Sari la conținut
Forum Roportal
lixit2010

Ajutor pentru doi copii ramasi fara parinti

Postări Recomandate

Nu stiu cum sa incep, dar voi fi scurt pentru incepu. Exact acum 4 zile, intr-un accident groaznic de masina, au murit doi oameni sot si sotie. In urma lor au ramas doi copii, doi baieti, cel mic in varsta de 2 ani si jumatate iar cel mare in varsta de 9 ani. Vreau sa va rog sa ma ajutati cu sfaturi privind baiatul cel mare: refuza sa mai mearga la scoala si refuza sa mai mearga in casa lui propriu-zisa! Copii urmeaza sa creasca (cred, inca nu se stie acest lucru) cu bunica lor de pe mama.

Oricum, bunica avea grija lor, parintii fiind ocupati cu munca si afaceri. In acest moment, Rares (9 ani) sta cu nasii de cununie ai parintilor lui, oameni care au si ei un baiat de apropae aceeasi varsta. Nu i-am cunoscut parintii, nu-i cunosc pe copii, dar aceasta trista intamplare mi-a fost povestita de chiar nasa parintilor lui Rares (la ea acasa sta in acest moment Rares, cel mic stand cu bunica lui) si care imi este colega de serviciu. Vreau sa o ajut si pe ea dar mai ales as vrea sa-l ajut pe Rares. Ce e de facut ca Rares sa fie convins sa-si reia scoala si sa se intoarca acasa?

Oamnenii la care sta acum sun buni la suflet si vor sa ajute, dar isi dau seama ca ...nu e in regula ce se petrece cu baiatul. Este si varianta unui psiholog, dar nu stim pe cine si cum sa cautam.

Doar va rugam sa ne dati cateva sfaturi si sa stati de vorba cu noi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

problema devine complicata. Copilul incepe sa fie victima jocurilor intre rude.

Acest mesaj nu este un test, o joaca sau un scenariu. Se intampla ACUM!

Cei doi frati sunt despartiti, unul sta intr-o parte altul in alta parte. Au aparut rude de care nimeni nu stia si care vor sa ia copiii si sa conduca afacerile.

Deci?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
problema devine complicata. Copilul incepe sa fie victima jocurilor intre rude.

Acest mesaj nu este un test, o joaca sau un scenariu. Se intampla ACUM!

Cei doi frati sunt despartiti, unul sta intr-o parte altul in alta parte. Au aparut rude de care nimeni nu stia si care vor sa ia copiii si sa conduca afacerile.

Deci?

aici trebuie sa decida legea.

in rest, situatia este trista. atat de trista incat nu pot spune nimic altceva :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×