Sari la conținut
Forum Roportal
damago

Vrei sa-ti cumperi un aparat foto si nu stii care?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am observat ca unul din doua subiecte se refera la intrebarea "cum aleg un aparat foto" si m-am decis sa deschid acest subiect in speranta ca cei care doresc achizitionarea unui astfel de aparat se vor opri asupra acestui topic si vor citi ceea ce e scris inainte de a mai pune infinita intrebare "Ce aparat foto sa-mi cumpar?".

Asa cum am specificat si pe un alt topic sunt trei categorii de persoane: amatorii, amatorii iubitori de fotografie si profesionistii. Cei care fac parte din prima categorie au nevoie de un aparat foto pt a imortaliza clipele placute petrecute cu partenerul/a, cu familia sau cu prietenii, in viata de zi cu zi, in vacanta, la mare sau la un party. Cei din cea de-a doua categorii sunt mai mult decat simpli amatori, au ca hobby fotografia, iubesc fotografia si tot ceea ce tine de ea, fac des iesiri, merg in excursii doar ca sa poata imortaliza pe obiectiv ceva inedit, ceva creativ si fantastic. Din cei din ultima categorie nu comentam.

Daca esti amator: "As dori sa-mi cumpar un aparat foto si nu stiu care. Ce sa aleg si de ce?" Toate aparatele foto digitale sunt bune. Cu trecerea anilor, nr de pixeli a crescut (cu cat nr de pixeli este mai mare cu atat creste rezolutia fotografiilor), ajungandu-se in prezent la 5-6 mil. de pixeli si chiar 8-10 mil. pt unele aparate. Daca rezolutia este mare, atunci si capacitatea ocupata pe cartela de memorie este mai mare. Spre ex. o fotografie facuta la 5-6 mil de pixeli are nevoie in jur de 3 mb spatiu sau chiar mai mult. Nu va speriati insa, exista programe de calculator (PictureGear Studio, ACDSee etc care reduc spatiul ocupat de un fisier foto (*jpg.) fara a reduce in nici un fel calitatea fotografiei. In acest sens, un fisier foto poate ajunge la 200-300 kb sau chiar mai putin. Toate aparatele foto digitale au functie de video (ingregistreaza in format *mpeg sau *avi in rezolutie de la 320x280 pana ala 640x480 si unele chiar cu sunet stereo). Cu cat rezolutia video este mai mare cu atat calitatea imaginii creste, dar si spatiul ocupat este mai mare. Sunt aparate care au functia de webcam (mai rare insa) si toate au zoom digital. Acesta, spre deosebire de cel optic este un zoom electronic creat de aparatul foto pt a apropia un punct indepartat. Insa zoom-ul digital scade mult din calitatea fotografiei; este de recomandat folosirea celui optic care standard este de 3X. Exista si cazuri in care este mai mare. Sunt aparate care au stabilizator optic de imagine, adica poti fotografia din mers sau cand iti tremura mana. Insa acesta de cele mai multe ori e ca si inexistent si se vede in calitatea fotografiilor. Dupa marime, aparatele sunt normale, subtiri si ultra subtiri. Diferenta consta doar in dimensiune si greutate, si nu se poate spune ca unele sunt mai bune decat celelate. Le mai deosebeste display-ul, care ajunge pana al 2,50 (6,3 cm daca nu ma insel) si nr. de pixeli, nr de programe incorporate (unele depasind 20), calitatea fotografiei facuta pe timp de noapte, meniul, facilitatea de folosire. In ceea ce priveste marca sunt bune toate insa eu as recomanda o marca deja cunoscuta in lumea fotografiei: Canon, Minolta, Olympus, Panasonic, Fujifilm, Pentax sau Nikon si nu Benq, Kennex, Olimpia etc. Exista o serie de firme bune care s-au lansat de curand in domeniul fotografiei: Sony, Casio, Samsung etc. O alta firma lansata recent este HP, cunoscuta mai mult pt componentele de birotica. Kodak este o alta firma pt cei care nu vor sa cheltuie prea mult. Majoritatea aparatelor foto au functie de eliminarea "ochilor rosii", de modificare a fotografiilor, de copiere, gestionare sau imprimare a imaginilor fara ajutorul unui calculator. Trecerea de la simplu amator spre profesionalism se poate face si cu aparatele bridge, mult mai ieftine decat cele Reflex.

Aici ar trebui sa inchei aceasta categorie. Pt cei care vor mai mult exista si functii pe care le intelegeti mai greu:

1. Senzorul CCD, distanta minima (macro) si distanta standard, pozitiile ISO disponibile (permite selectionarea sensibilitatii senzorului CCD la lumina: cu cat valoare ISO este mai mare cu atat senzorul este mai sensibil si fotografiile facute in conditiile de lumina slaba vor fi mai reusite fara a utiliza flash-ul; senzorul CCD este cel care da nr de pixeli, spre ex. senzor CCD 1/2,5'' de 5 milioane de pixeli. Ex. ISO 80/100/200/400/800

2. deschiderea si viteza. Deschiderea controleaza cantitatea de lumina care patrunde in senzorul CCD in momentul efectuarii fotografiei. Cu cat valoarea este mai mare cu atat deschiderea este mai mica. Viteza de opturatie (daca m-am exprimat bine) controleaza durata de espozitiune al senzorului CCD la lumina; cu cat viteza este mai mare cu atat fotografia va fi mai putin luminoasa, dar mult mai neteda (clara). Ex pt un Casio Exilim Z1050: f 2.8 in unghi mare si 5.1 in teleobiectiv; f= 7.9 in unghi mare si 23,7 mm in teleobiectiv, 7 lentile in 5 grupuri. Viteza de opturatie: 1/2 - 1/1100 sec. in modalitate normala si 4 - 1/1000 in modalitate noapte

Amatorii iubitori de fotografie, cei care au fotografia in sange isi aleg de regula singuri aparatele foto si componentele necesare. Ei au devenit intre timp experti si putin sunt cei care mai cer si sfaturi. Cum fotografia este o arta, aparatele Reflex sunt mult mai complicate decat cele digitale care nu au nevoie decat de o simpla apasare pe buton. Aparatele Reflex nu au nici functie video, nici webcam, nici inregistrare audio si nici zoom digital. Le deosebeste insa calitatea impecabila a fotografiilor care depaseste cu mult ceea ce poate percepe liber ochiul uman. Preturile sunt insa pe masura: daca un aparat digital costa 200 de euro, unul reflex depaseste 500 de euro fara obiectiv, care poate costa de la 100 si ceva de euro cel mai ieftin si pana la cateva mii. Exista si un site al iubitorilor de munte si de natura in general. Facand click pe Site puteti vedea o serie de fotografii facute si aparatele folosite.

Editat de damago
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da. Intr-adevar. Eu am avut un fujifilm de care nu prea am fost multumit. In fine, vreau sa imi cumpar un aparat nou si nu stiu ce sa fac. Mai mult de 10-12 milioane nu as vrea sa investesc (maxim 15) de aceea mi-a atras atentia un KODAK Z981.

 

Sunt f pasionat dar din pacate nu prea am timp sa ma documentez :beee:

 

Vreau sa stiu urmatorul lucru. Merita sa cumpar un DSLR foarte ieftin? Sau mai bine merg pe un kodak z981 de exemplu.

 

Ma intereseaza mult calitatea imaginii cat si luminozitatea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hei. Vreau si eu sa actizitionez o camera foto digitala compacta de la Samsung. M`am orientat la Samsung ES25 si Samsung ES28. Le`am gasit la 2 magazine cu electronice si electrocasnice din orasul in care locuiesc, imi plac funcitiile pe care le au, au 12,2 mp si nu sunt extrem de piperate la pret.

Insa imi este teama ca se vor strica rapid. O prietena de a mea si`a cumparat cu multi ani in urma, prima camera foto digitala, samsung, iar dupa o perioada a inceput sa faca pozele proaste. Nu mai erau la fel de clare si nu mai ieseau ca inainte. Am auzit vreo 2 cazuri de acest gen. :) Nu stiu ce sa fac.. As vrea mai multe informatii de la cunoscatori..de la cei care au avut camera Samsung sau care au folosit. Ce sa fac? Ma orientez spre altceva? Am nevoie de ajutor. :tease:

 

O alta alternativa as avea: Sony DSC-S2000B. insa nu stie sa faca atat de mult ca samsung`urile de mentionate anterior. Plus ca o camera Sony mai buna e cam scumpicica si nu`mi permit :crazy: . As dori informatii. Va rog. Multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As vrea si eu sa imi cumpar o camera foto digitala...si am vazut mai multe modele insa mam rezumat la 2 dintre care nu stiu pe care sa o aleg Nikon Coolpix L21 sau Fujifilm FinePix AV100?am citi fel si fel de comentarii si mai rau am intrat in ceata ..la inceput ma gandeam la fuji pt ca are HD si pixeli mai multi...insa am citit pe un site ca nu e chiar asa si ca face poze de slaba calitate..nu vreau pt poze profesioniste insa daca tot am optat pt aceste 2 fiind la acelasi pret aproximativ ,macar sa fac alegerea cea mai buna...voi ce parere aveti?care din cele doua ar fi mai ok din punct de vedere calitativ..?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As vrea si eu sa imi cumpar o camera foto digitala...si am vazut mai multe modele insa mam rezumat la 2 dintre care nu stiu pe care sa o aleg Nikon Coolpix L21 sau Fujifilm FinePix AV100?am citi fel si fel de comentarii si mai rau am intrat in ceata ..la inceput ma gandeam la fuji pt ca are HD si pixeli mai multi...insa am citit pe un site ca nu e chiar asa si ca face poze de slaba calitate..nu vreau pt poze profesioniste insa daca tot am optat pt aceste 2 fiind la acelasi pret aproximativ ,macar sa fac alegerea cea mai buna...voi ce parere aveti?care din cele doua ar fi mai ok din punct de vedere calitativ..?

am mai vazut azi si un Canon PowerShot A3100 IS....?astept pareri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde ce vreti sa faceti cu aparatul...sfatul meu..daca vrei sa faci o pasiune si vrei sa sti multe despre fotografie poti incepe cu un dslr. Recomand d3000 sau fratiorul sau mai destept d3100. Daca nu vreti cine stie ce...recomand unul compact...tot Nikon din seria S...si e ok...sunt aparate foarte bune...dar sunt mai pretentioase cand vrei sa realizezi o poza cu adevarat artistica

Editat de Musatbogdan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Depinde ce vreti sa faceti cu aparatul...sfatul meu..daca vrei sa faci o pasiune si vrei sa sti multe despre fotografie poti incepe cu un dslr. Recomand d3000 sau fratiorul sau mai destept d3100. Daca nu vreti cine stie ce...recomand unul compact...tot Nikon din seria S...si e ok...sunt aparate foarte bune...dar sunt mai pretentioase cand vrei sa realizezi o poza cu adevarat artistica

 

Poti face poze cu blitz wireless cu d3100? Adica doar blitzul de pe body si blitzul de la distanta sincron?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×