Jump to content
Forum Roportal
stefyd

Conectare panuo frontal audio(carcasa) la placa de baza

Recommended Posts

Dupa cum spune titlu, as vrea sa-mi conectez la placa de baza panoul audio frontal de la carcasa, deoarece am o problema cu un contact de la placa de sunet. Dar manualul placii de baza nu ma prea ajuta, deoarece nu inteleg unde trebuie pusi unii conectori. La carcasa conectorii sunt: Mic In, Mic Power, unul cu L-out si L-ret, si unul cu R-Out si R-ret si Gnd iar la placa de baza sunt

Gnd, Mic2_L, Mic2_R, Presence#, Mic_ret, out2_r, J_sense, ou2_l. Cum ar trebui sa-i conectez, in special conectorul de iesire ma intereseaza.

Dupa cum spune titlu, as vrea sa-mi conectez la placa de baza panoul audio frontal de la carcasa, deoarece am o problema cu un contact de la placa de sunet. Dar manualul placii de baza nu ma prea ajuta, deoarece nu inteleg unde trebuie pusi unii conectori. La carcasa conectorii sunt: Mic In, Mic Power, unul cu L-out si L-ret, si unul cu R-Out si R-ret si Gnd iar la placa de baza sunt

Gnd, Mic2_L, Mic2_R, Presence#, Mic_ret, out2_r, J_sense, ou2_l. Cum ar trebui sa-i conectez, in special conectorul de iesire ma intereseaza.

Ce placa de baza ai ?

Acum am reusit sa conectez panoul audio frontal, dar sunetele se aud foarte incet, chiar si cu volumul dat din windows la maxim. M-am gandit ca s-ar putea sa mai fie vreun conector de alimentare.

deci

si eu m-am batut de aceeasi problema !! pe placa de baza era scrise intr-un fel, iar pe pini de la panoul audio de la carcasa (casti+microfon) scria cu totul alceva ... insa le-am nimerit ...

nu mai tin minte exact cum am facut ca e mult de atunci, decat sa ma uit acolo cum stau lucrurile ca de notat nu am notat niciunde !!

cert e ca functuineaza ... iar cand introduc castile imi intrerupe automat semnalul la iesirea din spate (adica line out) ~ pentru ca restul merg daca am setat sistemu audio pe 5.1 (adica centeru cu subwoferu si satelitii)

Guest
This topic is now closed to further replies.