Sari la conținut
Forum Roportal
Cecille

Pretul unei vacante

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Viata mea a decurs linistit, normal, cu mai putine satisfactii in plan personal. Dupa o casnicie de cativa ani buni ne-am despartit, nici unul din noi n-am fost probabil pregatiti pentru tot ce inseamna viata in doi, in plus eram diferiti si nu reuseam sa ne completam. Desi s-au scurs multi ani am avut cateva relatii dar niciuna din ele nu a fost ceva serios, cu implicatii, care sa-mi schimbe cursul vietii. Asta nu pentru ca nu am dorit eu, alegerile mele nu s-au dovedit a fi potrivite. Cu ceva timp in urma, am reluat legatura cu o cunostinta foarte veche, din adolescenta, stabilit in alta tara. El singur, eu singura. Si la dorinta mea, si a lui, mi-a facut invitatie pentru a-l vizita, am sesizat ca isi doreste mult mai mult. Am acceptat, desi in gandul meu imi spuneam ca nu voi obtine viza turistica si asa lucrurile se vor clarifica. M-am inselat, am trecut de un interviu in urma caruia am obtinut viza desi n-a fost simplu. A urmat pasul urmator, mai mult pentru ca aveam aceasta posibilitate: mi-am investit toate economiile intr-un bilet de avion. Imi doresc atat de mult sa vad locuri noi, mai ales ca nu am iesit in nici o tara pana acum.

Dar omul care m-a invitat isi face sperante, sunt lucruri pe care mi le-a spus, isi doreste o legatura mai profunda, serioasa. Stiu ca atunci cand ii pasa cuiva de tine, te cauta, vrea sa te vada. Si el face toate astea. Doar ca eu nu reusesc sa ma apropii de el. Stiu ca prea multe sanse viata nu-mi va mai oferi. Sunt o fire independenta, iar el este posesiv. Nu pot fi doar o prezenta agreabila care sa-i infrumusestez zilele. Nu stiu ce sa fac, cum sa fac. Ideea calatoriei in sine ma bucura dar am inima stransa pentru ca stiu ca vom locui impreuna si ca voi fi straina intr-un loc in care e singurul meu sprijin. Sunt lucruri pe care nu le poti face cu forta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa merg, as vrea o schimbare si mai ales sa vad lumea. Pe parcursul vietii avem prioritati: sa ne realizam profesional, sa ne intemeiem o familie, sa avem bani, sa calatorim...E pentru prima oara cand am aceasta oportunitate, nu-mi doresc sa o pierd.

Am fost si contiuni sa fiu cinstita cred fata de omul care m-a invitat. I-am spus clar care-mi sunt intentiile si ca il consider doar prieten. Dar cum sa procedez cand aparent intelege lucrul acesta ca apoi iar sa-si faca vise legate de "noi"?

Cum sa fac astfel incat locuind impreuna legatura noastra sa se opreasca acolo unde vreau - prietenie, fara sa se simta respins? Poate n-as fi atat de categorica dar discutand ore in sir si cunoscandu-ne deja simt, stiu ca suntem diferiti si e greu sa traiesti din renuntari doar ca sa faci pe plac cuiva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

acum ca tot ti-ai luat biletul de avion, consider ca nu mai are sens sa-ti mai faci atatea ganduri. e greu sa faci niste planuri cand nu stii ce te asteapta, care va fi totusi pana la urma atitudinea lui. ai sa vezi la momentul potrivit si iti doresc sa te descurci fara a te simti tu obligata cu ceva si nici el dezamagit. mai stii de unde sare iepurele? :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca niciodata pana acum nu i-as spus raspicat ca iti doresti doar o prietenie si nimic mai mult. Chiar si acceptarea invitatiei, desi tu o privesti ca implinirea unui vis.. ii da sperante.

Editat de nightwish

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o zi i-am spus exact ceea ce simt, mai bine zis ceea ce nu pot simti pentru el.

Si atunci i-am vazut reactia. Aparent a incercat sa fie indiferent. Dar o face pe supartul si in tot ceea ce-mi spune sau scrie se simte rautate.

De ce trebuie sa te razbuni prin cuvinte pe un om care vrea sa fie sincer? Incercasem sa-l accept dar vad ca nu merge.

Sunt pe cale de a renunta. Nu stiu daca biletele de avion se pot returma, in ce conditii. Va cer un sfat, daca e bine ceea ce fac. Era vorba de o vacanta in Montreal...mi-o doream, am viza pentru care unii se chinuie atata, incercasem prin eforturi sa-mi acopar cheltuielile necesare...ce sa fac???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intr-o zi i-am spus exact ceea ce simt, mai bine zis ceea ce nu pot simti pentru el.

Si atunci i-am vazut reactia. Aparent a incercat sa fie indiferent. Dar o face pe supartul si in tot ceea ce-mi spune sau scrie se simte rautate.

De ce trebuie sa te razbuni prin cuvinte pe un om care vrea sa fie sincer? Incercasem sa-l accept dar vad ca nu merge.

Sunt pe cale de a renunta. Nu stiu daca biletele de avion se pot returma, in ce conditii. Va cer un sfat, daca e bine ceea ce fac. Era vorba de o vacanta in Montreal...mi-o doream, am viza pentru care unii se chinuie atata, incercasem prin eforturi sa-mi acopar cheltuielile necesare...ce sa fac???

Cecille, e o vacanta ....

expica-i ca vii sa vizitezi orasul si sa il cunosti pe el ... atata tot ...

daca i-ai dat de inteles ca s-ar putea mai mult ... nu e problema ... Dar explica-i ca tu ti-ai cumparat biletul de avion din banii tai .. si nu esti obligata sa ii fii iubita pe perioada sederii tale acolo.

In rest ... nu stii niciodata ce pica .. poate gasesti un alt barbat in excursie :cheer: .. daca nu, ramai cu experienta ...

Nu e cazul sa te panichezi....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oh well...odata ajunsa acolo, nu se stie ce intorsatura pot sa ia lucrurile! :cheer: poate te indragostesti de el...

 

Intr-o zi i-am spus exact ceea ce simt, mai bine zis ceea ce nu pot simti pentru el.

Si atunci i-am vazut reactia. Aparent a incercat sa fie indiferent. Dar o face pe supartul si in tot ceea ce-mi spune sau scrie se simte rautate.

De ce trebuie sa te razbuni prin cuvinte pe un om care vrea sa fie sincer? Incercasem sa-l accept dar vad ca nu merge.

Sunt pe cale de a renunta. Nu stiu daca biletele de avion se pot returma, in ce conditii. Va cer un sfat, daca e bine ceea ce fac. Era vorba de o vacanta in Montreal...mi-o doream, am viza pentru care unii se chinuie atata, incercasem prin eforturi sa-mi acopar cheltuielile necesare...ce sa fac???

 

Daca te duci tot s-ar putea sa mai aibe niste sperante..so stand la el in casa, sigur va mai incerca sa se apropie de tine.

 

P.S: Ai grija sa nu te alegi cu un viol. :D Good luck!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×