu.

Nu prea cred in horoscop, dar mi se pare comic ca de fiecare data cand citesc horoscopul scrie ca Sagetatorul sta ori prost cu banii ori are dificultati de comunicare :) Oare sa fie adevarat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×