Sari la conținut
Forum Roportal
MiniME

Ce fel de spaghete va plac?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Se lipesc intre ele, devin cleioase. Acum, sa fiu corecta, in ultimul timp am vazut ca au inceput sa scrie pe pungi ca nu se lipesc, dar eu nu am incredere.

Plus ca nici gustul nu e acelasi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am mai invatat ceva ... maine aveam de gand sa-mi fac spaghetti, incerc si varianta asta!!!

 

reteta simpla de spaghetti, gen mancarea saracului

 

exista in zeci de variatii

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pastele romanesti nu se preteaza bine la fiert. De-aia nu merg la retetele astea de paste cu sosuri, cu bla bla.

 

Nu inteleg, eu in copilarie mancam ceva foarte bun, taitei lati cu oua se numeau si un sos din conserva de carne din Brazilia, Corned Beef si preparat cumva de mama ... a fost asa buna!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pastele romanesti nu se preteaza bine la fiert. De-aia nu merg la retetele astea de paste cu sosuri, cu bla bla.

 

eu am facut si spaghette romnesti si nu mi s-au lipit. eu le fac al dente si pun sosul in ultimul moment, inainte sa le pun pe masa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se lipesc intre ele, devin cleioase. Acum, sa fiu corecta, in ultimul timp am vazut ca au inceput sa scrie pe pungi ca nu se lipesc, dar eu nu am incredere.

Plus ca nici gustul nu e acelasi.

 

asta probbail.

eu de la Pambac folosesc.

si nu le fierb. las sa clocoteasca apa cu sare, pun pastele si la primul clocot pun capacul si sting focul. mai amestec de 2 ori si cand imi plac le scurg de apa. nu se lipesc niciodata si nici cleioase nu sunt.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stiu ca inainte, ca sa nu mi se lipeasca, puneam ulei la fiert.

oricum, nu-mi place nici gustul, nici consistenta. Eu imi cumparam mereu paste Agnese, de la Kamufland.

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se lipesc intre ele, devin cleioase. Acum, sa fiu corecta, in ultimul timp am vazut ca au inceput sa scrie pe pungi ca nu se lipesc, dar eu nu am incredere. Plus ca nici gustul nu e acelasi.

 

 

Se punea ulei in apa de fiert paste si doar in apa clocotinda se arunca pastele uscate si mereu cu flacara la maxima putere al masinii de gatit, fara asta devine ... apret <_< Nu-mi mai amintesc de gust ... eu mereu trimit la sora mea niste paste de supa arabesti, se fierb imediat si direct in supa!!! nu lasa supa tulbure.

 

reteta simpla de spaghetti, gen mancarea saracului

exista in zeci de variatii

 

Curios ca n-am auzit de ele, de ce nu sint mai populare???

Imi plac mancarurile mai simple decat cu zeci de incrediente, si cele traditionale de "om sarac" sint mereu un succes!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu am facut si spaghette romnesti si nu mi s-au lipit. eu le fac al dente si pun sosul in ultimul moment, inainte sa le pun pe masa

si-alea de Baneasa sunt ok.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se punea ulei in apa de fiert paste si doar in apa clocotinda se arunca pastele uscate si mereu cu flacara la maxima putere

Aia e clar, ca doar nu pui pastele sa fiarba cu apa o data.

Dar unele paste au timp de fierbere mare, 8-9-10 minute sau mai mult.

 

Nu stiu cum spune Rodica ca le lasa cu capac.. reusesc sa se moaie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×