Sari la conținut
Forum Roportal
thalia71

Cum ajuta psihoterapia?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mi se pare normal sa-i testez eficienta unui om cu care va trebui sa discut absolut orice si care sa ma ajute. Si problema despre care vorbesc tocmai asta e: sa nu-i pot demonta actiunile, interpretarile si concluziile. Daca mi se pare slabut sau aberant, incep sa ma transform intr-o alta persoana si sa-i dau ce asteapta. Adica si-a facut cutare parere despre mine (din superficialitate sau pt ca nu poate iesi din propriul sistem de gandire), incep sa ma comport in consens sau din contra, fac exact pe dos si in felul acesta nu ma mai lecuiesc eu in veci de probleme, ma duc la psiho sa ma distrez. Pentru ca mai reactionez si asa...e un fel de revolta sau nu stiu ce...

Singura sansa sa ma las ajutata e sa nu existe nimic dubios in legatura cu profesionalismul aceluia si sa aiba o larghete si o mobilitate in gandire care se gasesc fffffff rar...in toata viata am intalnit vreo 2 persoane...

Si trebuie sa fie un anumit tip de om, pentru ca altfel nu am cum sa comunic profund. Trebuie sa vorbim aproximativ aceeasi limba, sa existe o compatibilitate cat mai mare, sa nu fie nevoie de mari adaptari din nici o parte, pentru a ne intelege.

Cand o sa intalnesti un psihoterapeut care sa indeplineasca aceste conditii, sigur o sa faci casa cu el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Psihoterapeutul trebuie sa fie si un bun actor (pentru a prelua transferuri si a face contra-transferuri de energie emotionala). Prin aceste transferuri de energie emotionala clientul isi rezolva conflictele psihologice din minte, care le-a dobandit in familie sau relatie. Terapeutul trebuie sa fie un om puternic, care nu e labil psihic.

 

La inceput sa zicem iti arata in oglinda cum esti tu. Esti scorpie, el se comporta ca o scorpie cu tine (cum spuneau americanii inainte de a da cu atomul in japonezi, "cu bestiile ne purtam ca si cu niste bestii"). Dar fara ati spune prostii, sau mai stiu eu ce aberatii si discutii de crasma).

Multe "scorpii" nici nu s-au mai dus la terapeut dupa 1-2 sedinte in care doar se vaicareau despre cat de treaba sunt ele si cat bine au facut celor din jur iar in recompensa au primit reversul.

Nu s-au mai dus pentru ca nu doreau inca sa abandoneze scenariul gresit de viata.

Multi vin la terapeut pentru ca au atacuri de panica, insomnii, etc. dar nu doresc sa auda cum au ajuns sa aiba atacurile de panica nici insomniile. Nu doresc sa faca nimic pentru a nu le mai avea pentru ca asta ar insemna sa piarda beneficiile (atasamantele patologice, beneficiile materiale, sexuale).

 

Multe victime vin in terapie cu sentimentul valorii de sine absent. Distrus din familie sau de partener.

Pentru a dobandi un sentiment al valorii de sine trebuie sa faci ceva pentru tine, care se intinde pe o perioada lunga de timp. Ori victima tocmai asta a fost programata, sa nu faca nimic pentru sine. Simpla decizie de a face ceva pentru sine i se pare lipsita de sens, pentru ca nu mai exista sentiment pentru propria persoana. A existat dar agresorul l-a anulat.

etc, etc.

 

Totusi, lucrurile se misca. Nu cred ca o victima mai doreste sa-si piarda timpul langa agresor, sau sa se agreseze singura asa cum a fost invata de agresor. Odata lucrurile clarificate, incep sa se miste.

Factori importanti sunt varsta si misloacele materiale personale. Intr-o tara f saraca e greu sa scoti victima din campul agresorului. Mai ales daca e copil. Sa zicem ca e dus in centrul pentru ocrotire minori. Dar la 18 ani e dat afara cu tot cu script. Putini se mai pot recupera.

De aceea orfelinatele trebuie sa dispara toate. Stiu occidentalii ce stiu. Doar au psihologi buni.

Ce s-a facut la noi cu copiii in orfelinate e crima.

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Iosafat Dar de unde isi da el seama ca sunt o scorpie? Poate doar ma comport ca o scorpie sau poate nu stiu cum sa ma comport si atunci par scorpie. Si ce inseamna scorpie?

Apoi, alta problema: daca expresia (adica ceea ce se vede la suprafata) nu are nimic de a face cu ce e inauntru? Poate am trait intr-un anturaj de fete care am purtat toata viata fuste de 2 palme si maiouri decoltate pana la buric, un kil de fard, dar de fapt sunt mai cuminte ca o calugarita. Ma va cataloga imediat drept scorpie, nu? Sau daca am fost prost educata si ma comport ca pe maidan, iarasi va crede ca sunt scorpie si-mi va pune in fatza o oglinda care reflecta suprafata...nu mi se pare cea mai buna solutie...Sau alta posibilitate: eu, afland acum cu ce metode umbla nenea psiho, sa-mi compun fata care ma avantajeaza, ca el sa se poarte cu mine cum mi-ar conveni mai mult.

@Elandi Da...casa de asigurari. :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce faceti va faceti reclama mascata pe aici?ORICUM nu va intereseaza decat sa treaca cele 50 de minute mai repede si sa luati banii

Voi terapibippzdele din romania nu sunteti bune/buni de nimic.

fix frectie Galenica l apicior de lemn

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie psihoterapeutul mi-a recomandat terapie cognitiv-comportamentala, ceea ce e aproape imposibil in Romania.

La nivel cognitiv am inteles despre ce e vorba, insa comportamental e extrem de complicat sa ma transpun in copilaria timpurie si sa ma las ghidat de un "adult".

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca ar veni si bunicul la nivel emotional, atunci cred ca adutul ar ghida bine la nivel cognitiv pe copil la nivel comportamental

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de a incepe sedintele de psihoterapie este recomandat sa cititi putin despre problema cu care va confrunati. Sper sa nu spamez cu nimic, eu, m-am confruntat cu probleme in dragoste si am gasit niste articole aici EDIT care m-au ajutat sa gasesc solutii pentru problema mea. Sper ca v-am ajutat! Schimbarea incepe cu tine.

Editat de ♫ Blues ♬
Scos link reclama.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 Sper sa nu spamez cu nimic, eu, m-am confruntat cu probleme in dragoste si am gasit niste articole aici EDIT care m-au ajutat sa gasesc solutii pentru problema mea. 

 

Se pare ca te-au si angajat, daca tot le (iti) faci reclama gratuita. 

 

Don't try again. ;) 

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×