Sari la conținut
Forum Roportal
iubeSK

o iubire prea perfecta...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In prezent se dicuta exagerat de mult despre cum ar trebui sa fie, ce ar trebui sa insemne iubirea...toate prejudecatile si sabloanele in care ar trebui sa se incadreze iubirea ne fac sa ne indoim atunci cand intalnim acest sentimen deosebit. De ce este nevoie mereu de o certitudine ? De ce sa te gandesti mereu la viitor ? De ce sa nu te bucuri de ce ai acum fara sa iti pese de ce zic ceilalti? De ce cred altii despre acel lucru? Personal am fost la un pas de a face o greseala prosteasca din cauza acestor ''pareri'' modene despre iubire si ce inseamna iubirea... Nu conteaza nimic altceva decat tu si persoana cu care impartasesti acest sentiment iubirea este ceva unic pentru fiecare, perceput in mod diferit...in final tot ce conteaza este sa fi fericit, iar fericirea nu are sabloane, nu are reguli... trebuie lasata libera ...sa prinda aripi, sa zboare sa iti aduca implinire si liniste. Cat despre relatia mea, despre mine si iubitul meu, pot sa va spun k totul merge mult mai bine de cand am renuntat sa mai caut ce este de fapt iubirea, de cand am incetat sa mai compar ce avem noi cu ce spun altii ca ar trebui sa fie si am aceptat lucrurile asa cum sunt. Astazi ma bucur de iubirea noastra asa cum este ea, de el, de mine, de noi2. Sunt fericit ca iubesc si sunt iubita. Iata k a mai trecut o luna si suntem impreuna si ne iubim mai mult ca oricand. Pentru cei ce au momente de ratacire precum am avut si eu un mesaj:''Tu singur esti stapan pe viata ta, pe deciziile tale asa ca nu vad de ce ar trebui sa cauti explicatii (ale iubiri) in alta parte decat in tine insuti, toate raspunsurile sunt in noi. Aceasta lume meschina si falsa ne face sa ne indoim si de cele mai pure sentimente. Traiti acum si aici ghidandu-va dupa propriile voastre valori si bucurati-va de tot ce aveti si nu aveti. ''

 

Atunci, scopul ei era, de fapt, sa auda incurajari ca sa mearga mai departe.

Simteam nevoia sa trasez limite intre cine sunt si ce vreau sa fiu, intre ceea ce am si ceea ce imi doresc sa am. Sa ma detasez de mine insumi, pentru a putea sa ma exteriorizez, sa nu mai ma judec singura cu gandurile, sa pot lua o decizie in mod realist, obiectiv si lucid, cu scopul de a ma intelege pe mine si pe altii. sa imi creez propriile valori despre iubire si ce ste iubirea pentru mine si el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am si eu nevoie de un pic de ajutor...Sunt cu un tip de vreo 2 luni si ne intelegem exagerat de bine, m-a facut sa il iubesc chiar daca nu voiam asta ... Acum imi spune ca sunt ''Viata lui'', ca ma iubeste enorm si ca nu vrea sa traiasca fara mien... Treaba e ca vreau sa ma despart de el pt ca il iubesc prea mult si am inceput sa fiu dependenta de el... dar nu tiu cum sa-i spun avand in vedere ca eu il iubesc si el ma iubeste (adevar verificat de ''n'' ori) si nu vreau sa-l ranesc..si in plus as vrea sa mai ramanem si amici dupa ce ii dau vestea...Ce ma sfatuiti ?

 

:)

ce uameni duamne..ce uameni.. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:)

ce uameni duamne..ce uameni.. :o:

 

Subscriu

Altii urla ca nu au parte de dragoste, altii fug de ea... Oh, Doamne... :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa nu renunti la el din moment ce il iubesti si stii ca si el te iubeste. eu am facut prostia asta crezand k nu mai simt nimic, iar cand mi-am dat seama ca nu mai gasesc altul la fel si ca de fapt il iubesc in continuare imi vine sa ma dau cu capul de pereti in fiecare zi, mai ales ca stiu si cat a suferit dupa. iar acum nu stiu daca ar mai vrea o relatie cu mine. dupa 2 ani abia am inceput sa ne mai vorbim.

"Hold the person that you love closely if they're next to you

The one you love, not the person that'll simply have sex with you

Appreciate them to the fullest extent, and then beyond

'Cause you never really know what you got, until it's gone." (immortal technique--you never know)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni cititi va rog ultimele mele mesaje legate de ''asa-zisa problema'' pe care o aveam...si daca doriti dati-mi sfaturi de actualitate. Sa va subliniez ca inca suntem impreuna si ne iubim tare mult, sunt foarte mandra ca am reusit sa imi detasez iubirea de toate celelalte lucruri care ma impiedicau sa fiu fericita. Traiesc un vis, ceva ce niciodata nu mi-am imaginat ca poate exista si pentru tot trebuie sa ii multumesc lui, iubitului meu, care a stiut sa ma invete sa iubesc. As vrea sa puteti si voi sa cunoasteti aceste de sentimente deosebite ce iti aduc implinire si liniste. Ne iubim acum si aici, contam doar noi doi si iubirea noastra. Sperati si nu va indoiti iubirea exista!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca iubesti si te iubeste de ce sa va despartiti...?

C

Editat de ♥ Simplu_Ana ♥

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×