Sari la conținut
Forum Roportal
o mama in abu dhabi

Casatorii Mixte :help:

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ma intreb daca printre voi se afla si cateva persoane in aceiasi situatie: casatorit in alta tara, cu partener de alta nationalitate. Daca sunteti prin jur, o mica intrebare: cum v-ati acomodat cu diferentele (majore) intre educatie si traditii? :roll:

 

Sunt casatorita de aproape 5 ani: primi 2 super extraordinari de frumosi, urmatorii 2 (a venit bebicu ) au fost ca in iad.

Si in sfarsit ne-am relaxat si suntem ok. As vrea sa evit alti ani in iad.

 

Ceva sugestii?

 

 

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma intreb daca printre voi se afla si cateva persoane in aceiasi situatie: casatorit in alta tara, cu partener de alta nationalitate. Daca sunteti prin jur, o mica intrebare: cum v-ati acomodat cu diferentele (majore) intre educatie si traditii? :flowers:

 

Sunt casatorita de aproape 5 ani: primi 2 super extraordinari de frumosi, urmatorii 2 (a venit bebicu ) au fost ca in iad.

Si in sfarsit ne-am relaxat si suntem ok. As vrea sa evit alti ani in iad.

 

Ceva sugestii?

Multumesc

 

8 ani de mariaj si continua. Un infern de la inceput aproape. Sugestii? Stii bine raspunsul. A doua oara, cauta in tara ta. Nu-ti irosi viata insa, ai doar una. Daca eziti, vei pierde posibilitatea de a-ti reface viata si iti vei nega dreptul de a fi cu adevarat fericita.

Si nu uita un lucru: un copil simte cand mama nu e fericita si sufera mai mult.

Editat de sabina00

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:crazy: L-a mine nu a fost un infern de la inceput. si nici acum nu e. Am avut numai aproape 2 ani, dupa ce s-a nascut copilul, cand pur si simplu nu ne acomodam cu noile responsabilitati si ne cam invinovateam unul pe altul pentru greutatile pe care le-am intampinat. Acum baietelul meu are 3 ani, si nu pot sa zic ca sunt nefericita. De la Craciun incoace lucrurile merg chiar foarte bine. Nu pot sa zic ca exact ca la inceput, dar suntem +OK. Nu avem familie langa noi, fiecare in tara respectiva, dar ne-am descurcat.

Imi pare rau ca ptr tine lucrurile chiar nu merg. Inteleg ce simti. Din experienta mea, atata timp cat am gandit negativ, totul a mers rau asa ca m-am hotarat sa intorc lucrurile in favoarea mea, cu putina munca la inceput e adevarat. Si stiu ca bebicu meu simte ce simt si eu si asta m-a ajutat m-ai mult.

Dupa 2 ani de certuri am incercat sa indulcesc atmosfera treptat. I-am dat putin spatiu (cam vreo 3 luni). L-am lasat in pace, fara cicaleli, i-am spus ca imi pare rau ca am ajuns sa ne certam asa fara rost si am asteptat. Si uite ca incet incet am devenit din nou o familie linistita.

Am facut amandoi greseli, printre ale mele mai mari au fost:

-il sunam mereu, ptr fiecare fleac, voiam sa stiu parerea lui ptr orice (asta in timp ce el are un serviciu ce il solicita 24/7) :crazy:

-incercam sa il oblig sa petreaca fiecare minut liber cu noi ca familie (cand el nu voia decat sa cada in pat si sa doarma)

Acum vine el singur si face planuri ptr iesiri in oras in familie, ma suna (si nu ma refer la call back) .... :flowers:

 

Sunt multe chestii care in timp sau acumulat, dar acum incerc sa las sa treaca chestiile astea mici. Si chiar merge. Sunt linistita si el l-a fel.

 

De cautat in tara? Nu multumesc. Nu ma gandesc sa divortez, ci caut numai cateva sugestii despre cum pot sa evit supararile ptr viitor (in caz ca tactica asta nu o sa mai mearga dupa o vreme). Am o sora mai mare care e maritata in Romania. Nu imi doresc sa fiu in papuci ei. Poate mie imi e greu cateodata, dar ei ii este greu mereu.

Si majoritatea (pentru cine vrea sa ma contrazica - va rog abtineti-va)femeilor in Romania sunt la fel. Din totalul de munca necesar intretinerii unei familii (casa + servici + copii ) ele acopera 80%. Nu multumesc.

 

Macar aici, nu am griji financiare si chestii de genul asta (care cad pe capul lui in intregime :D ).

Imi permit sa imi trimit copilul la o gradinita foarte buna si s-a ii cumpar tot ce ii trebuie.

Editat de o mama in abu dhabi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asa...si ce-i cu asta ?

 

nici aici nu avem griji..ba chiar e mai bine, c atraim in tzara noastra, inconjurati de romani, de locuri familiare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Esti casatorita cu un musulman?

Cine ti-a bagat asta in cap?

Pt tine casatoria inseamna numai lipsa grijilor financiare?

Ai incercat toti barbatii romani si ai vazut ca sunt atat de iresponsabili? :yahoo:

Vreu sa o vad dupa cativa ani ...

Bydy draga, ma bucur ca ai revenit :bye: , dar tu nu ai vazut ce ne-a rugat o mama in abu....? '' pentru cine vrea sa ma contrazica - va rog, abtineti-va'', ea are propriile ei opinii despre casatoriile si statul* femeii din romania asa ca nu incerca sa o convingi de contrariu :D

later edit:statutul

Editat de lauraven

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:bye: Bine te-am gasit.

Eh... se va convinge singura ... cand va deveni "a 2a" ..."a3a".. :D

Daca fericirea unor femei consta doar in puradei & papica asigurata ... asa sa fie . :)

..si face sex .,.in trei ..? :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Esti casatorita cu un musulman?

Cine ti-a bagat asta in cap?

Pt tine casatoria inseamna numai lipsa grijilor financiare?

Ai incercat toti barbatii romani si ai vazut ca sunt atat de iresponsabili? :bye:

Vreu sa o vad dupa cativa ani ...

Imi pare rau ca va dezamagesc. Nu e musulman, e crestin ortodox ca si mine. Si nu, nu ma intereseaza numai "papica si puradei". Ma intereseaza ca casatoria mea sa mearga bine. Si nu mi-a bagat nimeni nimic in cap ci invat din ce experiente am.

Nu am incercat toti romanii dar am incercat cativa. Din nefericire, toata lumea din jurul meu (ma refer din Romania) ori erau divortati, ori urmau sa divorteze. Certuri, batai, insulte ...... Si vorbesc din experienta (din nou) ptr ca mama mea a crescut singura 5 copii. Si imi pare rau sa spun dar da, majoritatea barbatilor romani sunt iresponsabili. Dar nu asta a fost motivul ptr care m-am casatorit cu un barbat de alta nationalitate, ci ptr ca l-am iubit si il iubesc in continuare.

 

Imi pare rau ca sunt cativa dintre voi care nu aproba casatoriile mixte, dar imaginati-va ptr o clipa cum ar fii daca v-ati indragosti de o persoana din alta tara. Chiar credeti ca iubirea stie ce sunt alea granite?

 

Si de fapt, eu voiam sa aflu de la persoane care ca si mine se afla intr-o casatorie mixta, cum sa imi fac casatoria una durata si mai ales linistita. (Credeti-ma dupa 12 ani de stat intr-o casa unde parintii tai isi petrec toata ziua certandu-se, batai si altele.... nu imi doresc decat liniste ptr mine si ptr copilul meu). Atat, nimic altceva.

 

Multumesc

 

Si apropo, in traditiile tarii lui, crestini nu au voie sa divorteze decat cu apropare de la Papa(pe zona respectiva). Si daca divorteaza, nu mai are voie sa se casatoreasca, asa ca nu imi fac griji ca o sa ajung vreodata a 2a sau a 3a. Mai intrebati in stanga si in dreapta inainte de a arata cu degetul. Ms.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Suntem inpreuna de 5 ani di care ultimi 3 suntem casatoriti. Nu cred ca are vreo importanta faptul ca nu este roman.Atata timp cat exista iubire si mai ales respect nu are importanta ce nationalitate suntem. Suntem cu toti locuitori ai acestei planete. Casatoria are si bune si rele indiferent de nationalitatea cuplului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt casatorita de aproape 5 ani: primi 2 super extraordinari de frumosi, urmatorii 2 (a venit bebicu ) au fost ca in iad.

 

 

 

Ai nascut un dracusor ???? de ce te-ai simtit ca in Iad???

 

 

Ce fel de ajutor ai dori, sa te acomodezi in Emirate sau cu sotul, religia si familia lui ???

 

Noroc ca nu esti in Saudi Arabia, in Abu D'Habi esti ca in ROmania, maninci , bei si fumezi cum poftesti, este cald si umiditate mare dar stai mai mult in casa. Poate asta te supara ca n-ai unde sa pleci la pilimbare pe jos doar in anumite sezoane si acompaniat sau religia ???

 

Sper sa te obisnuiesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×