Sari la conținut
Forum Roportal
ioan t

Cum votati la referendum ?

Postări Recomandate

Cat despre lege, eu am invocat legea si constitutia in contextul in care unii incercau sa spuna ca Parlamentul a facut ceva ilegal, e ilegitim, trebuie desfiintat, sau chiar cum cei 322 trebuie omorati, si alte idei pe care la fel de bine le-ai fi gasit in arsenalul retoric al dictaturilor incipiente. In acel context era logic sa apelezi la constitutie si la textul de lege. Nu crezi?

 

Aici nu discutam initial despre moralitatea celor 322, ci despre legalitatea votului lor! Ca ei sunt imorali nu face votul lor ilegal. Si asa cum am spus de 100 de ori, tot electoratul va decide. Dar de, am spus ca sunt anti-Base si atunci s-au isterizat anumite personaje.

Constituţia a fost trasă de păr şi violată de către Parlament. La articolul 95 se spune că "după consultarea Curţii Constituţionale", iar cei 322

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deci, sa recapitulam - esti nemultumita cu toti cele multe sute de ticalosi din fruntea Romaniei ....

Buuuunnn

Si vei vota sa il dai jos pe unul din ei ( in conceptia ta Basescu e asa ) pentru ca toti ceilalti sa aiba liniste si sa isi vada de furturi in continuare.

Ce logica de fier ! :)

deci tu crezi ca daca va fii in continuare base n-o sa mai fie coruptie si toti borfasii din parlament vor merge la mititica!

Ce logica de fier ai, bravo! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
deci tu crezi ca daca va fii in continuare base n-o sa mai fie coruptie si toti borfasii din parlament vor merge la mititica!

Ce logica de fier ai, bravo! :)

 

Stimabilo :), trebuie inceput de undeva !

Si sansele sunt mai bune atunci cand ai pe cineva acolo sus care prin simpla cearta cu restul cetei de ticalosi mai scapa si niste adevaruri pe masa publica !

Sau crezi ca e mai usor sa te repezi tu- simplu cetatean anonim - in zidul de monolit facut de ticalosii 322 plus cei din spatele lor ?

Cat despre logica mea, imi castig banii cu ea - poti spune la fel ?

Editat de Saharian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Constituţia a fost trasă de păr şi violată de către Parlament. La articolul 95 se spune că "după consultarea Curţii Constituţionale", iar cei 322

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

va rog s ama lamureasca si pe mine cineva cu ce a gresit basescu ca sa stiu si eu daca ma duc sau nu la referendum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am mai discutat asta. Si asa cum ti-am aratat si atunci, ceea ce a facut Parlamentul a fost legal. Daca initierea sau votul asupra suspendarii depindeau de respectarea avizului CC, atunci ar fi existat o masura de a contesta nerespectarea!

Atunci c

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai tocmai ca nu a fost nici un conflict de competenta. Avizul era consultativ. Asa cum am mai spus, parlamentarii l-au pus in balanta si au votat cum i-a dus constiinta sau interesele. Care-i problema? Iar electoratul va pune in balanta avizul, votul parlamantului la suspendare, propriile opinii si simpatii si va vota. Din nou, care-i problema?

 

 

 

N-am ce face decat sa inventez ce ai spus tu intr-un exemplu destul de inaplicabil cu un politist?

 

 

 

S-a facut sesizare la CC daca tu consideri ca ceea ce a facut Parlamentul a fost iarasi ilegal?

 

 

 

Care exact e scopul de a te consulta cu cineva daca stii dinainte ca o sa faci cum vrei tu oricum ?

 

Poate imi scapa mie cumva sensul - avizul Curtii Constitutionale este in toate tarile din lume care au asa ceva UN VERDICT

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care exact e scopul de a te consulta cu cineva daca stii dinainte ca o sa faci cum vrei tu oricum ?

 

Poate imi scapa mie cumva sensul - avizul Curtii Constitutionale este in toate tarile din lume care au asa ceva UN VERDICT

 

CURTEA CONSTITUŢIONALĂ,

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×