Sari la conținut
Forum Roportal
TATRA

Modelism, automodelism

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut! Sunt Adrian si am un hobby mai deosebit: tramvaiul. De aproape 10 ani confectionez machete de tramvaie.

Primele replici le-am construit din cutii de pasta de dinti. Din doua fasii de carton faceam botul si spatele apoi lipeam hartie pe care desenam geamurile si usile. Le coloram in culorile specifice fiecarui vagon apoi lipeam scoci pentru a le proteja.

Prima macheta la scara a fost un tramvai TATRA T4R din Iasi. Aceasta a fost realizata la scara 1:50, scara la care se pot lucra destul de bine si detaliile. Planurile de lucru mi le-am creat singur mergand in depou si masurand tramvaiele.

La momentul actual am o colectie de cateva machete din care doua sunt in lucru: vagon de epoca inspirat dupa un model spaniol, primul tramvai care a circulat in Iasi (AEG), TATRA T4R (212, 211, 216), TATRA T4D+B4D (272, 253, 1127, 1107, 208, 230), TATRA K2, TATRA K2S, GT4 (328, 147, 475), GT5, V2AM, TIMIS2 cu remorca, ST8.

post-94433-1177867799_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam sa deschid acest topic pentru a vedea cati pasionati de automodelism sunt pe forum. Aici putem discuta despre automodelism. Daca mai exista alte topicuri la fel imi pare rau, am cautat dar nu am gasit.

 

Incep eu cu topicul: Sunt pasionat de masinutele teleghidate inca de cand eram mic, dar nu am avut ocazia sa-mi achizitionez un automodel adevarat (nu ma refer la masinutele acelea mici, care merg ca testoasa si se strica repede). De curant mi-am achizitionat un automodel Ripper de pe situl Sierra si merge foarte bine.

post-192827-1228844124_thumb.jpg

post-192827-1228844129_thumb.jpg

post-192827-1228844145_thumb.jpg

post-192827-1228844152_thumb.jpg

Editat de razvyrap

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma gandeam sa deschid acest topic pentru a vedea cati pasionati de automodelism sunt pe forum. Aici putem discuta despre automodelism. Daca mai exista alte topicuri la fel imi pare rau, am cautat dar nu am gasit.

 

Incep eu cu topicul: Sunt pasionat de masinutele teleghidate inca de cand eram mic, dar nu am avut ocazia sa-mi achizitionez un automodel adevarat (nu ma refer la masinutele acelea mici, care merg ca testoasa si se strica repede). De curant mi-am achizitionat un automodel Ripper de pe situl Sierra si merge foarte bine.

 

 

 

 

eu sunt pasionat de un astfel de hobby momentan sun in anglia ... aici iti poti hrani pasiunea la modul real adica te duci la magazin ...magazine specializate si faci ce ai de facut in romania nu e asa si mi e tare frica ,ma vei intoarce in tara si nu ma voi mai putea acupa de asa ceva tre sa mi caut credca pescuitul :airkiss: Acum despre hobby,imi plac modelele mici la scare de la 1:25 pana la 1:87 chiar mult imi plac electrice, mai ales ROCK CRAWLING si OFF-ROAD OVERLAND.acum am un XMODS am ales HUMMER H2 caci are sasiul scurt sau mediu e luat pe net ca nu se mai fabrica si deci nu sunt in magazine.ii pot face multe modificari, sunt si site uri specializate.okay !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am prins ce anume inseamna automodelist sau teleghidat pana am vazut pozele ... deci ma li se zice RCcars (radio control) si barbatomio are vreo 3 magaoaie din astea , care ce face iese cu toate 3 si in max 1 zi toate li se strica cate ceva apoi in urmatoarele 2 zile repara ... NU INTELEG :flowers: :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Ma numesc George si sunt din galati.nu stiu daca ma adresez unei directii bune adica hobby... vreau sa particip la niste campionate si curse dar intai sa aflu unde pot gasi piste pt antrenament sau sa ma alatur cluburilor de modelism.Detin doua automodele:1 Ferrari 360 Challenge de mari dimensiuni adica la o scara 1:5 mai bine zis : :roll:

 

Lungime: 88 cm

Latime: 37 cm

Inaltime: 25 cm

Greutate: 10,5 kg

Motor: 3,5 ,doi timpi, benzina

Frane: discuri

Tractiune: spate

Viteza: 90 km/h

 

2 Viper de dimensiuni mai mici la o scara 1:8 : :yes:

 

Lungime: 55 cm

Latime: 20cm

Inaltime: 14 cm

Greutate: 5 kg

Motor: 1.8 benzina

Frane: discuri

Tractiune: integrala

Viteza: 100 km/h

 

Ajutatima sa intru in club si nu o sa va para rau. o sa postez si pozele maine sau poimaine. acestea sunt si la vanzare: Ferrari 1000 euro Viper 700 euro. :doh: (inebunesc si eu cand vad ce preturi am scris dar am dat mai mult pe ele :ok: )

Multumiri anticipate! :think:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×